جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
18 دی 1399     17:02
گزارش«روزگار»از علل و عوامل آلوده‌کننده کلانشهرها

دادستان به موضوع آلودگی هوای کلانشهرها ورود کند

روزگار ـ نفیسه صباغی: هفته گذشته و همزمان با سرمای هوا، فشار شبکه گاز کاهش پیدا کرد، کاهش فشار در شبکه گاز تولید برق در نیروگاه‌ها را مختل کرد و برای جبران آن، از مازوت استفاده شد، استفاده از مازوت و وارونگی کم سابقه هوا، آلودگی بی سابقه‌ای را رقم زد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه ها داشت.

در حالی که شهروندان یک سالی است با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و تعدادی نیز قربانی این بیماری شده‌اند، اما حدود یک هفته است که آلودگی هوای کلانشهرها، همانند سالیان گذشته از مرز هشدار نیز فراتر رفته وغباری غلیظ آسمان شهرها را پوشانده است. هرچند آلودگی هوای کلانشهرها مربوط به امسال و سال گذشته نیست و این معضل سال‌هاست گریبانگیر شهرهای بزرگ و شهروندان شده،همه ساله در فصل پاییز و زمستان با وارونگی هوا یا پدیده اینورژن ، آلودگی هوا نیز مهمان ناخوانده شهرها شده و ریه و سلامت شهروندان را موردهدف قرار می‌دهد. اما نکته قابل توجه این است در حالی که در این سالها دود حاصل ازخودروها و ناوگان فرسوده به عنوان مقصران اصلی هوای آلوده شهرها عنوان می‌شدند اما گویا استفاده نیروگاه‌ها از مازوت و دود حاصل از آن مهمترین عامل آلودگی هوا بوده است. این در حالی است که منع تردد از ساعت 21 تا 4 صبح باید باعث کاهش حمل و نقل و درنتیجه کاهش آلودگی هوا شود درحالی که گویا اینگونه نبوده و آلودگی وحشتناک تهران حاکی از این امر است.

به دلیل تحریم، وزارت نفت نمی‌تواند مازوت بفروشد

نکته قابل توجه این است که سوخت مازوت ایران تا دو سال پیش و قبل از اعمال تحریم‌های جدید به طور عمده به کشورهای آسیایی به ویژه امارات، چین و سنگاپور صادر می‌شد. مشکل اساسی اما زمانی بروز کرد که تحت تأثیر تحریم‌ها، صادرات نفت کوره کشور متوقف شد و هم اکنون در صنایع داخلی استفاده می‌شود. موضوعی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست سال گذشته در اظهارنظری نیز آن را تأئید کرده و گفته بود: “به دلیل تحریم، وزارت نفت نمی‌تواند مازوت بفروشد؛ پالایشگاه‌ها پراز مازوت شدند بنابراین به ناچار نیروگاه‌ها دوباره به مازوت سوزاندن روی آوردند و گرفتار هوای آلوده شدیم. “

مسئولان از ریه‌های شهروندان به‌عنوان انبار مازوت استفاده می‌کنند

در این زمینه سمیه رفیعی نماینده مجلس رئیس فراکسیون محیط زیست با اشاره به دپوی سوخت مازوت، به خانه ملت گفته‌است: این موضوع سوال اکثر رسانه‌ها است چرا با وجود اعمال برخی از محدودیت‌های شبانگاهی و دورکاری بسیاری از کارمندان، تعطیلی کلاس‌های حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، باز شاهد رشد آلودگی هوا در کلانشهرها هستیم؟ یکی از مقصرین همیشگی آلودگی هوا خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده بوده و هستند. اما به تازگی خبرهایی از سوخت «مازوت» در صنایع و نیروگاه‌ها وساخت انبارهای جدید برای دپوی مازوت به علت تحریم‌ها علیه کشور به گوش می‌رسد، در حالی که چنین اجازه‌ای صادر نشده‌است. اگر این ماجرا حقیقت داشته باشد علنا مسئولان از ریه‌های شهروندان به‌عنوان انبار مازوت استفاده می‌کنند.

داشتن آب، هوا و تغذیه سالم جزو نیازهای اساسی انسان‌هاست

با این وجود اما برخی از مسئولان استفاده نیروگاه‌ها یا کارخانجات سیمان از مازوت را تکذیب می‌کنند این در حالی است که سوزاندن سوخت مازوت در نیروگاه‌های اطراف تهران در حالی تکذیب شده که نشانه‌هایی از وجود آن در مناطقی از شهر تهران دیده شده است بنابراین ابهاماتی در مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌‌های اطراف تهران وجود دارد که نیازمند پاسخ‌گویی و رفع ابهامات در این باره از سوی مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست است و باید به صراحت میزان مصرف سوخت آلاینده و سرطان‌زای مازوت مشخص شود، زیرا داشتن آب، هوا و تغذیه سالم جزو نیازهای اساسی انسان‌هاست. و در قانون اساسی و حقوق شهروندی و قواعد بین‌المللی حقوق بشر به آن تأکید شده است .پس این سوال مطرح است با توجه به اینکه آلودگی هوا باعث از بین رفتن حقوق اساسی شهروندان شده است دادستان به عنوان مدعی العموم نباید  به موضوع الودگی هوا ورود کند؟

