یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
19 فروردین 1400     10:47
صداوسیما هرگز حقوق مولف را رعایت نمی‌کند

از شجریان و فرهاد تا«آقا مرتضی»

دینا فردید

پس از پخش چند قسمت از مستند تلویزیونی «آقا مرتضی» با محوریت شخصیت شهید مرتضی آوینی، صداوسیما بار دیگر به رعایت نکردن حقوق مولف متهم شد.
در طی سال‌های گذشته موارد مشابهی در این زمینه وجود داشت که از جمله آن‌ها شکایت خانواده فرهاد مهراد و محمدرضا شجریان از سازمان صداوسیما به دلایلی مشابه صورت گرفت که البته هیچ کدام به نتیجه‌ای نرسید.

فرهاد مهراد- اولین قیام

در اواخر پاییز ۸۷ محمدصالح نیکبخت وکیل خانواده مهراد طی نامه‌ای از صداوسیما خواست که با توجه به قانون حق مولفین و مصنفین نسبت به انتشار صدای فرهاد و آهنگ‌های او با رعایت حق قانونی ورثه اقدام کنند. این پرونده هم تا سال ۹۱ در جریان بود و اگرچه دادگاه به نفع خانواده فرهاد رای داد اما با این‌حال صداوسیما گاه گاهی آثار فرهاد را بدون مجوز قانونی پخش می‌کند.

محمدرضا شجریان-شکایت مرغ سحر


تیر ماه سال ۸۸ بود که استاد محمدرضا شجریان به خاطر پخش بدون رضایت خود در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کرد اما علیرغم تلاش مجدانه وکیل شجریان و همچنین قانون‌شکنی واضح صداوسیما دادگاه هیچ‌گاه به نفع شجریان رای نداد و این پرونده ۱۱ سال باز ماند و در نهایت با مرگ استاد به‌صورت موقت بسته شد.

حسین معززی‌نیا- راوی آوینی


حالا حسین معززی‌نیا، منتقد، پژوهشگر سینما که داماد خانواده آوینی نیز هست، در پیامی اینستاگرامی به رییس سازمان صدا وسیما ، نسبت به پخش مستندی درباره مرتضی آوینی و استفاده غیرقانونی از راش‌های مجموعه‌ای به نام «روایت راوی» که او سال‌ها پیش ساخته اعتراض کرد. او پس از جوابیه عجیب سازندگان این مستند نیز چنین گفت:

  • امیدوارم به تفاوت میان استفاده از «راش» با قطعه‌هایی از برنامه مونتاژ شده دقت کرده باشید. به طور مشخص، مواد و مصالحی را که من تولید کرده‌ام اما به هر دلیل کنار گذاشته‌ایم، بدون اجاره من یا طرف مصاحبه شونده، در برنامه خودشان مورد استفاده قرار داده‌اند
  • این سرقت منحصر نیست به مجموعه‌ای که من ساخته‌ام، از راش‌های کنار گذاشته فیلم «مرتضی و ما» به کارگردانی کیومرث پوراحمد هم به همین ترتیب استفاده کرده‌اند.
  • اطمینان دارم در طول تاریخ سازمانی که شما الان مدیرش هستید، هرگز کسی در مقام یک برنامه‌ساز تلویزیونی، سرقتی تا این حد بیشرمانه انجام نداده.
  • طبق ادعای سازندگان مستند «آقا مرتضی» راش‌های هر فیلم متعلق به تهیه‌کننده است…اولا چیزی به نام «مالکیت معنوی» داریم…ثانیا طبق این ادعا تهیه‌کننده آخرین فیلم بهرام بیضایی می‌تواند راش‌های او را بدهد به پسرکش تا بر أساس آن‌ها یک کمدی بسازد با سروشکل فیلم منوچهر هادی. بیضایی هم حق اعتراض ندارد…

صداوسیما به‌عنوان یک نهاد فرهنگی رسمی هیچ‌گاه حقوق قانونی هنرمندان را به رسمیت نشناخته و در معدود پرونده‌های حقوقی نیز با دهن‌کجی عجیبی همواره جامعه هنری را به سخره گرفته تا این داستان همچنان ادامه‌دار باشد…

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

تنها دونلی‌نواز ایران در بستر بیماری است

ساعات مناسب برای ورزش

ناتالی پورتمن با ستارگان هالیوود تیم فوتبال تشکیل می‌دهد

زنان آوازخوان کلیپ کرمانشاه بازداشت شدند

هفتاد و پنج سالگی خالق بزرگراه گمشده

همایون شجریان ادعای محمود احمدی‌نژاد درباره پدرش را تکذیب کرد

علنی بودن دادگاه از اصول دادرسی عادلانه است

اینفلوئنسرها هم مکلف به پرداخت مالیات شدند

كنكور، كرونا و چيزهايي كه نمي‌بينيم

استون دیگر فیلم نمی‌سازد