یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
13 مرداد 1400     11:21

اولین شب از اجراهای آنلاین «ماه و نوا ۳» برگزار شد

اولین شب اجراهای برخط «ماه و نوا ۳»، با هنرمندی سه گروه در گونه موسیقی مقامی، کلاسیک و نوازندگی سازهای کوبه‌ای برگزار شد.

به گزارش روزگار، در شب نخست اجراهای برخط ماه و نوا۳ ، در ابتدا رضا علی‌آبادی نوازنده تنبور به روی صحنه رفت و به تکنوازی پرداخت. آثاری که این هنرمند در ۳۰ دقیقه اجرا کرد، بر پایه تکنوازی تنبور و اجرای مقام‌های این ساز بود.

 اجرای دوم شب نخست، به گروه علی علیزاده نوازنده ویولن، پویا دهلاری نوازنده ویلن، پگاه فاضلی نوازنده آلتو و هستی شاه‌پوری نوازنده ویولنسل اختصاص داشت و این گروه قطعات La oración del torero اثر Joaquin Tarini، Landscapes اثر Ernest Bloch و Crisantemi اثر Giacomo Puccini را اجرا کردند.

 اجرای پایانی شب نخست به گروهی سه نفره متشکل از حمید قنبری، همایون نصیری و حسین رضایی‌نیا نوازنده سازهای کوبه‌ای اختصاص داشت و این گروه قطعات بداهه نوازی براساس دور ۹ ضربی و میزان‌های ۵ ضربی، بداهه‌نوازی براساس متر ۱۰ ضربی و بداهه‌نوازی بر پایه ریتم‌های محلی و مقدمه‌ای براساس ریتم‌های جنوبی اتصال به چهارضربی ساده و اتصال به مقام حی‌ الله کردی اتصال به کادانس و شکست پایانی را اجرا کردند.

 به گزارش ایرنا، این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.

اجراهای چهارمین و پنجمین دوره کنسرت‌های آنلاین «برخط ماه و نوا» سری ۱ و ۲ در خردادماه و تیرماه  ۱۴۰۰ و در هر دوره با حضور ۱۲ گروه موسیقی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بنیاد رودکی و سامانه  وابسته به هفدانگ به صورت رایگان برای علاقه‌مندان به موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک غربی پخش شد.

بر همین اساس، صفحات مجازی انجمن موسیقی ایران، بنیاد رودکی و یک سامانه دیگر وابسته به بخش خصوصی هفدانگ به عنوان بسترهای پخش مجازی معرفی شده‌اند و مخاطبان می‌توانند بر اساس زمان‌بندی مشخص شده در جدول، به صورت رایگان اجراها را مشاهده کنند.

این مجموعه از اجراها، توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

استفاده از دو ماسک تاثیری در مقابله با کرونا ندارد!

سفر قدغن شد

تهمینه بازیگر قدیمی سینما درگذشت

رفاقت رقبا؛ بنز و ب‌ام‌و به یکدیگر هدیه دادند

مردی که از مرزها فراتر بود

شاخص دو میلیونی بورس تهران

دلار و سکه ارزان شدند، طلا گران

عفو 100 نفر از محکومان امنیتی و حوادث آبان 98

ریزش سنگین شاخص بورس در ۱۵ دقیقه

سوت‌زن‌ها به اوین می‌روند