چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
16 خرداد 1400     15:36

هر ۳ ثانیه به‌ وسعت یک زمین فوتبال از جنگل‌ها تخریب می‌شوند

هر سه ثانیه، جنگل‌های زمین به‌وسعت یک زمین فوتبال تخریب می‌شوند. در یک قرن اخیر نیمی از تالاب‌ها نابود شده‌اند و تاکنون ۵۰ درصد از صخره‌های مرجانی نیز از بین رفته‌اند.

به گزارش روزگار، امروز روز جهانی محیط زیست است. موضوع امسال روز جهانی محیط زیست «بازسازی اکوسیستم‌ها» و شعار (کمپین) امسال این‌گونه انتخاب شده است: دوباره تصور کنید. دوباره بسازید. ترمیم کنید.

سازمان ملل متحد در روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۲۱ خواستار اقدام فوری برای احیای اکوسیستم‌های آسیب‌دیده زمین است.

همه‌ ساکنان زمین یعنی ما انسان‌ها، حیوانات و گیاهان برای بقای خود به اکوسیستم‌های سالم وابسته هستیم. هم اکوسیستم‌های طبیعی و هم اکوسیستم‌های ساخته شده توسط انسان مانند شهرها و مزارع کشاورزی.

هر سه ثانیه، جنگل‌های زمین به‌وسعت یک زمین فوتبال تخریب می‌شوند. در یک قرن اخیر نیمی از تالاب‌ها نابود شده‌اند و تاکنون ۵۰ درصد از صخره‌های مرجانی ازبین رفته‌اند. با نابودی این اکوسیستم‌ها، انتشار گازهای گل‌خانه‌ای و در نتیجه سرعت گرمایش زمین و تغییرات آب‌وهوایی افزایش یافته است.

همه‌گیری کووید-۱۹ که یکی از دلایل اصلی آن تخریب زیستگاه‌های طبیعی و درنتیجه نزدیکی حیوانات و عوامل بیماری‌زا به انسان بود، نشان می‌دهد نابودی اکوسیستم‌ها پیامدهای خطرناکی برای ما به‌دنبال دارد. به‌همین دلیل، روز جهانی محیط زیست در سال جاری به موضوع بازسازی اکوسیستم‌ها تمرکز دارد.

بازسازی اکوسیستم‌ها به‌معنای بازگرداندن آن‌ها و تنوع زیستی موجود در آن اکوسیستم به وضعیت سالم و طبیعی خود است، از قله‌ی کوه‌ها تا اعماق اقیانوس‌ها.

به‌دلیل اهمیت مسئله‌ ترمیم اکوسیستم‌های آسیب‌دیده، سازمان ملل متحد همزمان با روز جهانی محیط زیست در سال جاری، ده‌سال پیش‌رو از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ را به‌عنوان دهه‌ی «بازسازی اکوسیستم‌ها» نامگذاری کرده است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

احتمال وجود حیات در قمر سیاراتی که خورشید ندارند

تنت شعر است، علم نیست!

بت‌ها و اینترپل

حكايتِ ما و ابراهيم و عيار تنها

برای نخستین بار مراسم اسکار در لندن هم برگزار می‌شود

شناسایی رمز ژنتیکی واکنش به کرونا

نوجوان چابهاری به آرزوی پرواز رسید

طرح‌های تشویقی سازمان سینمایی برای اکران نوروزی

روایتی از مرام مردمی شکیبایی

ریزش ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس