چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
27 بهمن 1399     14:36

خروج از توهم، ورود به قرن تعقل

بابک شهریاری

تا به‌حال فکر کردید اگر این دوره هم در تهران مثل دوره قبل 2750 نفر کاندید شورای شهر داشته باشیم و اسم این افراد با خودکار روی یک طومار نوشته شود ، طول طومار حدود 21 متر می شود . اگر عرض طومار 120 سانتیمتر باشد ، فقط حدود 25 عدد مربع نه چندان بزرگ میتوان روبروی هر اسم کشید و اگر هر مربع با ضربدر داخلش نشانه عدد 6 باشد این طومار(با طول 21 متر و عرض 1.2 متر) برای هر کاندید حداکثر 150 نفر ظرفیت شمارش رای دارد.

فرض کنید تقریبا 2000 نفر در یک حوزه معمولی رای داده باشند (بعضی از حوزه‌ها بیش از 5000 تعرفه رای را تمام می‌کنند) . فرض کنید به‌طور خوشبینانه پیدا کردن یک اسم در یک طومار 21 متری فقط 45 ثانیه وقت بگیرد و علامت گذاشتن آن هم 5 ثانیه زمان ببرد و در هر برگ رای به‌طور متوسط 15 اسم نوشته شده باشد، لذا ثبت هر برگ رای 750 ثانیه زمان خواهد برد. تصور کنید که بابت زمان نظارت بر صحت شمارش آراء و کنترل و گشایش صندوق و ناهار و شام پرسنل بطور خوشبینانه فقط 20% به این زمان افزوده شود. با این وضع برای شمارش 2000 برگ رای باید زمانی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار ثانیه صرف گردد که معادل با 500 ساعت می‌گردد. اگر که هر روز 12 ساعت بدون خستگی و کاهش دقت، شمارش به همین منوال انجام شود اعلام نتیجه 41 روز به درازا خواهد کشید.


فرض کنید تعدادی از کاندیدها حدود 75% از کل آراء را به خود اختصاص بدهند، در این صورت باید تقریبا حدود 10 عدد طومار در یک حوزه معمولی تهیه شود تا بتوانیم ثبت آراء را در آن حوزه به درستی به انجام برسانیم. چنانچه دو میلیون نفر رای دهنده داشته باشیم در کل حوزه های تهران حدود 42 کیلومتر طومار نوشته خواهد شد.

نتیجه:
الف – برای روشن شدن سریعتر نتایج و جلوگیری از اتلاف وقت مردم و هدر رفتن این همه کاغذ و حفاظت از جنگلها و صیانت از آراء ملت لازم است که دست اندر کاران با تکنولوژی رایانه آشتی کنند.
ب – برای روشن شدن افقهای امید و جلوگیری از گسترش دروغ و هدر رفتن عمر و جوانی فرزندان این کشور و صیانت از دموکراسی لازم است تا خواننده این مطلب، قبل از کپی کردن و به اشتراک گذاشتن آن، ادعاهای نویسنده یادداشت را کنترل کند و با ماشین حساب هم آشتی باشد.
ج- یک قرن دیگر هم گذشت امیدوارم یاد گرفته باشیم که هر چیزی را بی منطق باور نکنیم.


بابک شهریاری – اواخر قرن چهاردهم شمسی

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

گواهی فوت 9 تن از خدمه نفت‌کش سانچی باطل شد

ناتالی پورتمن با ستارگان هالیوود تیم فوتبال تشکیل می‌دهد

وعده چهارو نیم میلیاردی سرمربی، برای هدایت تیم

چراغ‌های آبی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده

چین، اروپا و بخشی از آمریکا در مسیر وداع با خودروهای احتراقی

شهاب حسینی نامزد بهترین بازیگر مرد در فنلاند شد

سکه ۶۰۰ هزار تومان گران شد/ آخرین نوسانات قیمت‌ها در بازار

بازتاب دستور رهبر انقلاب برای مجازات عاملان ترور فخری‌زاده در رسانه‌های عربی

15 شهر خطرناک جهان در سال 2021

خوراکی‌های شگفت‌انگیزی پاییزی