جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
21 دی 1399     14:19
گزارش اختصاصی روزگار از تبعات دورکاری

عصر دوری، زیر سایه‌ی سنگین ویروس منحوس

پاندمی کرونا بدون شک در تمامی شئونات ما تاثیر گذاشته است، گرچه برخی از موارد را می‌توان به عنوان تاثیرات متبت کرونا دانست، اما عمده این تبعات منفی بوده است.

روزگار ـ کیارش مولوی: کرونا در زیر و بم جوامع تغییر ایجاد کرده است، تغییراتی که حتی اگر مثبت تلقی شوند، بسیار دشوار هستند. از کاهش و حتی لغو دید و بازدیدهای دوستانه و خانوادگی تا دورکاری. بدون شک تبعات این انزوای بی سابقه، روی روح و روان شهروندان بسیار منفی است و شاید بدها تاثیر این دوران بیشتر به چشم بیاید.

مشکلات آموزش

مونا آموزگاری است که با تجربه 11 سال خدمت در آموزش و پرورش، امسال مجبور به استفاده از فضای مجازی برای تدریس شده است. وی به گزارشگر سایت خبری روزگار می‌گوید: شرایط برای معلمان سخت‌تر شده است، به ویژه معملمانی که بچه دارند.

او توضیح می‌دهد: هنگام برگزاری کلاس آنلاین، یکی از دلشوره‌هایم کودک 5 ساله‌ام است. تا سال گذشته با خیال راحت او را به مهدکودک می‌بردم و بعد از آن به مدرسه می رفتم. حالا مجبورم از او در کنار خودم در کلاس آنلاین مراقبت کنم. کلاس‌های سر صبح، بچه‌ام خواب است و دغدغه این را دارم که در آپارتمان کوچکی که داریم صدا انقدری کم باشد که بیدار نشود.

مونا اشتیاق بچه خود برای استفاده از لپ تاپ را یکی دیگر از مشکلات می‌داند و می‌گوید: هر روز دچار مشکل فنی در ارتباط می‌شوم که بخشی از آن به بازیگوشی فرزندم برمی‌گردد.

تطبیق با شرایط

تغییر شرایط وجوه مختلفی از زندگی ما را تحت الشعاع قرار می‌دهد، اینکه ما چقدر بتوانیم خود را با تغییرات تطبیق دهیم، می‌تواند امکان ادامه فعالیت‌های روزمره برای ما ایجاد کند.

محسن ترقی، 40 ساله در بازار تهران مشغول به فعالیت است. وی در گفتگو با گزارشگر سایت در مورد تبعات کرونا، به ویژه دورکاری می‌گوید: کلا این تغییر خیلی سریع و یکباره اتفاق افتاد، خانواده‌ها و جامعه با نتوانستند با سرعت خودشان را با شرایط جدید تطبیق بدهند. این اتفاق در مورد کار هم افتاده است. همکاران و مشتریان ما هنوز نمی‌توانند دورکاری را بپذیرند.

وی می‌افزاید: همین امروز برای خرید جنس، مجبور شدم در بازار یک ساعت رفت و آمد کنم، چون فردی که از او موارد مورد نیاز را خریداری می‌کردم، نمی‌تواند آنها را برایم بفرستد و باید حضوری به آنجا بروم.

محسن ادامه می‌دهد: در کنار اینها مشکلات اقتصادی و نبود درآمد کافی باعث تشدید عصبی بودن افراد در محیط کار ما شده است. در نتیجه جایی که باید آرامش داشته باشیم، بدون اینکه اتفاق خاصی افتاده باشد، تبدیل به محیط پر از تنش و مشاجره شده است.

کارگرها در فشار بیشتر

کرونا و تبعات آن برای همه مشکل‌ساز بوده است، اما به نظر می‌رسد برخی از طبقات به ویژه کارگران مشکلات بیشتری دارند.

مرتضی کارگر قنادی است. معتقد است بعد از کرونا هم کار کمتر شده و هم سخت‌تر.

وی در گفتگو با گزارشگر سایت توضیح می‌دهد: کارفرما وقتی درآمد نداشته باشد، اولین اقدامش اخراج کارگر است و بعد از آن توقع دارند، یک کارگر جای 3-4 کارگر اخراج شده کار کند.

