یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
08 آذر 1399     20:25

دادرسی علنی حقی برای متهم، که نباید تضییع شود

علنی بودن جلسه دادرسی و حضور مردم در دادگاه‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند به اطلاعات حقوقی آنها اضافه کند، این قابلیت را دارد که موجب اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضایی می‌شود.

روزگار_مرتضی ناجی، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری: علنی بودن جلسات دادرسی یکی از اصول مهم در قانون اساسی است و منظور قانونگذاراین است که افراد جامعه بتوانند آزادانه در جلسات دادگاه حاضر و چگونگی جریان آن را از نزدیک دیده و ازاجرای دقیق قوانین، بی‌نظر بودن دادرسان و وجود عدالت واقعی قضایی اطمینان خاطر پیدا کنند. بنابر اصل ۱۶۵ قانون اساسی محاکمه‌ها باید علنی برگزار شود در این اصل مقرر شده است:«محاکمات‌، علنی‌ انجام‌ می‌شود و حضور افراد بلامانع است‌ مگر آنکه‌ به‌ تشخیص‌ دادگاه‌، علنی‌ بودن‌ آن‌ منافی‌ عفت‌ عمومی‌ یا نظم‌ عمومی‌ باشد یا در دعاوی‌ خصوصی‌ طرفین‌ دعوا تقاضا کنند که‌ محاکمه‌ علنی‌ نباشد» همچنین در اصل ۱۰۸ قانون اساسی نیز ذکر شده رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی و با حضور هیات منصفه است.

در این رابطه میثاق مدنی و سیاسی نیز در ماده 14نیز این اصل یعنی علنی بودن محاکم را مورد تاکید قرار داده است. این ماده مقرر می‌دارد: «همه در مقابل دادگاه‌ها و دیوان‌های دادگستری مساوی هستند و هر کس حق دارد دادخواهی او منصفانه وعلنی در یک دادگاه صالح که مستقل و بی‌طرف تشکیل شده است طبق قانون رسیدگی شود.» در ماده 10 اعلامیه حقوق بشرنیز آمده است: «هرکس با مساوات کامل حق دارد که دعوایش به وسیله دادگاه مستقل و بی‌طرفی منصفانه و علنا رسیدگی بشود.»البته مرجع صلاحیت تشخیص علنی یا غیرعلنی بودن دادگاه، قاضی است در صورتی‌ که قاضی برخلاف قانون دادگاه را برگزار کند، این امر موجب تخلف انتظامی می‌شود و از نظر منطقی و اصول کلی حقوقی دادرسی باید از نو انجام شود، زیرا دادرسی علنی حقی برای متهم است که نباید تضییع شود.

لازم به ذکر است،علنی بودن جلسه دادرسی و حضور مردم در دادگاه‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند به اطلاعات حقوقی آنها اضافه کند، این قابلیت را دارد که موجب اعتماد بیشتر مردم به دستگاه قضایی می‌شود. خبرنگاران نیز که اقتضای شغل آنها تهیه خبر از رخدادهای مهم جامعه و اطلاع‌رسانی به مردم است، می‌توانند با استفاده از اصل 164 قانون اساسی در دادگاه‌ها حاضر شوند و با تهیه فیلم، عکس و گزارش از جلسه، آن را در اختیار رسانه‌های عمومی قرار دهند. بر اساس تبصره 1 ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری که ناظر بر اصل 165 قانون اساسی است، «منظور از علنی بودن محکمه عدم ایجاد مانع جهت حضور افراد در جلسات رسیدگی است. خبرنگاران رسانه‌های گروهی می‌توانند با حضور در دادگاه از جریان رسیدگی گزارش مکتوب تهیه کرده و بدون ذکر نام و یا مشخصاتی که معرف هویت فردی یا خانوادگی یا موقعیت اداری و اجتماعی شاکی یا مشتکی عنه باشد منتشر نمایند.تخلف از قسمت اخیر این تبصره در حکم «افترا» می‌باشد.»

اما علنی برگزارشدن دادگاه سبب می‌شود که قاضی همواره خود را در منظر عموم مردم و افکار جامعه می‌بیند همچنین آرامش بیشتری برای متهم حاصل می‌شود و در واقع دادگاه تبدیل به اتاق شیشه‌ای می‌شود و درنهایت این موضوع موجب جلب اعتماد عمومی به دستگاه قضایی می‌شود و مردم نیز با مشاهده اینکه قانون درباره جرائم چگونه تصمیم می‌‌گیرد و مجرمان را چگونه مجازات می‌کند، اثرات پیشگیرانه داشته و در نهایت موجب کاهش جرایم می‌شود.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

مراکز تست رایگان اچ.آی.وی ـ ایدز

هیوندای خود را برای رقابت با بزرگان آماده می‌کند؟

پیشرفته‌ترین هک جهان، برای نفوذ به آژانس‌های دولتی آمریکا

همسر محمد بزرگی از جزییات حادثه مرگبار گفت

مدعیان پولشویی باید ادعای خود را ثابت کنند

دکتر نفیسه فقیه: ویروس عامل زگیل تناسلی در حال گسترش است

خورشید از «ونیز» طلوع می‌کند

دلایل قوت گرفتن احتمال فیلترینگ کلاب هاوس

کار آمریکایی‌هاست

قاضی مسعودی‌مقام: شما علت‌ها را نمی‌دانید