پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
05 اردیبهشت 1400     18:30
یافته‌های یک نظرسنجی:

۲۶ درصد مردم اصلا تلویزیون نمی‌بینند

نتایج نظرسنجی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به نام «اوقات‌فراغت در دوران کرونا» نشان می‌دهد ۲۶.۲ درصد پاسخ‌دهندگان برنامه‌­های تلویزیونی را نمی‌­بینند.

به گزارش روزگار،‌ به استناد این نظرسنجی، ۲۹.۱ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در ایام کرونا نسبت به قبل، بیشتر فیلم سینمایی نگاه می‌کنند. ۲۱.۷ درصد پاسخگویان نیز به میزان قبل به تماشای فیلم‌های سینمایی پرداخته‌اند. ۳.۷ درصد پاسخگویان نیز گفته‌اند در ایام کرونا، کمتر فیلم سینمایی تماشا می‌کنند. ۴۵.۳ درصد پاسخگویان نیز بیان کرده‌اند که در ایام کرونا فیلم سینمایی تماشا نمی‌کنند.

جوانان نسبت به سایر گروه­‌های سنی اعلام کرده‌اند تماشای فیلم در زمان شیوع کرونا بیشتر از قبل شده است. در سایر گروه­‌های جنسی، تحصیلی و شهری و روستایی تفاوت معناداری در این زمینه وجود ندارد.

این نظرسنجی نشان می‌دهد در بین پاسخگویانی که اعلام کرده‌­اند برای گذراندن اوقات فراغت در ایام کرونایی فیلم سینمایی می­ بینند؛ ۲۸ درصد از طریق دانلود از اینترنت (۱۴.۹ درصد کل نمونه)، ۱۲.۳ درصد به وسیله سایت­­ هایی نظیر فیلیمو (۶.۵ درصد کل نمونه)، ۱۰.۴ درصد از ماهواره (۵.۶ درصد کل نمونه)، ۸.۸ درصد با خرید فیلم از فروشگاه (۴.۷ درصد کل نمونه) و ۱.۹ درصد از طریق دانلود از کانال­ های تلگرامی (۱ درصد کل نمونه)؛ فیلم ­های سینمایی مدنظر خود را تهیه می­کنند.

۷۱ درصد ماهواره نمی‌بینند

براساس نظرسنجی اوقات فراغت در دوران کرونا، ۱۰.۴ درصد افراد پاسخگو در دوران کرونا بیشتر مخاطب برنامه­‌های ماهواره­ای بوده­‌اند. این در حالی است که میزان تماشای برنامه‌­های ماهواره‌­ای ۱۴.۱ درصد پاسخگویان در این ایام، نسبت به قبل تغییری نکرده است. ۲.۱ درصد افراد نیز اعلام کرده‌­اند نسبت به قبل از شیوع کرونا کمتر برنامه‌­های ماهواره‌­ای را می­‌بینند. همچنین ۷۱.۹ درصد پاسخگویان این نظرسنجی بیان کرده‌­اند از ماهواره استفاده نمی­‌کنند.

۵۱.۳ درصد پاسخگویانی که برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود، برنامه‌­های ماهواره­ای را می­‌بینند (۱۳.۷ درصد کل نمونه)، از این رسانه برای تماشای فیلم و سریال استفاده می ­کنند. ۲۹.۴ درصد این دسته از پاسخگویان نیز (۷.۸ درصد کل نمونه)، برای کسب خبر از شبکه‌های ماهواره­ استفاده می­‌کنند. مستند، شوهای موسیقی و برنامه ­های مُد از دیگر برنامه‌­های ماهواره­ای مورد استفاده این پاسخگویان است.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال ­های پخش‌شده از شبکه‌های ماهواره­ای هستند. در بین گروه‌های سنی نیز، جوانان در قیاس با سایر گروه­های سنی، بیشتر از این رسانه فیلم و سریال تماشا کرده­اند. از سوی دیگر مردها نسبت به زنان بیشتر برنامه‌­های خبری ماهواره­ای را تماشا کرده­‌اند. همچنین افراد بالای ۴۵ سال در مقایسه با دیگر گروه­ های سنی بیشتر از برنامه­‌های خبری شبکه‌­های ماهواره­ای برای سپری‌کردن اوقات فراغت خود در این ایام استفاده کرده­‌ند. 

