شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
29 فروردین 1400     17:10
بیانیه بنیاد روایت فتح درباره مستند«آقا مرتضی»

از مسیر قانونی پیگیری می‌کنیم

پس از پخش مستند آقا مرتضی، مجموعه بنیاد فرهنگی روایت فتح در خصوص حواشی پیش‌آمده پیرامون تولید و پخش این مستند در بیانیه‌ای اعلام کرده، درجهت حمایت از هویت و اصالت هنرمندان و پیشکسوتان و خانواده‌های شهدای روایت فتح، براساس مستندات موجود، پیگیری‌های خود را از مسیر قانونی (حقوقی و قضایی) دنبال خواهد کرد.

به گزارش روزگار، اخیرا یک مجموعه مستند درباره «شهید مرتضی آوینی» به نام «آقا مرتضی» از تلویزیون پخش شد که با اعتراض شدید خانواده او و نیز فیلمسازانی روبرو شد که از آثار آن‌ها در این مستند بدون اجازه استفاده شده بود.

دراین باره مریم امینی – همسر سید مرتضی آوینی – به ایسنا گفته بود: وقتی بخش اول مستند را دیدم واقعا احساس کردم یک تعرض به خانواده‌ام صورت گرفته و زیر پا گذاشتن حریم خانواده را با پرده‌دری و وقاحت باور نمی‌کردم. ضمن این‌که استفاده از راش‌هایی که متعلق به تهیه‌کننده این مستند نیست هم حیرت‌آور است و راه را برای شکایت صاحبان دیگر فیلم‌ها باز می‌گذارد.

ایسنا نوشت: مستند «آقا مرتضی» به کارگردانی سید عباس سید ابراهیمی و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج و تولید شده در خانه مستند انقلاب اسلامی است که سازندگانش آن را  روایتی متفاوت و بدون سانسور از زندگی شهید اهل قلم معرفی کرده بودند.

اما حالا حدود دو هفته پس از شروع اعتراض‌ها به پخش این مجموعه بنیاد فرهنگی روایت فتح در خصوص حواشی پیش‌آمده پیرامون تولید و پخش مجموعه مستند «آقا مرتضی» بیانیه‌ای را منتشر کرده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، در این بیانیه آمده است:‌

«باسمه ­تعالی­ شأنه

اتفاقات پیش‌آمده پس از پخش سریال مستند «آقا مرتضی» به تهیه‌کنندگی سازمان هنری رسانه‌ای اوج و واکنش‌های خانواده شهید سیدمرتضی آوینی و یاران ایشان در جهت نقد و یا تأیید نوع و محتوای روایت این سریال مستند و اعلام اعتراضی کارگردانان، هنرمندان و مصاحبه‌شوندگان متعدد به عدم رضایت‌شان در استفاده از آثار و گفتارشان در مستند مذکور که متأسفانه نیمی از آنان از آرشیو گروه مستند روایت فتح استخراج شده است، ما را برآن داشت تا ضمن درخواست از همه دوستان به خویشتنداری و نقد اثربخش در رفع این عارضه بزرگ که قلب بسیاری را از جمله خانواده شهید عزیز را نیز آزرده، اقدامات مؤثری را تدبیر و اجرا نماییم.

ضروری است به استحضار همه دغدغه‌مندان و هنرمندان این عرصه و مخصوصاً پیشکسوتان روایت فتح برسانیم که خروج این حجم بسیار از آرشیو که برخی از آنان به دلایل متقن از سوی مدیران وقت گروه به‌صورت محرمانه نگهداری می‌شده، در زمان تصدی مسئول سازمان اوج در بنیاد فرهنگی روایت فتح در پایان سال 1396 و اوایل سال 1397 و به دستور شخص ایشان از آرشیو بنیاد خارج و در اختیار عوامل مستند مذکور قرار گرفته است.

در حال حاضر بنیاد فرهنگی روایت فتح در جهت حمایت و صیانت از هویت و اصالت هنرمندان و پیشکسوتان و خانواده‌های شهدای روایت فتح، براساس مستندات موجود، پیگیری‌های خود را از مسیر قانونی (حقوقی و قضایی) تا حصول نتیجه به دور از هیجانات رسانه‌ای در قالب مکاتباتی با رئیس محترم سازمان صداوسیما و برخی مسئولین مرتبط در نیروهای مسلح دنبال کرده و نتایج آن را به اطلاع خواهد رساند.

در خصوص نظام آرشیو گروه مستند روایت فتح و قواعد اجرایی آن، برای دسترسی قاعده‌مند هنرمندان به گنجینه آثار گروه مستند روایت فتح لازم به ذکر است که طی دو سال گذشته ساماندهی دقیقی به همراه تدوین نظام استخراج و استفاده از آرشیو تنظیم شده که در حال حاضر ارائه هرگونه خدمات آرشیوی طبق آیین‌نامه‌های وضع‌ شده ارائه می‌گردد. در همین مسیر در سال 1398 بیش از 18963 دقیقه در سال 1399 حدود 27376 دقیقه خدمات آرشیو به پژوهشگران و مستندسازان و سازمان‌های دولتی در قالب آیین‌نامه‌های مصوب قرارگرفته است.

لازم به یادآوری است، ارائه هرگونه اعلام نظر و بیانیه‌های مرتبط با این موضوع صرفاً از طریق روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح انجام خواهد شد.

والسلام‌علی‌من‌اتبع‌الهدی، 29 فروردین 1400 مصادف با رمضان 1442»

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

نوید افکاری اعدام شد

تیک تاک آمریکایی می شود؟

هالی بری: بعضی رابطه‌ها گناه کبیره هستند!

حراج دو دستبند الماس ماری آنتوانت

واکنش‌ها به اظهارات بهاره رهنما در مورد قوم لر

دستکاری در‌بودجه ۱۴۰۰بعد از تصویب، به نفع چه کسانی است؟

همکاری ناسا با هالیوود و پخش تصاویر زنده از ماه

ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح

ورود کرونا و حواشی آن به «پایتخت»

احتمال نارنجی شدن تهران