یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
17 آبان 1399     14:09

دوقلوی ماه دور مریخ می‌گردد

کشف یکی از قمرهای مریخ که شباهت کاملی با ماه دارد، این فرضیه را ایجاد کرده که دوقلوی ماه سهم مریخ شده است.

به گزارش روزگار به نقل از ماکزیسیانس، این قمر (101429) یا 1998 VF31 نامیده می شود و یک سیارک تروا است. اما به نظر می رسد که  1998 VF31 دارای ویژگی های منحصر به فردی در مقایسه با ترکیبات دیگر انواع سیارک‌هاست.

در حقیقت، یک تحلیل نزدیک  که توسط ستاره شناسان از رصدخانه آرماگ (ایرلند شمالی) انجام شد، شباهت شگفت انگیز این سیارک را با ماه نشان می‌دهد.

برشی از کیک ماه

بیشتر سیارک‌های تروا که تا به امروز شناخته شده‌اند، در مدار مشتری قرار دارند. با این حال، سیارات دیگر نیز از آنها بی‌بهره نیستند، از جمله زمین و مریخ. تا پیش از این به نظر می‌رسید، 1998 VF31 در اطراف سیاره سرخ، بخشی از گروه «تروجان‌های مریخی L5» از خانواده اورکا است که از 5226 اجرام آسمانی تشکیل شده است. اما طیف نگاری X-SHOOTER با ابرتلسکوپ رصدخانه شیلی، این موضوع را نفی کرد.

محققان با بررسی چگونگی انعکاس نور خورشید از 1998 VF31 و مقایسه با خانواده L5 دریافتند که این سیاره کوچک و سنگلاخی مربوط به طایفه اورکا نیست. با تحقیقات مشخص شد طیف بازتابنده این سیارک شباهت زیادی به ماه زمین دارد. گالین بوریسوف ـ ستاره شناس ـ در این باره می گوید: «به نظر می‌رسد شبح این سیارک، تقریباً یک خرده ـ پاره از ماه است و مانند داخل دهانه‌های آتشفشانی این قمر است».

منشأ کمی شناخته شده، اما هنوز کشف نشده

به گفته کارشناسان، قابل قبول است که سیارک تروا «قطعه‌ای باقیمانده از پوسته جامد اصلی ماه» باشد و دلیل ترکیب بسیار نزدیک آن به ماه را توجیه می کند، اما اگر چنین باشد، چگونه این برش از ماه در مدار مریخ قرار گرفته است؟ آپوستولوس کریستو، یک ستاره شناس در رصدخانه آراماگ و نویسنده اصلی این تحقیق به ما یادآوری می‌کند که در آغاز، منظومه شمسی ما با آنچه امروز می شناسیم بسیار متفاوت بود:

«فضای بین سیارات تازه شکل گرفته پر از خرده سیارک بود و برخورد میان آنها اتفاقی معمول بود. سیارک‌های بزرگ دائما در حال برخورد به ماه و سیارات دیگر بودند. هنگامی که مریخ هنوز در حال شکل گیری بود و در ابرهای تروا گیر افتاده بود، احتمالا یک ترکش از برخوردهای معمول به مریخ رسیده است.»

گرچه این ایده جذاب است، اما تنها فرضیه مربوط به گذشته مرموز  1998 VF31 نیست. یک فرضیه دیگر می‌گوید: احتمالاً این سیارک یک قطعه ساده از مریخ است که جدا شده، یا اینکه یک جرم آسمانی معمولی است که به دلیل تابش نور خورشید شبیه ماه دیده می‌شود.

گروه ترجمه روزگار

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

ژانت میخائیلی؛ نقاشی برای کودک درون

نذر 110 گوسفند برای سربلندی مردم در انتخابات!

«بازی مرکب» پیش بینی نتفلیکس را بهم زد

عذرخواهی یک بازیگر به‌خاطر تبلیغ خرید ملک

افرادی که نباید واکسن کرونا تزریق کنند

واکنش حسن فتحی به شایعات پیرامون «مست عشق»

دلارای کوچک در انتظار همیاری شما…

«شهرزاد» و «قورباغه» در صدر لیست IMBd

نباید انصاریان از مرگ میناوند باخبر شود

مصطفی تاجزاده، نامزد انتخابات: با حجاب اجباری مخالفم