شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
20 بهمن 1399     17:37
آمارها خبر از عمرکوتاه زندگی مشترک می‌دهند

افزایش ۳۹درصدی طلاق در ازدواج‌های زیر یک سال

آمارها از افزایش ۳۹درصدی طلاق در ازدواج‌های تازه خبر می‌دهند.

به گزارش روزگار، آمار طلاق که ریشه در عوامل بسیاری از جمله شرایط سخت اقتصادی سال‌های اخیر کشور داشته، رو به افزایش است و هرچه روند ثبت ودرخواست طلاق سخت‌تر می‌شود، نمی‌تواند تصمیم زوج‌های متقاضی جدایی را تغییر دهد. مطابق با گزارش منتشره مرکز آمار ایران، تعداد طلاق ثبت شده با مدت ازدواج کمتر از یک سال از ۲۱۹۸ طلاق در بهار سال جاری با رشد ۳۹ درصدی به ۳۰۶۸ طلاق در تابستان ۹۹ رسیده است.

این آمار زنگ هشداری است برای جامعه ای که درگیر بیماری کرونا است و با اتمام این دوران افزایش تقاضابرای طلاق بسیار محتمل است. دوران خانه نشینی، دورکاری و به طور کلی بیشتر در خانه ماندن فرصتی فراهم آورده تا خانواده‌ها لحظاتی را برای شناخت بیشتر، رسیدن به تفاهم بهتر و بهینه سازی چشم انداز آینده چرخ زندگی اختصاص دهند اما در این میان همسرانی هستند شرایط سخت این روزها زندگیشان را با مشکلات بسیار رو به رو کرده است و کوچکترین مسئله‌ای دستمایه دعوا و مجادله و تلخ کردن کام دیگر اعضای خانواده میشود که همگی آنها حکایت های بیشماری از خلاء آموزش قبل از ازدواج، مهارت زندگی، گفت وگوی بین اعضای خانواده و… دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند پایین بودن سن برخی زوجین به هنگام ازدواج و نداشتن مهارت‌های کافی برای شروع زندگی، تکرار اشتباهات گذشته در ازدواج مجدد، ازدواج عجولانه، مشکلات اقتصادی و… از جمله دلایلی است که به افزایش آمار طلاق کمک می‌کند، از این رو لزوم مشاوره‌های پیش از ازدواج در شرایط فعلی بیش از پیش احساس می‌شود.

در این بین سخت شدن شرایط طلاق توافقی و تقریبا ناممکن شدن صدور حکم طلاق به درخواست زوجه شرایط ادامه زندگی مشترک را باچالش‌های مختلفی مواجه کرده که بازگشت به زندگی مشترک در گزینه آخر انتخاب‌ها قرار دارد. از یک سو میزان رو به شد طلاق بحرانی است از سویی سخت گیری قضایی چاره ساز نبوده است. از اینرو اتخاذ تصمیم هایی مطابق با نیاز امروز جامعه و تسهیل در روند تشکیل خانواده و کاهش فشار اقتصادی و حل بحرانهای اجتماعی اجتناب ناپذیر است زیرا آمارها به وضوح از ناکار آمدی سیاست های فعلی دارند.

با نگاهی به سایر آمار مربوط به واقعه ازدواج متوجه میشویم که  طور کلی آمار طلاق با مدت ازدواج کمتر از یک سال در شش ماهه اول سال ۹۹ نسبت به سال گذشته کاهش ۱۳ درصدی داشته است اما  تعداد طلاق ثبت شده در بهار ۹۸ با مدت ازدواج کمتر از یک سال ۲۸۷۳ بوده است که با رشد ۱۱ درصدی طی سه ماه به ۳۲۰۹ طلاق در تابستان ۹۸ رسیده است. از این رو روند رشد طلاق با مدت ازدواج کمتر از یک سال از بهار به تابستان که در سال گذشته ۱۱ درصد بوده است و اکنون به ۳۹ درصد رسیده است؛ قابل تامل است.

همچنین آمار مربوط به طلاق با مدت ازدواج‌های بیشتر از یک سال در تابستان ۹۹ نیز نسبت به بهار سال جاری رشد داشته است. تعداد طلاق ثبت شده با مدت ازدواج یک تا پنج سال از ۹۹۸۲ طلاق در بهار ۹۹ با رشد ۳۷ درصدی به ۱۳۶۹۱ طلاق در تابستان ۹۹ رسیده است.  تعداد طلاق ثبت شده با مدت ازدواج پنج تا ۱۰ سال نیز از ۸۵۵۱ طلاق در بهار ۹۹ با رشد ۳۵ درصدی به ۱۱۵۸۸ طلاق در تابستان ۹۹ رسیده است.همچنین میانگین طول مدت ازدواج در تابستان ۹۹ قبل از اولین طلاق، ۱۰ سال ذکر شده است . تعداد رویداد ازدواج ثبت شده در بهار ۹۹ نیز که ۱۲۷ هزار و ۴۱۷ ازدواج بود با رشد ۲۶ درصدی به ۱۶۱ هزار و ۵۵۶ رویداد در تابستان ۹۹ رسیده است. از سوی دیگر اما اگر تعداد رویداد ازدواج ثبت شده در شش ماهه نخست سال جاری را با همین آمار در شش ماهه نخست سال گذشته مقایسه کنیم در می‌یابیم که به طور کلی تعداد رویداد ازدواج ثبت شده شش ماهه نخست امسال ۲ درصد کاهش داشته است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

اثر فوق‌العاده واکسن‌های ترکیبی

گلایه‌های علی صادقی از برخی تهیه کنندگان

نخستین محموله واکسن امروز در تهران

ایموجی نقابی بر نقاب، قاتل یا مکمل کلام

از سرگیری فیلمبرداری «پیکی بلایندرز»

یک زن آفریقایی بر مسند ریاست سازمان تجارت جهانی

رقبا را حذف کن و برنده باش!

تام کروز با ماموریت غیرممکن به نروژ رسید

نقش ترمز ماشین در آلودگی هوا

کرونا از طریق غذای منجمد قابل انتقال نیست