پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
04 اسفند 1399     13:15

تاثیرات بیماری کرونا بر پوست

یک متخصص پوست گفت: بسیاری از بیماران با نشانه کهیر به پزشک مراجعه می‌کنند. دراین حالت باید پزشک شک کند که فرد مراجعه کننده به کرونا مبتلا شده است.

به گزارش روزگار، بیماری نوپدید کرونا این روزها تمام بخش‌های بدن را درگیر کرده و حال و روز اندام‌های مختلف را دچار دگرگونی و تغییر می‌کند؛ البته شدت و حدّت درگیر شدن اندام‌های مختلف بدن در مواجهه با ویروس کرونا متفاوت است.


علائم پوستی کرونا در برخی موارد فورا بعد از عفونت ظاهر می‌شوند.با پیشرفت این بیماری همه گیر، مشخص شده که این بیماری بر قسمت‌های مختلف بدن از ریه‌ها تا پوست تاثیر می‌گذارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد علائم پوستی کرونا ممکن است از آسیب انگشتان تا ریزش مو و انواع مختلف بثورات پوستی متغیر باشد.
متخصصان پوست در سراسر جهان تصاویر و اطلاعاتی را در مورد انواع بثورات، التهابات و اثرات پوستی‌ که ممکن است مربوط به کووید ۱۹ باشد به اشتراک می‌گذارند.در حالی که گزارش‌های مربوط به مشکلات پوستی‌ که ممکن است مربوط به کووید ۱۹ باشند، طیف گسترده‌ای از علائم؛ از التهابات و بثورات کلی بدن گرفته تا برآمدگی‌های کوچک روی انگشتان دست و پا را نشان می‌دهند؛ دانستن اینکه کدام یک از این علائم نشان‌دهندهٔ کووید ۱۹ بوده و کدام یک ربطی به آن ندارند، بسیار قابل‌ توجه خواهد بود.
فارس نوشت: برای بررسی علائم پوستی کرونا و تظاهرات بالینی آن، با سید ناصر عمادی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی بیمارستان تخصصی پوست رازی به گفت‌وگو نشستیم.


آقای دکترعمادی، تظاهرات بالینی و علائم پوستی کرونا چیست؟

مقاله‌ای را در این خصوص در دست چاپ داریم؛ یکی از جاهایی که کرونا خیلی تظاهرات دارد و خود را نشان می‌دهد در پوست است و آن هم به واسطه ابتلای فرد به کروناست.ما ضایعات پوستی ناشی از کرونا را چهار دسته کرده‌ایم. یک دسته ضایعات پوستی به صورت مستقیم ناشی از خود ویروس کروناست؛ یعنی ویروس کرونا باعث آشکار شدن ضایعات پوستی شود.
یک دسته از این ضایعات کهیر است؛یعنی بسیاری از بیماران هستند که دچار کرونا شدند با نشانه کهیر به پزشک مراجعه می‌کنند. در این حالت باید پزشک شک کند که فرد مراجعه کننده به کرونا مبتلا شده است؛ در نتیجه یک دسته از ضایعات پوستی، مستقیم ناشی از خود ویروس کرونا هستند.
دسته دوم؛فردی مبتلا به کرونا می‌شود و دارو دریافت می‌کند اما به آن دارو واکنش نشان داده و این واکنش به شکل حساسیت در پوست فرد ظاهر می‌شود که یک شکل آن ممکن است کهیر باشد؛ درنتیجه دسته دوم ضایعاتی هستند که ما برای درمان کرونا دارو استفاده می‌کنیم و باعث بروز ضایعات پوستی شود.
دسته سوم؛ضایعات پوستی ناشی از استفاده از عوامل محافظت کننده برای فرد است؛ مثلا شستن مرتب دست باعث می‌شود دست خشک شده و باعث اگزما یا خارش در دست شود؛ممکن است فردی در اثر استفاده از ماسک دچار رنگ دانه‌هایی در پوست شود که منجر به لک و جوش در همان ناحیه استفاده از ماسک شود.


به نظر شما ممکن است کرونا سبب تشدید برخی بیماری‌های زمینه‌ای پوستی در افراد شود؟

بله ممکن است برخی بیماری‌های پوستی که فرد از قبل داشته در حال حاضر و در زمان مواجهه با کرونا، این بیماری‌ها تشدید ‌شوند وبیشتر خود را نشان ‌دهند. مثلا بیماری صدف یا «پسوریازیس» که بیماری ژنتیکی است؛ وقتی فردی مبتلا به کرونا می‌شود البته نه همه افراد، مشاهده شده بیماری صدف یا پسوریازیس آنها شدیدتر شده است.برای نمونه فردی که دچار استرس می‌شود، مشاده شده دچار یکسری خارش‌هایی عصبی شده و در این افراد که مبتلا به کرونا شده‌اند نیز بیشتر شده و مدام بدن خود را می‌خارانند و ما به آن خارش عصبی می‌گوییم.
همچنین ممکن است افرادی که از لباس مخصوص کرونا استفاده می‌کنند، به دلیل اینکه تعریق زیادی دارند، دچار برخی بیماری‌های قارچی در پوست شوند؛ بنابراین دست سوم ضایعات پوستی ناشی از شستشوی زیاد دست، استفاده طولانی مدت از ماسک، استفاده از لباس فضایی که همه راه‌های بدن را می‌پوشاند و باعث تعریق زیاد شده و موجب بروز بیماری قارچی شود..


آیا توصیه می‌کنید افراد در شرایطی کنونی هر روز از کرم مرطوب کننده استفاده کنند؟

بله، حتما توصیه می‌کنیم. یکی از راه‌های موثر و مفید استفاده از کرم‌های مرطوب کننده است. البته افرادی که پوست چرب دارند، ممکن است وقتی از مرطوب کننده استفاده کنند، پوست‌شان بیشتر چرب شود و جوش بزند.به همین دلیل به این افراد توصیه می‌کنیم از کرم های مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنند.
ما دو نوع پوست داریم؛ پوست خشک و چرب. افرادی که پوست چرب دارند اگر از مرطوب کننده استفاده کنند،پوستشان بیشتر چرب شده و جوش بیشتری می‌زند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم از کرم فاقد چربی استفاده کنند؛ اما فردی که پوست خشک دارد می‌تواند از هر کرم مرطوب کننده و نرم کننده بدن بدون نگرانی استفاده کند.

  1. نظرات
  2. […] تاثیرات بیماری کرونا بر پوست خطر خرید و فروش واکسن تقلبی کرونا در بازارسیاه روش سریع تشخیص کرونا در مطب‌ها درست نیست واکسن ایرانی در برابر نوع جدید کرونا ایمنی ایجاد می‌کند […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

ریزش ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس

اکبر ترکان درگذشت

دادرسی علنی حقی برای متهم، که نباید تضییع شود

عطف به‌ما سبق؛ یا بخت و یا اقبال!

دارچین، سالم‌ترین ادویه برای جلوگیری از پیش‌دیابت

هشت راه مواجهه با افراد خودشیفته

گله‌های سگ، چالش جدید پلنگ ایرانی

شفافیت آرا نمایندگان موجب گسترش صداقت در جامعه می‌شود

توافق چین و آمریکا برای بازگشت به پیمان پاریس

سقوط محسوس قیمت‌ها در بازار