چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
22 فروردین 1400     11:55
گل بود به سبزه نیز آراسته شد

نقش ترمز ماشین در آلودگی هوا

ذرات ریز ناشی از ترمز خودروها نقش مهمی در آلودگی هوا دارند.

روزگار ـ گروه ترجمه، اصغر محمدی: واقعیت مهمی وجود دارد که هنوز خودروسازان روی آن به اندازه لازم تمرکز نکرده‌اند: به زودی آلودگی مربوط به ترمز خودروها، به آلودگی نخست خودرو تبدیل می شود، چرا که سهم خودروهای الکتریکی هر روز بیشتر می‌شود.  سایت فرانسوی فرانسواینفو در گزارشی به پژوهش‌های انجام شده در این مورد پرداخت.

ظرف چند سال ، بدون شک ، خواهیم توانست بگوییم که «صلاح خردی» یک پیشگوست. او متخصص ترمز است و لنت های مستعمل رها شده در جاده، پیست و تعمیرگاه ها را مطالعه کرد. وی توضیح می دهد: «ما از نظر آلودگی ترمزگیری، دو نوع پدیده داریم: سایش و پارگی.»

«صلاح خردی» در لیون برای دانشگاه گوستاو ایفل یک پژوهش را انجام داد. او به یک تیم چند رشته‌ای شامل مکانیک، لیپیدومیک و مهندس بهداشت، که به اثرات آلودگی جوی علاقه مند بودند پیوست. به زعم او: این ذرات ناشی از پدیده سایش است و آنها باید کاهش یابند، کنترل شوند و با احاطه بر آن برای همیشه از میان بروند، چرا که تاثیر بسیار زیادی بر سلامت ما دارند.

با توجه به نمونه های صلاح خردی، ساییدگی لنت ترمز ذرات ریز آهن و مس را وارد هوا می کند، اما فقط این نیست. آنا ماریا سفارگیو، یکی دیگر از اعضای تیم توضیح می دهد: ما قبلاً شناسایی سیلیس را هم شناسایی کرده ایم که به عنوان یک عنصر سرطان زا طبقه بندی می شود. سیلیس نباید بیش از یک مقدار باشد ولی حالا همه جا وجود دارد، حتی در جاده های دوردست کشورها. در حالی که باید این ماده را بیشتر بشناسیم و اندازه مجاز آن را بدانیم.

ما در مرحله نظارتی در مراحل ابتدایی هستیم

آلودگی ترمز در حال افزایش است. طی 20 سال گذشته آلودگی لوله های اگزوز و در واقع آلودگی سوخت خودروها یک سوم یا یک چهارم شده است، اما برای سایش، یعنی ترمزگیری، ساییدگی لاستیک و جاده هنوز هیچ قانونی وجود ندارد.

«فرانسوا کوئنو»، دبیر گروه آلودگی انرژی در سازمان جهانی هماهنگی مقررات خودرو که تحت نظر سازمان ملل فعالیت دارد، توضیح می دهد: ما در سطح نظارتی در مراحل اولیه هستیم و لازم است فشار بیشتری از طرف حکومت ها در این مورد ایجاد شود. در صورتی که الزامات ترمز قانونی شود، می توان آن را اجرایی کرد.

بر اساس گزارش OECD در سال 2020، آلودگی مرتبط با سایش تا سال 2030 به آلودگی اصلی اتومبیل تبدیل خواهد شد.

حتی با ورود انبوره خودروهای برقی، خطر تشدید این شکل از آلودگی وجود دارد. «ولید اوسلاتی» از بخش محیط زیست OECD  می گوید: «یكی از عوامل كلیدی وزن ماشین است، رقابت خودروهای الکتریکی در حال حاضر بر وزن باتری سنگین آن است. وقتی خودرو سنگین است، اصطكاك بیشتر می شود و اینرسی که برای ترمز کردن صرف می شود باعث تولید بیشتر ذرات ریز آلوده کننده می شود. و به همین دلیل امروز ماشین الکتریکی هم فرصتی برای کاهش ذرات ریز و هم برای سلامتی ایجاد کرده، اما در عین حال یک چالش نیز محسوب می شود.

ترمز در شهر می تواند به اندازه یک اگزوز ذرات آلوده کننده در هوا منتشر کند. طبق آژانس مدیریت محیط زیست و انرژی (Ademe)، وقتی سرعت خودرو از 70 کیلومتر در ساعت بیشتر می‌شود، میزان انتشار ذرات ترمز به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. بنابراین در کنار مسئله وزن، موضوع رفتار راننده نیز مهم است.
اخبار مرتبط:

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

خرید یا شارژکارت مترو تنها با ارائه کد ملی

واکنش جان کری به فایل صوتی محرمانه ظریف

بابک خرمدین در خانه پدری سلاخی شد

خواب بد، ریسک ابتلا به کرونا را بالا می‌برد

رای دادگاه آمریکایی علیه رومن پولانسکی

«قاتل توییتری» به اعدام محکوم شد

با همه جزییات مراحل ساخت واکسن کرونا

یک‌لحظه پری‌چهرم؛ یک‌لحظه پری‌خوانم

ارتش روسیه در حال ساخت یک خودروی پرنده هیبریدی-الکتریکی

دردسر داروهای مسکن برای کلیه‌ها