پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
08 تیر 1400     11:23

ورود پول‌های پارک‌شده به بورس در ماه‌های آینده

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ابهام در برنامه‌ها و نوع تفکر دولت جدید تنها ریسک این روزهای بازار تلقی می‌شود که به طور حتم بعد از شفاف‌سازی‌های صورت گرفته در خصوص کابینه دولت سیزدهم شاهد ورود پول‌های پارک شده به این بازار خواهیم بود.

به گزارش روزگار، «سلمان نصیرزاده» به ریسک‌های تهدیدکننده معاملات بورس در تیر ماه تاکید کرد و گفت: بازار از اواسط خرداد ماه و از زمان شروع فعالیت دولت سیزدهم وارد فضای امنی از لحاظ تغییر و تحولات می‌شود و در فضایی قرار می گیرد که معاملات آن به سمت تعادل پیش خواهد رفت.

وی با بیان اینکه برنامه ها و نوع تفکر دولت جدید تنها ریسک تهدید کننده ای تلقی می شود که اکنون بازار از آن ترس و ابهام دارد، افزود: مباحث مهمی مانند نحوه تعاملات با غرب و موضوع برجام از مهمترین ابهامات موجود در بازار تلقی می شود که از آن به عنوان یکی از نکات حساس در زمینه آینده اقتصادی و سیاسی ایران یاد می شود، چراکه این موضوع می تواند تاثیرگذار بر رشد اقتصادی کشور باشد.

به نوشته ایرنا، نصیرزاده ادامه داد: نحوه تعیین وزرا به خصوص وزرای مرتبط با بازار سرمایه مانند وزیر نفت، وزیر اقتصاد و دارایی، وزارت صمت و حتی تعیین رییس بانک مرکزی و رییس سازمان بورس از جمله مواردی هستند که تفکر آنها در صنایع مختلف و سیاست های به کار گرفته شده می توانند بر روند بازار تاثیرگذار باشد، به طور حتم بعد از شفاف سازی های صورت گرفته در زمینه کابینه دولت سیزدهم شاهد ورود پول های پارک شده به این بازار خواهیم بود.

بازیایی اعتماد سهامداران برای ادامه معاملات بورس

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار اکنون در حال بازیایی اعتماد سهامداران برای معاملات بورس در سال ١۴٠٠ است، گفت: براساس پیش بینی‌های صورت گرفته و بررسی وضعیت حاکم در بازار به نظر می رسد شاخص بورس تا پایان سال بین کانال یک میلیون تا یک میلیون و ٥٠٠ هزار واحد در نوسان باشد.

وی خاطرنشان کرد: بازار سرمایه در دوران مدیریت جدید به واسطه اقدامات انجام شده از سوی رییس سازمان بورس در حال اعتماد سازی است تا از فضای ترس دوری کند.

نصیرزاده با بیان اینکه عوامل بنیادی بازار نشان دهنده آن است که بازار قوی تری را از این به بعد و تا پایان سال ۱۴۰۰ شاهد خواهیم بود، گفت: به طور حتم این بازار نسبت به سایر بازارهای موازی از شرایط بهتری برای سرمایه گذاری برخوردار است.

وجود خوش‌بینی‌ها نسبت به روند معاملات بورس

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اکنون خوش بینی هایی نسبت به روند معاملات بورس وجود دارد اما این به معنای آن نیست که سهامداران می توانند همانند سال گذشته بازدهی های کلانی را از این بازار کسب کنند.

وی با اشاره به اینکه شرایط فعلی بازار و شرکت ها نشان دهنده آن است که بازار از حالت نزولی و فرسایشی خود فاصله گرفته است و وارد فضایی متعادل در معاملات خود شده است، تاکید کرد: سهامداران برای سرمایه گذاری در این بازار بهتر است وضعیت سهام شرکت ها را به صورت جداگانه بررسی کنند و از سرمایه‌گذاری‌های عجولانه و بدون بررسی در این بازار خودداری کنند.

کمک به شفافیت معاملات بازار با عرضه محصولات در بورس کالا

نصیرزاده با بیان اینکه در صنایع داخلی عرضه محصولاتی مانند سیمان  یا دیگر محصولات مانند لاستیک و تایر در بورس کالا از جمله مسایلی هستند که می توانند کمک کننده به شفافیت بازار باشند، افزود: همچنین عرضه سنگ آهن و زنجیره فولاد در بورس کالا جزو نکاتی محسوب می شوند که سال‌ها به دنبال اجرای آن بودیم تا از این طریق قیمت ها شفاف شود، اکنون خوشبختانه در حال حرکت به این سمت هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر درخصوص دیگر صنایع چنین اتفاقی رخ دهد و شاهد گستردگی عرضه‌ها و شفافیت در معاملات باشیم جر

نیاز بازار سرمایه به ثبات در قوانین

وی تصریح کرد: وجود ثبات در قوانین و تحولاتی مانند برجام و رویکرد دولت جدید در زمینه مسایل اقتصادی از جمله مسایلی هستند که بازار سرمایه در سال ١٤٠٠ به آن نیاز دارد، هر چقدر ابهام موجود در مورد این مسایل کمتر شود بازار می تواند در معاملات خود به تعادل و ثبات بیشتری دست پیدا کند.

به گزارش ایرنا، شاخص کل در بازار بورس دیروز (دوشنبه، هفتم تیرماه) پنج‌هزار و ۲۶۱ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۲۴۳ هزار واحد رسید.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

متوسط قیمت مسکن در تهران در مرداد اعلام شد

پادشاهی از بایرن به تایلند

در جامعه مدرن به جای پدر به تشکیلات نیازداریم

جبهه فشار دست از سر موسیقی برنمی‌دارد

روز خبرنگار مبارک

سلبریتی‌ها نباید در همه موارد اظهارنظر کنند

کرونا در مراسم شادی‌ حساس و در عزاداری‌ گوشه نشین است؟

عرضه اولیه‌ها هم دیگر خریداری ندارند

پرداخت پاداش قهرمانی با کسر2 میلیون و 200هزارتومان مالیات!

اسماعیل محرابی به جمع بازیگران «افرا» پیوست