پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
11 دی 1399     18:58
اعلام فرمول جدید قیمت‌گذاری

بازار خودرو یکبار دیگر مختل شد

با اعلام مصوبه جدید شورای رقابت، بار دیگر بازار خودرو ملتهب شد.

به گزارش روزگار، براساس تصمیم شورای رقابت قرار است از اول بهمن ماه متناسب با افزایش تولید؛ قیمت 18 خودرو پژو پارس، پژو 207 اتومات، پژو 207 دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس تیوفایو، دنا پلاس توربوشارژ، دنا پلاس توربو شارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا اس، كوئیك، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان براساس متوسط قیمت بازار و بدون لحاظ تورم موجود در فرمول قبلی قیمت گذاری شود.

به گفته رضا شیوا، رییس شورای رقابت با تصمیم‌های اتخاذ شده قرار نیست آزادسازی قیمت انجام شود، بلكه خودروها تقسیم‌بندی شده و قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ به نحوی كه برای عموم مردم به صرفه هستند، بر اساس فرمول قبلی محاسبه می‌شود.

شیوا در عین حال گفت: در فرمول جدید قیمت‌گذاری، قیمت خودروها هر سه ماه یكبار از سازمان حمایت گرفته شده و تورم بخشی دیگر نقشی در تعیین قیمت‌ها ندارد و بر روی قیمت متوسط بازار تمركز خواهد شد. بر این اساس در سه ماهه فصل زمستان، تغییرات قیمت بر اساس قیمت بازار خواهد بود.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده نكته مهم فرمول قیمت‌گذاری جدید، بحث تولید خواهد بود و اگر تولید افزایش نیابد، افزایش قیمتی نیز انجام نخواهد شد بنابراین قیمت گذاری ۵۵ درصد خودرو‌ها از فرمول قدیمی شورای رقابت و ۴۵ درصد از فرمول جدید استفاده خواهند كرد.

نكته جالب توجه در دستورالعمل شورای رقابت، وابستگی افزایش قیمت به افزایش تولید است. یعنی هر چه تولید افزایش یابد به همان تناسب قیمت نیز بالاتر می‌رود.

اگرچه این سیاست در جهت حمایت از خودروساز برای افزایش انگیزه جهت بالا بردن تیراژ تولید است اما برخلاف اصول اقتصادی است، چراكه به‌طور معمول زمانی كه عرضه محصولی افزایش یابد باید به همان نسبت قیمت كاهش یابد اما در فرمول جدید شورای رقابت عكس این موضوع در نظر گرفته شده است.

همچنین قیمت خودرو در حالی به صورت رسمی افزایش خواهد یافت كه تا به امروز مسئولان دولتی وعده كاهش قیمت را می‌دادند و بسیاری از خریداران به امید این وعده، دست از خرید كشیدند و منتظر كاهش قیمت‌ها ماندند!

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

ماجرای قتل روانپزشک معروف در تهران

واکنش دادستان کل کشور به فیلترینگ کلاب هاوس

برادر جوان‌تر ترامپ درگذشت

حضورت روی آنتن زنده گاف رسانه‌ای بود

گوهر خیراندیش هم درگیر کروناست

رتبه ایران از نظر شاخص توسعه انسانی در جهان

حکم اعدام برای رپر؛ وکیل حمیدصفت: اعتراض می‌کنیم

عذرخواهی زیباکلام از معتضد

۱۰ دلیل احساس دائمی سرما در انگشتان

درگذشت توسلی، استاد پیشکسوت علوم اجتماعی