چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
04 اسفند 1399     16:26

طرح اختصاص سهمیه بنزین به خانوار‌های فاقد خودرو

بررسی طرح اختصاص سهمیه بنزین به خانوارهای فاقد خودرو قرار است ظرف چند روز آینده به عنوان پیشنهاد از سوی جمعی از نمایندگان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ کشور مورد بحث و بررسی در صحن مجلس قرار گیرد.

به گزارش روزگار، طرح اختصاص سهمیه بنزین به خانوار‌های فاقد خودرو یکی از طرح‌هایی است که از چند ماه گذشته بررسی آن در مجلس شورای اسلامی آغاز شده و قراراست ظرف چند روز آینده به عنوان پیشنهاد از سوی جمعی از نمایندگان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کشور مورد بحث و بررسی در صحن مجلس قرار گیرد.


یکی از محور‌های این طرح افزایش عدالت در برخورداری از یارانه بنزین برای همه مردم ایران و نه فقط خانواده‌هایی که خودرو دارند، مطرح شده است. بر اساس آمار چندین هزار نفر برای ده‌ها خودروی اضافه خود سهمیه می‌گیرند، ولی نیمی از خانوار‌ها از جمله طبقات ضعیف تحت پوشش امداد و بهزیستی هیچ بهره‌ای از یارانه بنزین نمی‌برند.
ایسنا نوشت: از سوی دیگر ایجاد بازار انرژی، تبادل بنزین و کاهش نقش تصدی‌گری دولت در قیمت‌گذاری از جمله محور‌های دیگری است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است. همچنین جبران بخش عمده کاهش درآمد‌های دولت به واسطه این طرح، از محل حذف سهمیه خودرو‌های سوم به بعد ثروتمندان از دیگر تدابیری است که برای تامین منابع مالی این طرح در نظر گرفته شده است. توجه به حقوق آحاد جامعه و جلوگیری از ضرر طبقات متوسط به پایین جامعه از دیگر مواردی است که در این طرح دیده شده است.

بر اساس این طرح که در قالب پیشنهاد در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مطرح شده است و قرار است ظرف چند روز آینده در صحن مجلس به بحث گذاشته شود، به منظور گسترش عدالت در میان خانوار‌های ایرانی:
۱. از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ به هر خانوار مشمول دریافت یارانه فاقد خودرو، به ازای هر نفر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه‌ای اختصاص می‌یابد. همچنین به خانوار‌های دارای خودرو که تعداد اعضای آن بیشتر از چهار (۴) نفر باشد، به ازای هر نفر بیشتر، پانزده (۱۵) لیتر در ماه سهمیه بنزین یارانه‌ای تعلق می‌گیرد.
۲. از ابتدای فروردین ۱۴۰۰، سهمیه بنزین خودرو‌های دوم و بیشتر خانوار‌های یک نفره و سهمیه بنزین خودرو‌های سوم و بیشتر سایر خانوار‌های دارای خودرو حذف خواهد شد. همچنین سهمیه بنزین خودرو‌های وارداتی با حجم موتور بیشتر از ۲۰۰۰ سی سی حذف خواهد شد.
۳. در سال ۱۴۰۰، سایر سهمیه‌های بنزین وسایل نقلیه شخصی و عمومی (از جمله انواع تاکسی، وانت بار و موتورسیکلت) مانند گذشته به قوت خود باقی می‌ماند.
۴. در سال ۱۴۰۰ دولت مجاز به افزایش قیمت سهمیه‌های بنزین یارانه‌ای (۱۵۰۰ تومان) و غیریارانه‌ای (۳۰۰۰ تومان) در سال ۱۴۰۰ نیست.
۵. همه دارندگان سهمیه بنزین می‌توانند سهمیه خود را از طریق سامانه بازار داخلی که به همین منظور حداکثر تا پایان شهریورماه توسط وزارت نفت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد خواهد شد، به فروش برسانند؛ قیمت در بازار تعیین می‌شود و دولت حق قیمت‎گذاری ندارد.
۶. دولت مجاز است صرفا برای خانوار‌های فاقد خودرو، امکان مشارکت در درآمد صادراتی بخشی از سهمیه بنزین خانوار را در بازار صادراتی فراهم کند. سقف سهم دولت پس از کسر هزینه‌های اجرایی برابر پنجاه درصد (۵۰%) درآمد صادراتی خواهد بود.
۷. آیین نامه اجرایی این بند تا پایان شهریورماه، توسط وزارت نفت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارائی، سازمان برنامه و بودجه و شورای رقابت تهیه و در هیات وزیران به تصویب خواهد رسید.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

فرانچسکو توتی روی فرش قرمز جشنواره فیلم رم

سلبریتی‌ها نباید در همه موارد اظهارنظر کنند

آوای مهر، بی‌ تو خموش است

پیوند زدن سینما با امور خیریه به این هنر اعتبار می‌بخشد

اختلاف خانوادگی مانع سفر ورزشکاران زن

هشت علت احساس خواب‌آلودکی بعد از صرف غذا

نمی‌گذارم کریستیانو لامپ خانه را عوض کند!

تماشای فیلم‌های مستهجن برای زوج‌ها آسیب زاست

پنتاگون در جستجوی اجسام ناشناخته در فضا

خودروی مفهومی بنز با طرحی از «کامرون»