یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
27 شهریور 1400     15:07

آیا زنان در دوران بارداری و شیردهی می‌توانند خون اهدا کنند؟

اهدای خون یکی از راحت‌ترین اقدامات برای کمک به سایرین است که فقیر و غنی، زن و مرد، پیر و جوان نمی‌شناسد و همه می‌توانند در این حرکت انسان دوستانه سهیم باشند اما اهدای آن در برخی موارد با محدودیت‌هایی همراه است، اینکه آیا زنان باردار و شیرده نیز می‌توانند خون اهدا کنند؟

به گزارش روزگار، بشیر حاجی بیگی در گفتگو با ایرنا گفت: زنان باردار امکان اهدای خون ندارند و چنانچه فرزند آن‌ها از شیر مادر تغذیه می‌کند، تا پایان دوره شیردهی از اهدای‌خون معاف هستند.

وی ادامه داد: اهدای خون برای زنانی که از زمان زایمان آن‌ها بیش از ۶ هفته گذشته باشد و اکنون به نوزاد خود شیر ندهد، منعی ندارد و این زنان می‌توانند با اهدای ‌خون به دیگران کمک کنند اما زنانی که دوران قاعدگی را می‌گذرانند اما دچار دیسمنوره (قاعدگی شدید و دردناک) نیستند نیز می‌توانند خون اهدا کنند.

حاجی بیگی با بیان اینکه در برخی شرایط خاص ضرورت تزریق خون مادر به نوزاد وجود دارد، گفت: چنانچه از زمان زایمان مادر کمتر از ۶ هفته گذشته یا نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند، اهدای خون ضروری است، با درخواست کتبی پزشک معالج و کسب رضایت از همسر و تأیید مدیر پزشکی مرکز اهدای خون امکان اهدای خون و نجات بخشیدن جان نوزاد وجود دارد.

زنان داوطلب اهدای خون نباید در ۶ ماه گذشته سابقه سقط جنین داشته باشند

سخنگوی سازمان انتقال خون در مورد زنانی که سابقه سقط جنین دارند، اما داوطلب اهدای خون و کمک به همنوع هستند، گفت: زنان داوطلب اهدای خون نباید در ۶ ماه گذشته سابقه سقط جنین داشته باشند.

حاجی بیگی در خصوص مادرانی که در حین زایمان و سقط از خون یا فرآورده‌های آن استفاده کرده اند، افزود: این گروه از زنان تا یک سال پس از دریافت آخرین واحد خون و فرآورده‌های تهیه شده از آن معاف از اهدای خون به دیگر همنوعان هستند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: دسترسی به انتقال خون سالم و کافی ضمن پیشگیری از مرگ و میر می‌تواند به سلامت هزاران مادر و نوزاد در سراسر ایران کمک کند و این امر فقط با حضور زنان و مردان داوطلب اهدای خون در سراسر کشور امکان پذیر است.

بانوان از ۱۸ تا ۶۵ سال با حداقل ۵۰ کیلو گرم وزن می‌توانند خون اهدا کنند

حاجی بیگی افزود: هر بانوی سالمی در گروه سنی ۱۸ تا ۶۵ سال با حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم می‌تواند خون اهدا کند، بانوان تا قبل از دوران یائسگی می‌توانند حداکثر سه بار در سال و هر بار ۴۵۰ میلی لیتر خون اهدا کنند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

آیا ویتامین D جلوی ابتلا به ویروس کرونا را می‌گیرد؟

دلار در کانال ۲۶ هزار تومان عقب نشست/ سکه ۴۰۰ تومان ارزان شد

تلألو «فواره خیام» در بنیاد هنر شارجه

خون ما رنگین‌تر از مردم نیست

معرفی سریال‌های ویژه ماه رمضان 1400 در تلویزیون

معرفی نفرات سری جدید شب‌های مافیا

آی‌ایکس با دو موتور الکتریکی و 500 اسب در خیابان‌های آلمان

خودخوری مغزهای کم‌خواب

کشتار بزرگ دانش آموزان دختر در کابل

شاید فیلم در کشور دیگری ضبط شده باشد!