مرتضی ادامه می‌دهد: در این شرایط، ادامه کار برای کسی مثل من دشوارتر شده است. از طرفی همزمان با این تغییرات، قیمت‌ها به شکلی عجیب بالا رفته است و در زندگی شخصی خودم هم دچار مشکل شده‌ام.

خطرات روانی

دوری از اجتماعات و پاتوق‌های روزمره، محدودیت حضور در محل کار، منع رفت و آمدهای خانوادگی و در مجموع دور ماندن از دوستان و نزدیکان، بیش از هر چیز بر روح و روان آدمی تاثیرگذار است.

دکتر جمیله زارعی، روانشناس سلامت در گفتگو با گزارشگر سایت خبری روزگار با اشاره این موارد می‎گوید: به طور کلی، ماندن در خانه در دوره پاندمی کرونا، خطرات روانشناختی متعددی می تواند برای افراد داشته باشد. بسته به درونگرا یا برونگرا بودن افراد، ویژگی های شخصیتی و سابقه ی سلامت هر فرد، این خطرات می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

وی تاثیرات منفی این شرایط را اینگونه برمی‌شمارد:

1-  عدم تطابق با محیط منزل برای انجام کار

2-  به هم ریختن برنامه کاری و بالا رفتن فشار کاری

3-  خشونت خانگی

4-  بر هم خوردن تعادل کار و زندگی

5-  به خطر افتادن امنیت شغلی

6-  مشکل در ارتباط برقرار کردن با همکاران

7-  آثار مخرب در سلامت و مهارتهای مقابله ای

8-  کاهش حمایت اجتماعی

9-  کاهش حمایت روانشناختی

محیط کار

همان‌طور که اشاره شد، تغییر در نوع کار می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد. دکتر زارعی در این مورد می‌گوید: با آیتم اول بحثم را شروع میکنم. محیط و وسایل کاری. محیط فیزیکی کاری و امکانات آن، هم برای سلامت روانی و هم سلامت جسمانی اهمیت زیادی دارد. مثلا اگر کیفیت تهویه هوا مناسب نباشد، یا سرو صدا و مزاحمت در اطراف فرد هنگام کار کردن، زیاد باشد نه تنها بر سلامت جسمانی بلکه بر سلامت روان وی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

وی می‌افزاید: در دوران پاندمی کرونا که خطر ابتلا به کووید در محل کار افزایش یافته است، بسیاری موارد دورکاری انجام می‌شود. برای دورکاری در منزل، تهیه مکان آرام، با نور، دما و تهویه مناسب و دوری از مزاحمت‌های محیطی اهمیت بالایی دارد.

به هم ریختن برنامه کاری

برنامه کاری از عادات روزمره هر یک از ماست، تغییر در آن می‌تواند مشکل ساز باشد.

این روانشناس سلامت در ادامه گفتگو با اشاره به به هم ریختگی برنامه کاری توضیح می‌دهد: بالا رفتن فشار کاری و به هم ریختن برنامه کاری است. تحقیقات مختلف نشان داده که بالا رفتن حجم کار با ضعف سلامت روان و اختلالاتی چون افسردگی، اضطراب، فرسودگی شغلی، و حتی بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی در ارتباط است. در طی دوران پاندمی کووید، به دلیل مشخص نبودن ساعات کاری و پخش شدن آن در طی فعالیت های روزانه، بسیاری افراد احساس استرس مداوم و فشار کاری می کنند. به همین دلیل پیشنهاد می شود که حتی در صورت دورکاری، هر روز ساعات مشخصی را برای کار در نظر بگیرید و پس از آن به روال معمول زندگی روزمره خود بپردازید.

خشونت خانگی

نکته سوم مورد اشاره دکتر زارعی «خشونت خانگی» است. وی می‌گوید: افزایش استرس به دلیل ماندن در خانه و دوری از فعالیت‌های مورد علاقه و معاشرت با دیگران، ممکن است منجر به بروز رفتارهای پرخاشگرانه و حتی در موارد شدیدتر، خشونت خانگی شود. در صورت بروز چنین رفتارهایی حتما با یک مشاور جلساتی را تنظیم کنید تا با کمک وی، بتوانید راهکارهایی برای مدیریت خشم و استرس خود به کار ببرید.

