پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
08 اردیبهشت 1400     19:47
معاون وزیر بهداشت تشریح کرد:

اطلاع رسانی نوبت واکسن کرونا با ارسال پیامک

معاون بهداشت وزارت بهداشت جزییات اطلاع رسانی درباره نوبت واکسیناسیون هموطنان را تشریح کرد.

 به گزارش روزگار،علیرضا رییسی، درباره واکسیناسیون کرونا در فاز دوم گفت: خوشبختانه به خوبی طراحی لازم صورت گرفته و تفاهمی با اداره ثبت احوال انجام دادیم. در حال حاضر حدود ۷۵ میلیون کد ملی اختصاصی در سامانه هایمان موجود است. مابه التفاوت کد ملی ها که حدود هشت میلیون است را قرار شد ثبت احوال در اختیار ما قرار دهد و این باعث می شود ما کد ملی و شماره تلفن همه افراد را داشته باشیم.

هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن نیست

وی افزود: برهمین اساس هیچ نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام واکسن وجود ندارد. حتی در موارد استثنائی هم اگر وجود داشته باشد و یک درصد کد ملی کسی را نداشته باشیم، سامانه salamat.gov.ir را معرفی می کنیم که از اواخر هفته آینده افرادی که در اولویت فعلی واکسیناسیون هستند و پیامک برایشان نرفته است، اعلام می‌کنیم که بعد از مدت مشخصی وارد این سامانه شده و نام و کد ملی خود را ثبت کنند. همین کافی است. زیرا اطلاعاتشان در سامانه ما می نشیند و ما بر اساس آن پیامک های مورد نیاز را به انها ارسال می کنیم.

رییسی تاکید کرد: پیامک‌ها فاز به فاز ارسال می‌شود. ما بر اساس موجودی واکسن‌مان برای افراد پیامک می فرستیم و یک هفته قبل هم ثبت نام هر گروهی را انجام می دهیم. احتمال زیاد از حدود ۲۰ اردیبهشت ثبت نام و فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ را به آنها اطلاع می دهیم و اعلام می کنیم که در این زمان مراجعه کنید.

مردم منتظر پیامک باشند

وی گفت: پیامک‌های ما بسیار دقیق می‌رود و میگوید شما در فاز دو واکسیناسیون قرار گرفتید و به زودی موارد به شما اطلاع رسانی میشود. یک هفته قبل از موعد واکسیناسیون فرد، یک پیامک دیگر برایش ارسال می شود که شما فلان روز در فلان مرکز و با کارت ملی برای تزریق واکسن‌مراجعه کنید. در عین حال یک روز قبل از موعد تزریق واکسن دوباره یک پیامک ارسال می‌شود و به فرد می گوید آیا فردا می‌توانید مراجعه کنید یا خیر که فرد پاسخ می‌دهد. زیرا ما باید برنامه‌ریزی کنیم زیرا برخی واکسن‌ها اگر باز شود و 10 دز نیز داخل آن است، در صورت عدم استفاده باید دور بریزیم. بنابراین از قبل اطلاع رسانی می‌کنیم. کمی سیستم جلو رود به خوبی کار مشخص می‌شود.

رییسی گفت: اصلا نیاز نیست مردم به خانه بهداشت مراجعه کنند. زیرا خانه های بهداشت در جریان نیستند . ما دقیقا اعلام می کنیم که این تعداد به فلان مرکز مراجعه کنند. بنابراین مردم منتظر پیامک باشند، آن هم زمانی که ما به انها اعلام می کنیم. به عنوان مثال فرض کنید ما بیستم اردیبهشت اعلام می کنیم که تا ۲۵ اردیبهشت برای  بالای ۷۵ ساله ها پیامک می آید. اگر طی این مدت برایشان پیامک نیامد، ۲۵ تا ۲۷ اردیبهشت وقت دارید وارد سامانه شده و نام و کد ملی خود را وارد کنید.

وی گفت: تاکنون طبق آخرین آمار حدود ۹۲۰ تا ۹۳۰ هزار واکسن تزریق کردیم. جمعیت بالای ۸۰ سال ما حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر است که برای این افراد واکسن موجود داریم. این که تمام شد، فاز بعدی را اعلام می کنیم. پیش‌بینی من برای ۸۵ ساله‌ها این است که بتوانیم تا پایان هفته آینده تزریق واکسن به آنها را تمام کنیم و بعد وارد لکه گیری می شویم. زیرا برخی به هر دلیلی ممکن است مراجعه نکنند.

وی گفت: باید توجه کرد که در فاز دو واکسیناسیون، اول یک فاز دو – یک داریم و یک فاز دو – دو داریم که شامل افراد ۱۶ تا ۶۴ ساله‌های ما هستند که حدود شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را شامل می‌شوند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

برای نخستین بار مراسم اسکار در لندن هم برگزار می‌شود

محمدرضا فروتن به «جزیره» سیروس مقدم رفت

کدام بازار بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرد؟

اولین واکنش بریتنی اسپیرز به حاشیه‌ها

مجید صالحی با چهره‌ای متفاوت در «صحنه‌زنی»

آتش‌بس در سرزمین‌های اشغالی

کیم بالاخره درخواست طلاق کرد

کوکاکولا بزرگترین آلاینده پلاستیکی

علی ربیعی: باید به خواست طبیعی افکار عمومی احترام گذاشت

شش جایزه جشنواره آمریکای جنوبی به سینمای ایران رسید