پنجشنبه ۳ تیر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
03 اسفند 1399     12:06
به مناسبت هفته سلامت مردان:

دسترسی مردان به خدمات سلامت باید فراهم شود

رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان گفت: در شبکه‌های سلامت، باید فضایی ایجاد شود تا مردان نیز به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

به گزارش روزگار، درهفته سلامت مردان قرار داریم.هفته‌ای که به صورت رسمی و منسجم‌تر به موضوع مهم سلامت مردان و مخاطرات آن پرداخته شده و سعی می‌شود هشدارها و توصیه‌های لازم برای تامین سلامت مردان بیشتر یادآوری و گوشزد شود.


در سال‌های اخیر مطالعات متعدد حاکی از این بوده است که مردان در جوامع توسعه یافته صنعتی و سایر جوامع در حال پیشرفت و از جمله در کشور ما به دلیل نوع آسیب پذیری در فعالیت‌های بیرون از منزل، در معرض آسیب بیشتری قرار دارند.
حجم بالای درگیری آقایان در زندگی روزمره و اینکه مردان نقش اصلی را برای تدارک اقتصادی خانواده بر عهده دارند، موجب آن شده که با یک غفلت عمومی با سلامت خود رو به رو باشند و به همین دلیل بسیاری از مردان در صورت ابتلا به بیماری‌های مزمن و کاهنده توانایی‌های عمومی معمولا دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.
مراجعه دیرهنگام مردان به پزشک عامل شدت یافتن بیماری‌هاست و آثار به خطر افتادن سلامت مردان تنها بحث زیان‌ها و خسران‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیست، بلکه می‌تواند آثار متعددی را در توسعه کشورها ایفا کند.
فارس نوشت: پیش‎بینی می‌شود که بالغ بر ۲۰ تا ۲۵ درصد مردان به نوعی به مواد دخانی از جمله سیگار اعتیاد دارند و ۱۸ درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند و بیش از ۹۵ درصد مردان در طول زندگی خود حتما دچار یک عامل پرخطر کاهنده کیفیت زندگی خواهند شد.
در این زمینه با دکترسید جلیل حسینی، رئیس مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مبدع برگزاری هفته سلامت مردان و کنگره مربوط به آن درایران به گفت‌وگو نشستیم.


آقای حسینی، لطفا در مورد برگزاری کنگره سلامت مردان و تاریخچه آغاز آن، اهداف برگزاری این کنگره و هفته سلامت مردان توضیح دهید.

هفته سلامت مردان را 15 سال است در کشور اجرا می‌کنیم. 10 سال اول را به اطلاع رسانی به مردم اختصاص دادیم و 5 سال بعدی به تحقیقات پرداختیم و امسال توانستیم سند سلامت مردان را در کشور تصویب کنیم.امسال پنجمین کنگره سلامت مردان را برگزار می‌کنیم.این سند با همکاری چندین سازمان و دستگاه طراحی شده و برای اینکه کاهش بیماری‌ها و ارتقا سلامت مردان تامین شود، برنامه ریزی شده و در حقیقت کارهایی که باید برای مردان انجام شود تا بیماری‌های آنها کمتر شود، در این سند دیده شده است.


علل و چرایی عدم استقبال از سوی مردان برای ویزیت پزشک و درمان بیماری‌های احتمالی چیست؟

چندعلت مطرح شده؛ یکی دیدگاه رویین‎تنی است؛ اکثرا مردان به عنوان بزرگ و سرپرست خانواده و مختصات فیزیولوژیک مردان و اینکه خود را از اعضای دیگر قوی‌تر می‌ببینند؛ همچنین این تصور که بیماری‌ها نمی‌تواند مردان را ناتوان کند، به پزشک کمتر مراجعه می‌کنند.
شرایط کاری مردان پرخطر است و استرس‌های بیشتری دارند؛ درنتیجه برای رفع این استرس‌ها به مواد مضری مثل سیگار پناه می‌برند و در محیطی که کار می‌کنند ممکن است موادی داشته باشد که روی سلامت آنها تاثیر منفی داشته باشد؛ مثل لاستیک سازی یا مواد شیمیایی؛ درنتیجه مجموع اینها این مسئله را به وجود می‌آورد که در اکثر بیماری‌ها شیوع و بروز عوارض بیماریها در مردان بیشتر باشد.


اکنون کدام بیماری‌های جسمی و روانی بیشتر مردان را تهدید می‌کند؟

خودکشی، تصادفات جاده‌ای تا دو برابر و حتی بیشتر، میزان مرگ ناشی از قتل و دگر‌کشی در مردان بیشتر است؛ همچنین میزان مرگ دراثر آلودگی هوا 1.5 برابر بیشتر است؛ در نتیجه سال‌های از دست رفته سلامتی به دلیل ابتلا به بیماری و ناتوانی در مردان بیشتر است.


