پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
08 دی 1399     23:41

هاله 22 درجه

رخ نمایی طبیعت در یک حلقه ی کاملا منظم و متعادل، و در مرکز آن نور به قرض گرفته شده ی ماه از خورشید که نیروی حیات این تعادل است.

روزگار_امیر مرادی: این پدیده شکست نوری، بازتابی از برخورد پرتو های نور ماه (یا خورشید) به کریستال های یخی شش ضلعی معلق در نزدیکی اتمسفر زمین رخ می دهد. به علت شش ضلعی و متقارن بودن این کریستال ها معمولا نور از هرزاویه ای به آن وارد شود با همان زاویه میشکند  و خارج می شود که همان زاویه 22 درجه است و در این هاله ها هیچگاه نور را به سمت داخل هاله بازتاب نمی کند.

این کریستال ها که به طور کلی به علت دمای پایین در نزدیکی اتمسفر تشکیل میشوند معمولا با همسفر شدن با ابر های سیروس (ابر پارسا) و سیروستراتوس (ابر پرساپوشنی) در تروپوسفر باعث ایجاد هاله های نور می شوند که در نقاط سرد تر آب و هوایی میتوانند به نزدیکی زمین هم برسند و به شکل غباری از الماس درآیند. در تاریخ به هاله های نوری بسیار اشاره شده از ارسطو تا به کنون که به شکل دقیق تری از آن اطلاعات داریم، و همچنین نقاشی های بسیاری یافت می شوند که این هاله های نوری در آنها مشهود است. در کهن این هاله ها نوید باران های سنگین و نشان از طوفان در راه بوده است و با اینکه علم امروزه توضیح کاملی از پدیده های مذکور در این کهن الگو های افسانه ای ارایه می دهد اما همچنان یک “نه الزاما” در انتهای سخن باقیست زیبایی افسانه ها دلپذیر. شاید به علت تغییرات ناخوشایند آب و هوایی که نتیجه آن سرمای بیشترو بیشتراست بیش از پیش شاهد این هاله ها در تمامی نقاط باشیم.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

تغذیه سالم در برابر هوای آلوده

یک میلیون و صدهزار دلار خسارت اوبر به یک نابینا

شادی اجباری به افسردگی منجر می‌شود

حذف قسمت‌هایی از کارتون باب اسفنجی به دلیل توهین نژادی

دوقلوی ماه دور مریخ می‌گردد

پادتن‌ تجویزشده برای درمان ترامپ چیست؟

گاف معنادار بی‌بی‌سی!

امگا-۳ عامل رشد و تقویت مو

افت قیمت مسکن در مناطق تهران

فوق ستاره NBA بازی آل استار را از دست داد