دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
28 آبان 1399     13:49
پژوهش مهمی که به بسیاری از سئوالات پاسخ می‌دهد

منشا آب‌های زمین

زمین یکی از معدود سیارات منظومه شمسی است که آب دارد، اما این آب از کجا آمده است؟ سال‌هاست دو نظریه علمی در مورد این سئوال در تضاد با یکدیگر مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش روزگار به نقل از «مکزی سیانس»، سئوال بزرگ دانشمندان همواره این بوده که آیا منشا آب از زمان پیدایش روی کره زمین وجود داشته، یا بعداً از طریق عناصر خارجی مانند شهاب سنگ به زمین رسیده است؟ یک مطالعه جدید ممکن است این بحث ابدی را برای همیشه خاتمه دهد.

منشا داخلی آب های زمین

در حالی که همه دانشمندان اتفاق نظر دارند که آب ماده اصلی برای ظهور حیات روی زمین است و 70 درصد این کره را تشکیل داده، اما منشا آن کماکان بحث برانگیز است. این مطالعه جدید توسط مرکز تحقیقات پتروگرافی و ژئوشیمیایی (CNRS و دانشگاه لورین) در شهر نانسی می‌تواند به مناقشات پایان دهد. این تحقیق که در ژورنال ساینس منتشر شده، پژوهشی است که توسط محققان فرانسوی فرضیه شکل گیری آب را از زمان پیدایش زمین تأیید می‌کند.

تاکنون اکثر محققان تمایل داشتند که فرضیه دیگر را بپسندند: به دلیل دمای بالا در منظومه شمسی که مانع از تراکم می شود، 4.5 میلیارد سال پیش هنگام ایجاد زمین بخار آب و یخ شکل گرفت.

نقش حیاتی کندریت‌های آنستاتیت

محققان برای پاسخ به مشکل تصمیم گرفتند سنگ‌هایی به قدمت سیاره آبی و با ترکیب نسبتاً نزدیک را مطالعه کنند. بنابراین آنها کنکاش خود را بر روی کندریت‌های استاتیت آغاز کردند. کندریت استاتیت شهاب سنگ‌های بسیار کمیاب است که  دو درصد از سنگ‌ها به زمین ریخته شده را شامل می‌شوند، ولی در عین حال، اساس شکل گیری زمین و سیارات منظومه شمسی از آنها تشکیل شده است.

دانشمندان 10 سنگ را از سراسر جهان مطالعه کردند که در اثر فشار یا دما، ترکیب آنها تغییر اندکی کرده است و بنابراین مقدار آب آنها نزدیک به میزان اصلی است. به عبارتی شبیه ترین سنگ‌ها به  سنگ‌های بدوی زمین بودند.

محققان محتوای آب آنها را بررسی کردند. دقت کنید، این دقیقاً آب مایع نیست، بلکه مولکول‌هایی است که در ترکیب آب نقش دارند، به ویژه هیدروژن.

لورت پیانی، کیهانشناسی که پژوهش را رهبری می‌کرد، در این باره تصرح کرد: «سنگ‌های بدوی زمین می توانستند حداقل سه برابر اقیانوس‌ها و احتمالاً خیلی بیشتر از آن آب تولید کنند!»

وی همچنین اضافه کرد: «ما دریافتیم که ترکیب ایزوتوپی هیدروژن در کندریت‌های استاتیت مانند آب ذخیره شده در گوشته‌ی زمین است.»

یکی دیگر از شواهد قاطع: ترکیب ایزوتوپی اقیانوس‌ها مربوط به نود و پنجمین آب از کندریت‌های آنستاتیت است.

این مطالعه تأمین آب بیشتر از منابع دیگر، مانند ستاره‌های دنباله دار را به طور کامل رد نمی‌کند، اما تأکید می‌کند که کندریت‌های استاتیت از زمان پیدایش به میزان قابل توجهی به وجود آب در زمین کمک کرده‌اند. بر اساس این مطالعه، آب از همان ابتدا در زمین بود! پیانی می‌افزاید: «امروز حتی 10 برابر بیشتر از اقیانوس‌ها، آب در گوشته زمین به صورت هیدروژن وجود دارد.»

حنا پیراستار ـ گروه ترجمه روزگار

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

اختراع برتر در زمینه تلفن همراه

سقوط دلار به کانال ۲۶ هزار تومان/ سکه یک و نیم میلیون ارزان شد

واکنش حسن فتحی به شایعات پیرامون «مست عشق»

قاضی مسعودی‌مقام: شما علت‌ها را نمی‌دانید

سیا ارمجانی درگذشت

کشف طراحی مخفی شده پیکاسو در زیر بوم یکی از آثارش/عکس

محمود موسوی مجد اعدام شد

روشنایی بر صحنه‌های خاموش

پست جدید «ادل» همه را شگفت زده کرد

آغاز به کار جشنواره ونیز برای مقابله با غول‌های پخش آنلاین