برهم خوردن تعادل

عادات و امورات تکرار شونده، نوعی از تعادل در زندگی ایجاد می‌کنند، پاندمی جدید قبل از هر چیز روزمرگی‌های ما را مختل کرده است. به گفته دکتر زارعی، همانطور که در مورد دوم توضیح دادم، ممکن است دورکاری باعث شود در ساعاتی که در حالت عادی، زمان خواب شما بوده است یا زمان تفریح شما بوده است؛ کار کنید و زمانهایی که مربوط به کار شما بوده است، بخوابید.

این روانشناس ادامه می‌دهد: این به هم ریختگی در طولانی مدت تاثیرات روانی جدی بر شما خواهد گذاشت. پیشنهاد می کنم حتما زمان کاری خود را طبق روتین روزمره حفظ کنید و حتی تعطیلات را، که در آن محل کار شما تعطیل بوده است برای خود تعطیل کنید و در آن روزها کاری نکنید.

امنیت شغلی

در قسمت ابتدایی گزارش، گفته‌های یک کارگر در مورد شرایط استخدامی کارگران منعکس شد. استرس ناشی از ترس از دست دادن شغل، امروز در میان بسیاری از کارگران و شاغلین وجود دارد. دکتر زارعی در این باره می‌گوید: بسیاری از شرکت ها تعدیل نیرو کرده که این امر فشار اقتصادی و به تبع آن تاثیرات روانی منفی برای افراد به وجود خواهد آورد. در این زمینه سیاست های حمایتی دولت از خانوارها می تواند تا حد زیادی از ضربه ناشی از اثرات اقتصادی وارد شده بکاهد.

کاهش ارتباطات

مجموعه این شرایط به کاهش ارتباطات میان افراد منجر شده است. دکتر زارعی به موارد برشمرده شده در ابتدای گفتگوی خود با روزگار اشاره می‌کند و می‌گوید: نکته ششم، که من آن را با آیتم 8 و 9 خلاصه می کنم؛ کاهش ارتباط با دیگران و در نتیجه کاهش حمایت اجتماعی و حمایت روانی ناشی از دورکاری است. خصوصا برای افراد معاشرتی و برونگرا این اثر آزاردهنده تر خواهد بود. حتی الامکان تماس خود را با دیگران از طریق تماس تصویری حفظ کنید. تماس تصویری و برگزاری جلسات به صورت تصویری، تا حدزیادی می تواند کمک کننده باشد.

خانم دکتر جمیله زارعی، روانشناس سلامت در انتهای گفتگوی خود با گزارشگر سایت گفته‌های خود را جمع‌بندی کرده و می‌گوید: و در نهایت، ناکارآمدی مهارت‌های مقابله‌ای است که ممکن است تا پیش از این، کارآمد بوده‌اند. برای مثال، شاید قبل از پاندمی شما در مواقع استرس‌زا به استخر می رفته اید و شنا می کرده اید. حالا، با بسته شدن استخرها، چطور از پس مسائل استرس‌زا برخواهید آمد؟ در اینجا هم کمک گرفتن از یک روانشناس برای یادگیری مهارت‎های مقابله‌ای جدید در رویارویی با استرس می تواند کمک زیادی به شما بکند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

«مرغ سحرِ» مشروطه‌خواهی

اتفاقی به‌نام «مش اسماعیل»

رفاقت رقبا؛ بنز و ب‌ام‌و به یکدیگر هدیه دادند

آزادی ۱۰۰ ایرانی در گرو یک فروشگاه ترکیه‌ای

سند امنیت قضایی گامی مثبت درجهت دادخواهی و رفع تظلمات است

دادستان علیه وزیر جوان

مبتلایان به کرونا تا مدت‌ها برابر این ویروس مصونیت دارند

اسحاق خانزادی با صداگذاری «گیج‌گاه» رکورد زد

شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

پهن گاو برای گرم کردن دانشگاه!