شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
25 بهمن 1399     16:41

کشاورزی که از نیم‌هکتارزمین ۸ کیلو زعفران برداشت کرد

در حالی است که به‌طور استاندارد از نیم‌هکتار زمین حدود 3کیلو زعفران برداشت می‌شود، یک کشاورز مشگین شهری توانسته ازنیم هکتار زمین، ۸کیلو زعفران برداشت کند.

به گزارش روزگار، در سال‌های اخیر زعفران به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی برای صادرات غیر نفتی مورد توجه کشاورزان، تاجران، مسؤولان و کسانی که دنبال راه‌اندازی کسب و کاری هستند، قرار گرفته است.امروز بیش از ۹۰درصد از تولید زعفران در بازارهای جهانی متعلق به ایران است و ایران در عرصه تولید و صادرات این گیاه استراتژیک نقش مهمی ایفا می‌کند.


این گیاه خوش عطر و بو تقریبا تنها با نام استان خراسان شناخته می‌شد و تامین و خرید آن در استان‌های شمال شرقی میسر بود اما امروز زعفران به لیست تولید محصولات کشاورزی در سایر استان‌های کشورافزوده شده است.
دراین میان استان اردبیل با توجه به قرارگیری در منطقه خاص جغرافیایی دارای پتانسیل‌های فراوان کشاورزی بوده و محصولات متنوعی در استان برداشت و به استان‌ها و حتی کشورهای دیگر صادر می‌شود. کمبود آب دراین استان، از چند سال گذشته مسؤولان را به ترویج کاشت محصولاتی که آب کمتری مصرف می‌کنند، ترغیب کرده است،که از جمله این محصولات، گیاه زعفران است که به طلای سرخ مشهور شده است.
حسین خانزاده، کشاورز نمونه‌ روستای علی آباد از توابع بخش مشگین شرقی شهرستان مشگین شهر از اواخر سال ۱۳۹۴ اقدام به کشت زعفران کرده و در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ به‌عنوان کشاورز برتر در حوزه کاشت و برداشت زعفران انتخاب شده‌است.
این کشاورز مشگین شهری رکورد جالبی به‌دست آورده به‌طوری‌که از نیم هکتار حدود هشت کیلوگرم زعفران برداشت کرده و این درصورتی است که کارشناسان ترویج کشاورزی اداره جهاد کشاورزی بر این باور هستند که در ازای کاشت نیم هکتار زمین کشاورزی برای زعفران به‌طور استاندارد ۳کیلو و برای یک هکتار ۶ کیلو زعفران برداشت می‌شود.
خانزاده که برای زعفران تولیدی خود، برند زعفران سبلان را طراحی کرده و درصدد توسعه و شناساندن این برند در کشور و حتی کشورهای دیگر است،می گوید: با توجه به سال پرباردر چینش و تمیزکردن مزرعه زعفران روزانه ۷۰ نفر کارگر از مهرماه مشغول کار بودند که در دهه اول آبان این فعالیت به اوج خود رسید.
وی تصریح می‌کند، اگر امکانات و ماشین‌آلات مدرنیزه و مکانیزه تولید شود قطعا در منطقه علاقمندی به این صنعت بیشتر خواهد بود.

خانزاده که در تدارک دریافت مجوز صادرات این محصول است توضیح داد: اگر این موضوع حل شود دست واسطه‌ها کوتاه می‌شود و با بسته‌بندی‌های بهداشتی می‌توان این محصول استراتژیک را به بازار عرضه و از خروج خام و بدون بسته‌بندی آن جلوگیری کرد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

برد پیت و جنیفر آنیستون به هم رسیدند

پخش آهک در لایه‌ای از اتمسفر برای جلوگیری از گرمایش

بسیاری حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌دهند

فرودگاه هرات به نام «خواجه عبدالله انصاری» نامگذاری شد

بت‌ها و اینترپل

۴۷ مصدوم در زلزله سی‌سخت و یاسوج

محمد اصفهانی هم ادعای احمدی‌نژاد را تکذیب کرد

دادستان علیه وزیر جوان

نقاشی نادیده ون‌گوگ ۱۳ میلیون یورو فروش رفت

۵ روغنی که به کاهش وزن شما کمک می‌کند