پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
06 اردیبهشت 1400     12:04
چگونه با حمله‌های عصبی و تنش‌های ذهنی مقابله کنیم؟

دو توصیه طلایی در موج چهارم کرونا

حسن فرامرزی

حمله های عصبی و تنش های فرساینده ذهنی، ارتباط مستقیمی با موج های جدید کرونا دارد. این حمله ها در هر موج جدید به طور چشمگیری افزایش می یابد و سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

ما کاربران شبکه های اجتماعی هر روز آنلاین در جریان موج جدید تلفات کرونا، کندی واکسیناسیون و خطر ابتلا به گونه های خطرناک تر – ویروس جهش یافته هندی – قرار می گیریم و بعد: حس بی پناه بودن.

اما برای کاستن از خطر تنش های عصبی و روانی ناشی از موج های جدید ابتلا چه باید کرد؟

احتمالا کلیدی ترین توصیه، مراقبت دایمی بر نیفتادن در گرداب “دنبال کردن وسواسی اخبار” است.

متاسفانه ساختار رسانه های مدرن عموما مبتنی بر تولید نگرانی، مقایسه، بزرگ نمایی، حسرت آفرینی و اندوه تراشی است بنابراین ما با دنبال کردن افراطی خبرهای بیرون نه تنها لزوما به آگاهی بیشتری نمی رسیم بلکه بار استرس ذهنی ما بیشتر می شود.

راهکار چیست؟ خواندن خبرهای مربوط به کرونا را محدود کنید و نکته مهم تر وقتی خبرها را می خوانید بیشتر از آن که متوجه اعداد و ارقام باشید به حالت ها و اتفاقاتی توجه کنید که همزمان با خواندن آن آمار در بدن و ذهن شما روی می دهد.

هر اندازه که ما ذهن و بدن آشفته تری داشته باشیم احتمال ابتلا به بیماری ها از جمله کرونا هم بیشتر خواهد شد و به تبع آن روند درمان کندتر.

و برعکس، هر چقدر در طول روز بتوانیم ذهن و بدن خود را از گرداب آشفتگی ها و موج توفنده احساس ها و افکار منفی دور نگه داریم ذهن و بدن ما آرامش بیشتری تجربه خواهد کرد و سلامتی بیشتری به سیستم ایمنی بدن تزریق خواهد شد.

نکته دیگر، پذیرش واقعیت است. هر اندازه که ما در برابر واقعیت – آنچه که روی داده یا وضعیت ما در آنچه اتفاق افتاده – مقاومت ذهنی بیشتری داشته باشیم رنج بیشتری را تحمل خواهیم کرد.

اما پذیرش واقعیت چیست؟ آیا پذیرش واقعیت به معنای بی عملی، دست روی دست گذاشتن و وادادگی است؟ نه! پذیرش واقعیت یعنی من بدون آن که بخواهم آنچه اتفاق افتاده را دستاویزی برای شکایت یا داد و بیداد قرار دهم، دایم دنبال مقصر بگردم یا مرتب خود یا دیگران را سرزنش کنم، در فضای آرام ذهنی به دنبال بهترین کنش موجود بگردم.

اگر از هر کدام ما بپرسند شکایت، غر زدن، نالیدن، نگران یا عصبانی شدن پاسخی کارآمد به یک مساله است؟ احتمالا پاسخ همه ما منفی خواهد بود اما وقتی با الگوهای اشتباه فکری و احساسی یکی می شویم ناخواسته سراغ یکی از همان پاسخ های ناکارآمد می رویم و طبیعتا ذهن و بدن خود را در گردابی قرار می دهیم که منتهی به نشت جدی انرژی و حیات است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

ارزان فروختن تخلف است نه گران خریدن

ارتش روسیه در حال ساخت یک خودروی پرنده هیبریدی-الکتریکی

گناوه لرزید؛ ترک خوردن دیوارها، یک مصدوم

ادعای 5 میلیاردی بیرو علیه پرسپولیس

ادعای عجیب مدونا درباره واکسن کرونا جنجال به پا کرد

ترامپ در سال ۲۰۱۶ فقط ۷۵۰ دلار مالیات داده!

این بازیگر راکی را راهی بیمارستان کرد

معصومه ابتکار وقف بخشی از کوه دماوند را غیرقانونی خواند

دو توصیه طلایی در موج چهارم کرونا

برنامه فردوسی پور مجوز گرفت