آلودگی هوا،جنایتی در برابر شهروندان است

خرمشاهی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه در بحث الودگی هوا با توجه به تبعات آن باید دادستان به عنوان حافظ حقوق عامه به این موضوع ورود کند به «روزگار» گفت: درکلانشهرها شهروندان سال‌هاست با معضل آلودگی هوا مواجه هستند وحتی تعدادی از هموطنان نیز بواسطه این آلودگی جان خود را از دست داده‌اند. حدود ده سال پیش در میزگردی که با حضور مرحوم دکتر آخوندی داشتیم عنوان شد، آلودگی هواهرچه سریعتر باید ریشه‌یابی و برطرف شود زیرا جنایتی در برابر شهروندان است و حتی زنده یاد دکتر اخوندی تاکید کردند به دلیل اینکه دادستان حافظ حقوق عامه است باید به این موضوع ورود کند. اما طی این سال‌ها این موضوع به طور جدی پیگیری نشده و همه ساله در فصل پاییز و زمستان شاهد آلودگی هوای کلانشهرها هستیم در حالی که آمارها حکایت از این دارند که بخشی از علت مرگ و میرها میان سالمندان در شهرهای بزرگ به علت استنشاق هوای آلوده است.

این حقوقدان ادامه داد: اخیرا یکی از کارشناسان محیط زیست اعلام    کرده، بحث آلودگی هوا به دلیل سوخت مازوت در نیروگاه‌هاست و خودروهای شخصی چندان تاثیری در آلودگی هوا ندارند و به دنبال آن نیزیکی از مسئولان نیز سوخت مازوت را دلیل اصلی آلودگی هوا دانسته‌است.

این وکیل دادگستری در ادامه با اشاره به اینکه ازمنظر قانون در این زمینه مشکلی نداریم و ماده 688 قانون مجازات اسلامی به صراحت به این موضوع پرداخته است خاطرنشان کرد: ماده 688 اعلام می‌دارد:«هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده و…ممنوع می‌باشد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجاز‌شدیدتری نباشند به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.» تبصره ۲ این ماده به صراحت به آلودگی هوا اشاره کرده و اعلام می‌دارد: « منظور از آلودگی محیط زیست عبارتست از پخش یا آمیختن مواد خارجی به آب یا هوا یا خاک یا زمین به میزانی که کیفیت فیزیکی،‌ شیمیایی یا بیولوژیک آن را بطوری که به حال انسان یا سایر موجودات زنده یا گیاهان یا آثار یا ابنیه مضر باشد تغییر دهد.» ماده قانونی کاملا شفاف و روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد حال این سوال مطرح است چرا الودگی هوا باید سال‌ها ادامه داشته باشد و اقدامی جدی برای برطرف کردن آن صورت نگرفته است؟

خرمشاهی در پایان خاطرنشان کرد:زمانی که این موضوع به دلیل دخالت انسانی ایجادشده و سبب تغییر کیفیت هوا شده به نحوی که سلامت شهروندان را مورد مخاطره قرار داده است حتما با مسببان وافرادی که به هر طریقی در این خصوص دخالت دارند، قصور می‌کنند یا اینکه حتی اگاهانه اقدام به این کار می کنند یا حتی مراتب را اعلام نمی کنند باید برخورد شود واین افراد باید مورد مواخذه قرار گیرند.

آسمان آبی را به شهرها بازگردانید

در خاتمه باید گفت علل و عوامل آلودگی هوای شهرها، چه مازوت و چه سوخت خودروها یا ناوگان فرسوده و.. هرچه باشد حق استفاده از هوای پاک، یکی از حقوق شناخته شده افراد در قوانین داخلی و بین‌المللی است. آلودگی هوا سال‌هاست ریه و جان شهروندان را هدف قرار داده است، در حالی که مسئولان اقدامی در جهت ریشه‌کن کردن آن نکرده‌‌اند و تنها به طرح‌های ضربتی و کوتاه مدت از جمله زوج و فرد کردن خودروها و تعطیلی مدارس و… بسنده کرده‌اند. این در حالی است که در شرایط فعلی کشور وبیماری کرونا، ریه‌ها و جان شهروندان دیگر توان مقابله با آلودگی هوا را ندارد. در این راستا لازم است مسئولان با اقدامات و طرح‌های بلندمدت زمینه‌های کاهش آلودگی هوا را فراهم کرده تا هم شهروندان از هوای پاک بهره ببرند و هم آسمان آبی را به شهرها بازگردانده شود.    

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

انباشت ذرات دی‌اکسید کربن در اتمسفر رکورد زد

سقوط محسوس قیمت‌ها در بازار

انتشار اعلامیه ترحیم ممنوع!

کمک میلیارد دلاری مکنزی به خیریه‌ها

فوبیای تزریق واکسن در دنیا

حمله میگرن و ۵ محرک آن

خبر جذاب وزیر ورزش برای فوتبال ‌دوستانی که بورس باز شده‌اند!

مایباخ برای رقابت با رولزرویس

پنتاگون در جستجوی اجسام ناشناخته در فضا

ادعای 5 میلیاردی بیرو علیه پرسپولیس