وضعیت بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در مردان چگونه است؟

مرگ در همه بیماری‌ها در مردان بیشتر است؛ به جزء آلزایمر، بیماری‌های زنان مثل سرطان سینه و دستگاه زنانگی و شرایطی که زنان در زمان زایمان دارند. بیماری قلبی و میزان مرگ در آنها و سرطان‌های ریه در مردان بیشتر است، نارسایی تنفسی در مردان علت مرگ بالاتری دارد.سیروز کبدی، سل و علت مرگ در مردان بالاتر است و در مجموع، اگر به 40 علت مرگ نگاه کنیم، 33 علت مرگ در مردان بیشتر است.
به مردان به دلیل اینکه بزرگی خوش خیم پروستات دارند توصیه داریم از سن 45 سالگی معاینه و آزمایش پروستات «PSA» را انجام بدهند
سرطان معده، کبد، مری، حتی بیماری‌های مقاربتی و ارتباطی مثل ایدز و بیماری کلیوی در مردان بیشتر است و علت فوت در این بیماری‌ها در مردان بیشتر است.


از نظر بیماری روانی در ایران مردان چگونه هستند؟

از لحاظ خودکشی،میزان آن در مردان بیشتر است و میزان آن حدود 2 برابر بیشتر است و در نزاع و دعوا به نوعی عصبانی بودن و میزان درگیری‎ها و منجر به قتل در مردان 4 برابر بیشتر است.


آیا میزان ابتلا و مرگ در اثر ابتلا به کرونا در مردان بیشتر از زنان است؟

بله، در حقیقت مردان بیشتر گرفتار کرونا شدند و ما در مقاله‌ای که در مجله سلامت مردان چاپ شده نشان دادیم گرفتاری کرونا در مردان بیشتر از زنان است.


مردان برای تامین سلامت خود و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها چه اقداماتی باید انجام دهند و از کدام سن باید بیشتر مواظب سلامتی خود باشند؟

واقعا سنی برای مردان نمی‌شناسیم. فرض کنید در سن کودکی توصیه داریم کودکان زیر یکسال حتما توسط پزشک معاینه شوند؛ چون ممکن است عدم نزول داشته باشند و اگر جراحی نشود، می‌تواند در بزرگسالی باعث عقیم شدن آنها شود.
به مردان به دلیل اینکه بزرگی خوش خیم پروستات دارند توصیه داریم از سن 45 سالگی معاینه و آزمایش پروستات «PSA» را انجام بدهند. البته ما سلامت مردان را محدود به بیماری‌های دستگاه اداری و تناسلی نکردیم بلکه معتقدیم در همه بیماری‌ها و علل آن و مرگ و میر مردان با توجه به عوارضی این بیماری‌ها اقدام کنیم و معتقدیم در شبکه‌های سلامت، فضایی به وجود آید تا مردان نیز به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.
اگر مراکز بهداشتی ما فقط در روز فعال است و فقط زنان می‌تواننند مراجعه کنند، باید این تغییر کند و به نوعی فرصت ایجاد شود تا مردان بعد از ساعت کاری ویزیت و معاینه شوند. به نظر ما باید دسترسی مردان به خدمات سلامت را فراهم کرده و اطلاع رسانی بیشتری به مردان شود و اعتماد در خصوص اینکه مشکلات مربوط به سلامت جنسی را مطرح کنند و برای سلامت باروری خود مطمئن شوند و اینکه مشکلی برای فرزند آوری آنها وجود ندارد.


چند درصد علت ناباروی مربوط به مردان است؟

50 درصد ناباروی مربوط به مردان است و تمام اطلاعات جهانی و کشوری تایید می‌کند که 50 درصد عامل ناباروری مرد است؛ در نتیجه سالیان سال است که ما مطرح می‌کنیم که این نکته که مطرح می‌شود که اگر زوجی نابارو بودند و بچه دار نشدند فقط خانم باید به پزشک مراجعه کند خطاست و به نوعی اجحاف به زنان است؛چون 50 درصد علت می‌تواند مربوط به مردان باشد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

۷ فایده علمی چرت بعدازظهر

با زور و دادگاه نمی‌توان اقتصاد را ترمیم کرد

رونمایی از نخستین تصویر بازیگران نقش ناصرالدین شاه و جیران

زنان مافیایی معرفی شدند

زالی: شایعه فوت ناشی از واکسن کرونا واقعیت ندارد

تعطیلی مشاغل گروه ۲ و ۳ در شهرهای قرمز و نارنجی

سیاست ارزی رانتی و سازوکار آن باید اصلاح شود

سفر قدغن شد

«ساره بیات» در جمع داوران جشنواره سی‌ونهم

تاریخ آغاز قرن پانزدهم تقویم هجری شمسی ایرانیان