دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
27 آبان 1399     12:20

کشف مومیایی‌های جدید در مصر

صدها مومیایی و مجسمه جدید در شهر مردگان مصر کشف شد

به گزارش روزگار، یکصد تابوت مومیایی و 40 مجسمه باستانی جدید در شهر ساقرای مصر کشف شد. این سومین کشف بزرگ اجساد مومیایی شده در ساقرا ظرف ماه‌های گذشته است. منطقه ساقرا در پیرامون ممفیس، پایتخت مصر باستان واقع است. اجساد مومیایی کشف شده در ساقرا متعلق به ۲۳۰۰ سال پیش هستند.

وضعیت اجساد موجود در این تابوت‌ها به‌رغم گذشت حدود ۲۳۰۰ سال “بسیار خوب” توصیف شده است.

ساقرا بخشی از نکروپولیس (شهر مردگان) در ممفیس، پایتخت باستانی مصر است.  این تابوت‌ها در نکروپولیس، واقع در جنوب شهر قاهره کشف شده‌اند. این سومین کشف بزرگ تابوت‌های مومیایی و مجسمه‌های باستانی در نکروپولیس است.

ساقرا شهری قدیمی و مقدس است که در کنار دره پادشاهان و اهرام جیزه در شمار مهم‌ترین مناطق باستان‌شناسی مصر محسوب می‌شود.

گنجینه نامکشوف

کشف تابوت‌های مومیایی شده در این گورستان باعث شده که نام ساقرا این اواخر بارها در رسانه‌ها مطرح شود.

در ماه سپتامبر و اکتبر نیز باستان‌شناسان موفق به کشف تابوت‌های مومیایی در این منطقه شده بودند. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر افزون بر این تابوت‌ها از کشف ۴۰ مجسمه طلاکاری شده در این منطقه خبر داده است.

بر اساس اظهارات الانانی، مجسمه‌ها و تابوت‌های کشف شده در ساقرا متعلق به دوره بطلمیوس بوده‌اند. این سلسله تا سی سال پیش از میلاد مسیح، بر این منطقه از مصر حکمرانی داشته‌اند.

باستان‌شناسان بر این باورند که گنجینه بس بزرگ‌تری زیر خاک ساقرا وجود دارد. خالد الانانی، وزیر آثار باستانی مصر مدعی شده است که کشفیات صورت گرفته در شهر مردگان تنها یک درصد از گنجینه‌ای است که زیر خاک این منطقه وجود دارد.

الانانی گفته است: «هرگاه ما به کار کندوکاو ادامه دهیم، قبور انسان‌ها و حیوانات بس بیشتری را می‌توانیم در این منطقه کشف کنیم.»

ساقرا که در حاشیه رود نیل واقع است، در مصر باستان همچون قبرستانی برای ساکنان ممفیس بوده است. اهرام ساقرا یکی از میراث فرهنگی یونسکو به شمار می‌آید و نزد جهانگردان از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

هرم پله‌ای فرعون جوزر که ۵۰۰۰ سال قدمت دارد در این منطقه واقع است. تابوت‌های پیدا شده در ساقرا قرار است از جمله در موزه بزرگ مصر که در نزدیکی اهرام جیزه احداث خواهد شد، به نمایش گذاشته شود.

درهای این موزه قرار است در سال آینده بر روی جهانگردان گشوده شود. این موزه قرار است تبدیل به بزرگ‌ترین مرکز باستان‌شناسی جهان گردد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

سرنوشتی که به تلخی برای آنیتا ایران‌نژاد رقم خورد

کدام ماسک‌ها در مقابل ویروس کرونا مقاوم هستند؟

امواج موبایل، قاتل حشرات؟

مسعود مهرابی درگذشت

هما روستا، در جستجوی شهر شکلاتی

زمان‌بندی واریز مابه‌التفاوت ‌حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

ماجرای انتخاب مارادونا به عنوان سرمربی تیم ملی ایران چه بود؟

واکسن ۷۰ درصدی آسترازنکا روانه بازار می‌شود

تفسیر ساده تست کرونا

معیریان کرونایی شد