به استناد نظرسنجی «اوقات فراغت در دوران کرونا»، ۳۷.۹ درصد افراد پاسخگو گفته‌­اند در قیاس با دوران پیش از کرونا، بیشتر برنامه‌های تلویزیونی را مشاهده می‌کنند. میزان تماشای برنامه­‌های تلویزیونی ۲۸.۸ درصد پاسخگویان نسبت به پیش ازکرونا تفاوتی نداشته است. ۶.۷ درصد افراد نیز در این ایام کمتر برنامه‌های تلویزیون را تماشا کرده­‌اند. همچنین ۲۶.۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌­اند برنامه‌­های تلویزیونی را نمی ­بینند.

افراد بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر اعلام کرده‌­اند میزان تماشای برنامه ­های تلویزیون برای آنان در قیاس با قبل از شیوع کرونا افزایش یافته است. ساکنان روستاها نیز در قیاس با شهرنشینان بیشتر برنامه‌­های تلویزیون ایران نسبت به قبل از شیوع کرونا می­بینند.

۴۸.۱ درصد پاسخگویانی که از طریق برنامه‌­های تلویزیون اوقات فراغت خود را در دوران کرونا گذرانده‌­اند (۳۵.۴ درصد کل نمونه) مخاطب فیلم و سریال این رسانه بوده‌­اند. ۳۹.۷ درصد این دسته از پاسخگویان (۲۹.۲ درصد کل نمونه) نیز پیگیر اخبار کشور از طریق تلویزیون بوده‌­اند. دیگر برنامه­‌هایی که این دسته از پاسخگویان مخاطب آن برای سپری‌کردن اوقات فراغتشان در دوران کرونا بودند به‌ترتیب عبارت است از: مستند، برنامه‌­های علمی، برنامه‌­های مذهبی، آموزشی و میزگرد و مصاحبه شخصیت­ ها.

زنان نسبت به مردان بیشتر مخاطب فیلم و سریال­ های تلویزیون در دوران کرونا بوده‌­اند. جوانان نیز در قیاس با سایر گروه­ های سنی بیشتر فیلم­ وسریال­ های تلویزیون را برای پر کردن اوقات فراغت دیده‌­اند. پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند با اختلاف اندکی نسبت به افراد بدون تحصیلات دانشگاهی برای گذراندن روزهای کرونایی بیشتر فیلم و سریال­ های صداوسیما را تماشا کرده‌­اند.مردان، بیشترین مخاطب اخبار تلویزیون

از سوی دیگر مردان نسبت به زنان بیشتر مخاطب اخبار تلویزیون در روزهای کرونایی بوده‌­اند. در بین گروه‌های سنی نیز افراد بالای ۴۵ سال بیشتر اعلام کرده­‌اند در این ایام اخبار تلویزیون را برای پرکردن اوقات فراغت دنبال کرده‌­اند. همچنین پاسخگویان بدون تحصیلات دانشگاهی نسبت به افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر گفته‌­اند در دوران کرونا به تماشای اخبار صداوسیما پرداخته‌­اند.

جامعه آماری این نظرسنجی را شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در شهر و روستاهای کشور تشکیل داده است. تعداد نمونه این نظرسنجی نیز ۲۱۰۳ نفر بوده که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند. در این نظرسنجی، فعالیت‌هایی نظیر فیلم‌دیدن، مطالعه کتاب، استفاده از ماهواره، میهمانی رفتن، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، سفر رفتن، تماشای تلویزیون، خریدن روزنامه یا مجله، گوش دادن به موسیقی و ورزش‌کردن مورد پرسش قرار گرفته است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

سیمرغ و دلی که از همه به دست آورد

آیا زنان در دوران بارداری و شیردهی می‌توانند خون اهدا کنند؟

تولید واکسن کرونا در کدام مرحله است؟

آرنولد زیر تیغ جراحی رفت

10 راهکار برای ایجاد افکار مثبت در روزگار کرونا

محمدرضا هدایتی بهترین بازیگر سالنتو

بازی EA با دم شیر!

عشاق کرونا نمی‌گیرند!

خرید مرگ در اجتماعات روزگار کرونایی

شمایل جاودانه مرد امروز