دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
24 آبان 1399     22:03

ترامپ برای خود حکم عفو برای خود صادر می‌کند؟

تقریبا همه مطمئن هستند پس از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ، موج بزرگی از شکایت‌ها علیه او صورت می‌گیرد. حالا حقوقدانان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا او می‌تواند برای خود حکم عفو صادر کند یا نه.

به گزارش روزگار، به نظر «رابرت مولر»، بازرس ویژه دونالد ترامپ در جریان  ریاست‌جمهوری خود مرتکب سوءاستفاده از مقام خود شده است. علاوه بر آن، احتمال دارد که نقض قوانین مالیاتی و سوءاستفاده از پول‌های کارزار انتخاباتی نیز مطرح شوند، اما ترامپ در مقابل پیگرد در این زمینه‌ها به عنوان رئیس‌جمهوری از مصونیت برخوردار است؛ البته تا زمانی که مقام ریاست‌جمهوری را دارا باشد. آیا رئیس‌جمهور ترامپ می‌تواند پیشگیرانه خود را عفو کند؟

قضیه بسیار مناقشه‌برانگیز است، آنهم نه فقط برای رئیس‌جمهوری که هنوز قدرت را در دست دارد؛ زیرا او هم در این باره فکر کرده که می‌تواند خودش را عفو کند.

ترامپ در توییتی در سال ۲۰۱۸ در این باره به وضوح سخن گفته است. اما در میان کارشناسان اختلاف‌نظر هست. مسلم این است که تاکنون رئیس‌جمهوری نبوده که برای ارتکاب به جنایت در زمان ریاست‌جمهوری‌ خودش را عفو کرده باشد. آخرین بار ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور بود که مورد عفو قرار گرفت. اما این حکم عفو را نه خود او، بلکه جانشین‌اش جرالد فورد امضا کرده بود.

در بسیاری رسانه‌های آمریکا از هم‌اکنون گمانه‌زنی می‌شود که دونالد ترامپ با چه زبانی می‌خواهد این عفو خود را بیان کند. پدران بنیانگذار ایالات متحده آمریکا به طور اصولی اختیارات زیادی در مورد عفو برای ریاست‌جمهوری قائل شدند. آنها از این تصور عزیمت می‌کردند که رئیس دولت با خردمندی تمام از این حق خود بهره خواهد برد.

در ماده دو قانون اساسی آمریکا آمده است که رئیس‌جمهوری “دارای قدرت لغو کردن حکم اعدام و اعطای عفو در مواردی است که جرمی علیه ایالات متحده واقع شده باشد، مگر در موارد اتهام یک مقام دولتی”.

یک حکم دیوان عالی ایالات متحده به سال ۱۹۱۵ اما می‌گوید که اقدام به عفو کردن خود می‌تواند به معنای اعتراف به گناه خود نیز ارزیابی شود. این امر می‌تواند زمینه‌ساز به جریان انداختن پرونده جدیدی برای استیضاح و برکناری علیه او باشد، زیرا او با این کار اعتراف کرده که در زمان ریاست‌جمهوری‌اش مرتکب تخلف و جرم شده است. اما اینکه آیا دموکرات‌ها یک بار دیگر بخواهند علیه ترامپ پرونده‌ای در این زمینه به جریان اندازند، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

بنابراین وقتی ترامپ مطمئن باشد که پرونده‌ای علیه او به جریان نخواهد افتاد، بعید نیست که خود را عفو کند. همچنین مشخص نیست چه کسی می‌خواهد رئیس‌جمهوری را به دادگاه بکشاند. در چنین صورتی، پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود و در آنجا اکثریت شش به سه در دست محافظه‌کاران و هم‌فکران ترامپ است.

در صورتی که ترامپ خود را عفو کند، معلوم نیست که جو بایدن و وزیر دادگستری او پرونده‌ای علیه ترامپ تشکیل دهند و ریسک آن را بپذیرند که در یک روند طولانی رسیدگی به اقدامات ترامپ، بار دیگر به شکاف کنونی عمیق درون جامعه، بیش از پیش دامن زده شود.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

عقب نشینی قیمت دلار و سکه در بازار

آژیر خطر در غرب تهران

یلدا فرداست!

قیمت ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان !

پلمب کارخانه قند یاسوج بعد از 6 سال شکسته شد

سینوزیت مزمن فعالیت مغز را مختل می‌کند

آهنگساز ناشنوا

جایزه شول به نویسنده ایرانی-آمریکایی اهدا می‌شود

بنجامین باتن کماکان می‌تازد

عطار در گفت و‌گو با «روزگار»: محاکمه آنلاین پرونده های کیفری با دادرسی منصفانه مطابقت ندارد