چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
در زمینه تصادفات خودساخته، خلا قانونی داریم

آمار عجیب خود زنی برای دریافت دیه

همانطور که تصادف ساختگی برای دریافت بیمه به کاسبی پر سودی تبدیل شده است خود زنی برای دریافت دیه نیز در حال تبدیل شدن به شغل اول برخی شهروندان است.

به گزارش روزگار، سرپرست دفتر امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی خبر داده است که در ۹ ماه گذشته سال جاری، ۱۰ هزار و ۲۳۱ مورد خودزنی شامل ۷۸۸۶ مرد و ۲۳۴۵ زن که با ادعای نزاع و با هدف دریافت دیه و خسارت انجام شده بود، در مراکز پزشکی قانونی کشف و به مراجع قضایی اعلام شد.

نکته مهم این است که ۱۰ هزار مورد  تمارض شناسایی شده است و نقشه بسیاری از دعواهی ساختگی هم  بر ملا شده اما از مواردی که افراد با خود زنی، خود را قربانی یک نزاع واقعی نشان داده و منجر به رای محکومیت برای متهمی بیگناه شده خبری در دست نیست. یکی از مشکلات قضاوت در نزاع به خصوص نزاع دسته جمعی تشخیص واقعی بودن اثار ضرب وشتمی است که افراد برای محکومیت طرف مقابل بر خود وارد میکنند و اینگونه هم کتک زده اند هم دیه میگیرند.

لازم به توضیح است که طبق آمار ارائه شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور در سه ماهه نخست سال جاری، ۱۴۶ هزار و ۳۵۳ مورد مراجعه به پزشکی قانونی در پی نزاع به ثبت رسیده است که ۱۰۱ هزار و ۷۲۱ مورد از مراجعات مربوط به مردان و مابقی (۴۴ هزار و ۶۳۲ مورد مراجعه) مربوط به زنان بوده است.  در سال گذشته به میزان ۵۷۵ هزار و ۷ مصدوم نزاع سال گذشته به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند البته پیش بینی می‌شد به دلیل کرونا شاهد کاهش نزاع باشیم که اکنون به دلایل مختلف اقتصادی و اجتماعی شاهد رشد خود زنی بوده ایم.

عبدالصمد خرمشاهی

عبدالصمد خرمشاهی در خصوص خودزنی به قصد فریب معتقد است که خودزنی انگیزه‌های متفاوتی دارد و در پاره‌ای موارد ممکن است اختلال شخصیت فرد یا مصرف مواد مخدر دلیل آن باشد. از سوی دیگر خودزنی برای گرفتن دیه نیز دیده شده است. به گفته این حقوقدان، در قانون مجازات اسلامی عنوان مجرمانه تحت بزه خودزنی وجود ندارد، همان‌طور که خودکشی جرم نیست، خودزنی هم جرم نیست، اما استثنایی در ماده 51 قانون مجازات نیروهای مسلح وجود دارد بر این مبنا که اگر فردی به انگیزه‌های مختلف به خود صدمه بزند تا امتیازی کسب کند، مجازاتی برای او در نظر گرفته می‌شود. برای مثال فرد ممکن است با ضربه زدن به خود قصد گرفتن معافیت یا دیه را داشته باشد، اما به‌طور کلی در قانون مجازات اسلامی چنین عنوان مجرمانه‌ای وجود ندارد.

 او اظهار می‌کند: اگر در دعوا یا تصادفی فردی خودزنی کرده و خود را محق جلوه دهد، پزشکی قانونی متوجه خواهد شد و تشخیص آن سخت نیست. او خاطرنشان می‌کند: چه بسا برخی افرادی خود را جلو خودرو پرت می‌‌کنند تا از راننده دیه بگیرند. افرادی که تحت این انگیزه این کار را انجام می‌دهند متخلفند، اما ما در این زمینه خلأ قانونی داریم که باید قانون بیشتر به این مبحث بپردازد تا از این طریق سودجویان نتوانند با دور زدن قوانین به انجام خلاف مبادرت بورزند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

حال خانم خیراندیش چطور است؟

سکه پنجم به بعد قیمت ندارد!

خرید مرگ در اجتماعات روزگار کرونایی

رفیق کسرایی در غربت

دو آمریکایی برنده جایزه نوبل اقتصاد شدند

جدول خاموشی‌های احتمالی اعلام می‌شود

شهاب حسینی از اینستا خداحافظی کرد

واکنش آلرژیک بعد از دریافت واکسن کرونا

خرید یا شارژکارت مترو تنها با ارائه کد ملی

وکیل روح‌الامینی: دفاعیات سعید مرتضوی در دادگاه رد شد