دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
25 آبان 1399     21:34
صادق سلیمی در گفت‌وگو با «روزگار»:

شفافیت آرا نمایندگان موجب گسترش صداقت در جامعه می‌شود

سلیمی گفت: شفافیت آرا نمایندگان موجب گسترش صداقت و درستکاری در جامعه خواهد شد و برعکس مخفی و پنهان کاری در هر موردی ازجمله در خصوص آراء موجب گسترش دروغ وعدم صداقت می‌شود.

به گزارش روزگار، طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس که توسط عده‌ای از نمایندگان مجلس مطرح شده سبب خواهد شد نمایندگان در قبال آراء خود مسئولیت پذیر باشند، چرا که درحال حاضر نمایندگان در قبال رأیی که در مجلس می‌دهند، هیچ مسئولیتی ندارند. آنان حتی مسئولیت مدنی هم در قبال آن ندارند و اگر رأی آن‌ها باعث خسارت به جامعه شود، نه تنها توسط هیچ نهادی مواخذه نمی‌شوند، بلکه مردم و موکلان آن‌ها نیز ازآرای نمایندگان خود باخبر نمی‌شوند.اما دلیل مخالفت برخی از نمایندگان مجلس با این طرح چیست؟

صادق سلیمی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه شفافیت در تمام امور موجب نظارت بیشتر توسط مراجع ذیرربط و افکارعمومی شده و ازهرگونه فساد و سواستفاده جلوگیری خواهد شد به «روزگار» گفت: البته شفافیت تنها مختص آرا نمایندگان مجلس نیست، بلکه تمامی افرادی که قدرت و بودجه عمومی ر در اختیار دارند باید عملکردشان شفاف باشد و دراین میان نیز مجلس که همواره در راس امور قرار دارد، نمایندگان آن به عنوان وکلای ملت باید در این زمینه الگو و اسوه باشند.

مردم حق دارند آراء و عملکرد نمایندگان خود را بدانند

این حقودان ادامه داد: میان مردم و نمایندگان رابطه وکالتی وجود دارد که در متن سوگندنامه‌ای که نمایندگان به آن ملتزم می‌شوند و قسم می‌خورند، وظیفه وکالت و امانتداری تصریح شده است. بنابراین بدیهی است مردم حق دارند از وکلای خود بازخواست کنند و اراء و عملکرد آنان را بدانند. ضمن اینکه در قانون اساسی هم موضوع علنی بودن جلسات در بسیاری از موارد تصریح شده است. در این زمینه اصل 69 قانون اساسی مقرر می‌دارد، مذاکرات مجلس شورای اسلامی باید علنی باشد و گزارشات آن کامل باید از طریق رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عمومی منتشر شود. حتی در موارد اضطراری هم که اگر بنا به جهات خاصی مجلس به صورت غیرعلنی برگزار شود به محض برطرف شدن شراط اضطرار باید این مذاکرات به اطلاع عموم برسد.

هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است

این وکیل دادگستری تصریح کرد: شاید این گونه تصور شود که هر نماینده‌ای فقط وکیل انتخاب کنندگان یا حوزه انتخابیه خود است در حالی که در اصل 84 قانون اساسی آمده است، هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و تمام مردم حق دارند از عملکرد و آراء نمایندگان خود مطلع شوند. در صورتی که مجلس به صورت علنی برگزار شود در خصوص مواردی که احیانا عموم مردم نمی‌پسندند یا به نفع گروه خاص یا خود نمایندگان باشد (یا طرح‌هایی که به ضرر برخی از سواستفاده و رانت خواری‌ها باشد) چه بسا نمایندگان در حوزه انتخابیه خود، موضعی مخالف رای مخفی خود عنوان کند که احیانا منجربه فریب مردم و مبرا کردن خود از ارایی که برخلاف منافع و مصالح عمومی شود. ولی اگر آراء شفاف و روشن باشد و مردم آن حوزه انتخابیه اطلاع داشته باشند که نماینده‌شان چه رایی داده است طبیعتا تصمیم بهتری اتخاذ خواهند کرد و در ادوار بعد، نماینده‌ای را روانه مجلس خواهند کرد که که به قول  و وعده‌هایش متعهد باشد. شفافیت آرا نمایندگان موجب گسترش صداقت و درستکاری در جامعه خواهد شد و برعکس مخفی و پنهان کاری در هر موردی ازجمله در خصوص آراء موجب گسترش دروغ وعدم صداقت می‌شود. چرا که عموم جامعه نمی‌دانند چه کسی به نفع و چه کسی به ضرر طرح و لایحه‌ای رای داده‌است. اگر مردم اگاه باشند طبیعتا رغبت بیشتری هم در نظارت بر تصمیات مجلس و درنهایت مشارکت در انتخابات شده و درنهایت در دوره‌های بعد مردم به نمایندگان همسوتر با منافع عموم رای خواهند داد.

شفاف‌سازی باید سرلوحه امور قرار گیرد

سلیمی در خاتمه یادآور شد: مشخص شدن آراء سبب مشارکت بیشتر نمایندگان به حضور و رای مورد اقبال عموم مردم خواهد شد، چرا که عذری از نمایندگانی که در جلسات حضور ندارند قابل قبول نخواهد بود. در حال حاضر وقتی مردم نمی‌دانند هر نماینده‌ای چه رایی داده‌است واینکه آیا در جلسات مجلس مشارکت داشته است یا خیر چندان قابل توجه نیست. ولی اگر عموم متوجه شوند که وکلای خود اگر در جلسات حضور پررنگتری داشته باشند، می‌توانند تصمیمات بهتری برای آبادی و رفاه کشور و مردم داشته باشند قطعا حضور آنها در مجلس اهمیت داده خواهد شد و خود نمایندگان نیز ناچار به حضور پررنگ در جلسات خواهند بود. درخاتمه باید گفت امیدوارم در همه زمینه‌ها مقامات و مسئولان شفاف‌سازی را سرلوحه امور خود قرار دهند تا امکان مبارزه با فساد فراهم شود.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

مرد کار و قانون کار درگذشت

آنکه غربال به دست دارد

مصطفی دانشجو: امیدوار به بازنگری در استجازه هستیم / در مواردی استقلال قوه قضائیه نقض شد

ترامپ سویا تبلیغ می‌کند!

افشاگری برادرزاده ترامپ غوغا به پا کرد

دست کوتاه کودکان ایرانی از «شاهنامه»

چطور از فریزر در خانه بهتر استفاده کنیم؟

قهرمان چشم بادامی هالیوود

بررسی چالش‌های انتخاب رئیس جمهور از نگاه عبدالصمد خرمشاهی

رئیس قوه قضاییه: باید به مدیران شجاع و انقلابی جرأت ریسک‌پذیری بدهیم