یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
15 فروردین 1400     14:06

حذف قسمت‌هایی از کارتون باب اسفنجی به دلیل توهین نژادی

دوقسمت از کارتون «باب اسفنجی شلوار مکعبی» به خاطر داشتن صحنه‌ها و مضامینی که به عنوان مصداق توهین نژادی تعریف می‌شود مورد انتقاد قرار گرفته و از سرویس‌های پخش مجازی خارج شده است

به گزارش روزگار، قسمت «خرچنگ قرنطینه شده» با موضوع آنفولانزای پوستی به دلایل محتوایی که احتمال تنفرافزایی ضدآسیایی در آن وجود دارد، از پلتفرم‌های پخش و فروش حذف شد.

به دنبال قتل ۶ آسیایی در حادثه‌ای طی هفته گذشته در آمریکا، اعتراضات ضد نژادپرستی در آمریکا شدت گرفته است. حالا انیمیشن معروف «باب اسفنجی» به خاطر داشتن صحنه‌ها و مضامینی که به عنوان مصداق توهین نژادی تعریف می‌شود از پلتفرم‌های عمده جهانی حذف می‌شود. از این رو فروشگاههای مجازی ازجمله «آمازون پرایم» قسمت‌های انیمیشن مذکور با عنوان «خرچنگ قرنطینه شده» را از دسترس فروش خارج کردند.

«باب اسفنجی شلوار مکعبی» کارتون محبوب کودکان برای دو قسمت قبلی مورد انتقاد قرار گرفته است که از آن زمان تاکنون از سرویس های پخش مجازی خارج شده است.

این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که افزایش تبعیض و خشونت ضدآسیایی ها مربوط به بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در ایالات متحده را شامل می شود، که یکی از این دو قسمت انیمیشن دارای محتوایی بحث برانگیز است.

فارس نوشت: در انیمیشن باب اسفنجی در اپیزودهای «خرچنگ قرنطینه شده» در فصل ۱۲، بسیاری از شخصیت‌های اصلی توسط بازرس بهداشت در «Krusty Krab»(رستوران خرچنگ) قرنطینه می‌شوند و باعث می‌شود شخصیت ها بفهمند چه کسی به این بیماری مبتلا است.

این اپیزود در این دوران شیوع کووید ۱۹ که به اصطلاح «آنفولانزای پوستی» را نشان می دهد، به تقویت احساسات منفی نسبت به افراد مختلف کمک کند و کسانی که مظنون به بیماری هستند در فریزر محبوس می شوند.

سخنگوی «نیکلودئون» کمپانی سازنده «باب اسفنجی» به سی ان ان گفت: ما تصمیم گرفته‌ایم که آن را به دلیل حساسیت‌های پیرامون همه‌گیری جهانی کرونا پخش نکنیم.

قبلا در سال ۲۰۱۸ نیز نمایش فصل سوم انیمیشن «باب اسفنجی» توسط کمپانی نیکلودئون، به دلایل اعتراضات ضد نژادپرستانه لغو شد.

البته مشکل محتوایی فصل سوم «باب اسفنجی» علاوه بر توهین به یک زن، از سوی نیکلودئون با عنوان نامناسب بودن برخی عناصر محتوایی برای گروه سنی کودکان اعلام شد.

حالا بنابر اعلام رسانه های جهانی، این انیمیشن از پلتفرم‌های پارامونت و آمازون حذف شده است.

البته مخاطبان واکنش‌های متفاوتی به حذف این قسمت ها نشان داده‌اند. برخی با این اقدام موافق و برخی مخالف هستند. 

ادگار مارتین در این مورد گفت: اصلا فکرش را نمی‌کردم که یک روز پاکسازی فرهنگی از «باب اسفنجی» آغاز شود! 

کاربر دیگری نوشت: باب اسفنجی اکنون یک نمایش قدیمی است، جامعه دائماً تغییر می کند و باب اسفنجی همچنان مرتبط است. اگر چیزی در این نمایش وجود داشته باشد که نویسندگان فکر می‌کنند امروز مناسب نیست، فکر می‌کنم عادلانه است که آن را حذف کنند. 

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

روایتی از مرام مردمی شکیبایی

آغاز اکران آنلاین فیلم‌های جشنواره ملی ساباط یزد

حامد بهداد: برای زدن جامعه هنری هرکاری می‌کنند

کیم کارداشیان به باشگاه میلیاردها پیوست

کاشف کهکشان‌ها در کائنات چه کسی بود؟

نوید افکاری اعدام شد

«دیاپازون» در راه بارسلون

ریزش سنگین شاخص بورس در ۱۵ دقیقه

یک تیم فرانسوی به دنبال لژیونر ایرانی

غلام نبی فیضی چکاب:استجازه با موازین قانونی سازگاری ندارد