شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
21 اسفند 1399     13:44

سعید روستایی «ابد و یک روز» را مهمترین فیلم دهه نود خواند

سعید روستایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «ابدو یک روز» مهمترین فیلم دهه نود سینمای ایران است. فیلمی که خارج از مرزهای مدیوم خود به حیاتش ادامه داده و به پدیده‌ای قابل درک و فهم برای عامه مردم تبدیل شده است.

به گزارش روزگار، «ابدو یک روز» روایت ساده و روان زندگی آدم‌هایی است که در شرایط ناگوار محکوم به گرفتن تصمیاتی سخت هستند. فیلمی که دست بر روری اعتیاد و فقر مهمترین آسیب‌های اجتماعی گذاشته که سال‌هاست دامنگیر بسیاری از خانواده‌ها شده است.


حالا پس از گذشت پنج سال از اکران این فیلم، سعید روستایی در پیج اینستاگرام خود در مورد این فیلم نوشته است: برگ برنده «ابد و یک روز» روایت داستانی ساده از طریق شخصیت‌های باورپذیر است. خانواده‌ای که در مسیر تباهی قراردارند، شاید به همین دلیل باشد که هر بیننده‌ای با هر سن، سال و موقعیت اجتماعی به راحتی شخصیت‌های فیلم را به جا می‌آورد و خودش را به جای یک از آنها می‌گذارد و با مشکلات زندگی آنها همراه می‌شود.
وی همچنین معتقد است: پیش از نمایش «ابدو یک روز» در سی چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر، کسی انتظارش را نداشت با فیلمی مواجه شود که تا پلان پایانی بیننده را میخکوب می‌کند. فیلم اول کارگردان 26 ساله که پس از اکران، رفته رفته به یکی از پدیده‌های فرهنگی تبدیل می‌شود.
روستایی در ادامه می نویسد: «ابدو یک روز» موقعیت بغرنجی را به تصویر می‌کشد، دوراهی سختی را پیش روی «سمیه»، با بازی پریناز ایزدیار قرار می‌دهد و «سمیه» چاره‌ای جز انتخاب کردن یکی از راه‌های آن را ندارد یا باید رنج زندگی با خانواده بحران زده را به جان بخرد یا به امید آینده‌ای نامعلوم به افغانستان برود. وضعیتی آشنا برای مردمی که زندگی و آینده‌شان را همواره بر سر چنین دوراهی‌هایی دیده‌اند. شاید نتوان با قطعیت گفت «ابدو یک روز» بهترین فیلم دهه نود است اما بدون شک به راحتی می‌توان ادعا کرد «ابدو یک روز» مهمترین فیلم دهه نود سینمای ایران است. فیلمی که خارج از مرزهای مدیوم خود به حیاتش ادامه داده و به پدیده‌ای قابل درک و فهم برای عامه مردم تبدیل شده است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

۷ فایده علمی چرت بعدازظهر

نظامی ایرانی در استخدام ارتش امریکا

پست جدید «ادل» همه را شگفت زده کرد

حسین راغفر: برخورد با متهم باید درست و عادلانه باشد

چرچیل در آرزوی ۶۰۰ هزار آلمانی کباب‌شده!

«کوزوو» با نقش‌آفرینی فرهاد آئیش مقابل دوربین ‌می‌رود

۱۴۰ هزار میلیارد تومان ضرر سالانه دخانیات

گرانی اینترنت بر معیشت مردم تاثیر مستقیم دارد

ک-الف متهم تجاوز به دختران دانشجو بازداشت شد

واکنش کارگردان شهرزاد به غلبه بزرگ‌آقا بر ابوالفتح صحاف