جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
24 دی 1399     12:54

نقش چربی قهوه‌ای در بدن چیست

نوع خاصی از چربی در بدن انسان از بیماری‌های قلبی و دیابت جلوگیری می‌کند.

به گزارش روزگار، تحقیقات محققان آمریکایی نشان داد، نوع خاصی از چربی در بدن، به نام چربی قهوه‌ای،نقش محافظت‌کننده در برابر بیماری‌های قلبی، دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا  داشته باشد و به کالری‌سوزی کمک کند.

بیزینس اینسایدردر گزارشی نوشت: محققان دانشگاه راکفلر در شهر نیویورک نتایج اسکن بیش از ۵۲ هزار بیمار از مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering را بین سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۸ بررسی کردند.

طبق نتایج این تحقیق، دیابت نوع ۲ فقط در ۴.۶ درصد از افراد دارای بیشترین میزان چربی قهوه‌ای (حتی افراد چاق) مشاهده شد، در حالی که ۹.۵ درصد از افراد فاقد این چربی به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند. همچنین سطح کلسترول ال‌دی‌ال یا همان کلسترول بد در گروه اول به مراتب کمتر بود. چربی قهوه‌ای گلوکز را برای مصرف انرژی می‌سوزاند و به ثبات سطح قند خون و جلوگیری از دیابت کمک می‌کند.

دکتر پل کوهن، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: چربی قهوه‌ای باعث سوخت‌و‌ساز چربی سفید می‌شود. این نوع چربی به طور طبیعی در بدن هنگام تولد وجود دارد، ولی با افزایش سن، از میزان آن کاسته می‌شود. این نوع چربی بر خلاف چربی سفید که در شکم، دور کمر و زیر پوست ذخیره می‌شود، در اطراف گردن، امتداد شانه‌ها و قلب وجود دارد.

چربی قهوه‌ای به عنوان یک لایه محافظ برای گرم نگه داشتن ما نیز عمل می‌کند. تولید چربی قهوه‌ای آسان نیست. با این حال ورزش منظم، خواب با کیفیت و قرار گرفتن در معرض سرما می‌تواند چربی سفید را به قهوه‌ای تبدیل کند. در حالی که اولین و سریع‌ترین عکس‌العمل بدن در سرما لرزیدن برای تولید گرما است، در نهایت بدن موفق می‌شود مقدار کافی سلول‌های چربی قهوه‌ای تولید کرده تا بتواند وظیفه گرم کردن بدن به طور کامل را به این سلول‌ها محول نماید.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

فرامرز قریبیان: کیمیایی نقش اعتراضی بدهد؛ بازی می‌کنم

پروژه کاوشگر مریخ ناسا شکست خورد؟

اورست یک متر دیگر قد کشید

تمدید استجازه آری یا خیر؟

سایتی با ۲۰۰ میلیون مخاطب

مکان جغرافیایی آخرین تابلوی ون گوگ شناسایی شد

قصه تصویر ماندگاری که از پرویز پورحسینی ثبت شد

10 کشوری که زیباترین زنان جهان را دارند

شفافیت آرا نمایندگان موجب گسترش صداقت در جامعه می‌شود

شاخ اینستاگرام در سینمای ایران هیاهو به پا کرد