دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
12 آبان 1399     17:23

عطار در گفت و‌گو با «روزگار»: محاکمه آنلاین پرونده های کیفری با دادرسی منصفانه مطابقت ندارد

یک حقوقدان گفت: در مورد پرونده های کیفری که باید اظهارات متهم، شاکی و شهود توسط قاضی به صورت حضوری احراز و صحت و سقم آنها بررسی شود محاکمه آنلاین به هیچ وجه با عدالت و دادرسی منصفانه مطابقت ندارد. به گزارش روزگار، شیوع و گسترش بیماری کرونا اکثر مشاغل را با چالش جدی مواجه […]

یک حقوقدان گفت: در مورد پرونده های کیفری که باید اظهارات متهم، شاکی و شهود توسط قاضی به صورت حضوری احراز و صحت و سقم آنها بررسی شود محاکمه آنلاین به هیچ وجه با عدالت و دادرسی منصفانه مطابقت ندارد.

به گزارش روزگار، شیوع و گسترش بیماری کرونا اکثر مشاغل را با چالش جدی مواجه کرد که در این میان لزوم رعایت قرنطینه یا به عبارت بهتر ماندن در خانه برای قطع زنجیره کرونا سبب شد تا دستگاه قضا برخی از فعالیت‌‌ها که قابلیت دورکاری یا اجرای مجازی دارند، به صورت غیرحضوری یا آنلاین انجام دهد که برگزاری دادگاه ها به صورت مجازی نیز از تصمیماتی است که به این دلیل اتخاذ شده است. کاهش اطاله دادرسی، صرفه‌جویی در هزینه‌‌ها و پیشگیری از مخاطرات اعزام زندانیان، از مزایای برگزاری دادگاه به شیوه مجازی محسوب می‌‌شود که با دستور ریاست قوه قضاییه در شرایط ویژه این روز‌ها و لزوم رعایت فاصله اجتماعی اجرایی شده است.

لازم به ذکر است قانون آیین دادرسی الکترونیکی در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسید و در راستای اجرای مواد ۱۷۵ و ۱۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری، آیین‌نامه نحوه استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی سه سال بعد به تصویب رئیس قوه‌قضائیه رسید.اما حال به دنبال شیوع بیماری کرونا ، ابلاغیه های جدیدی از سوی دستگاه قضا مبنی بر دورکاری و برگزاری دادرسی الکترونیک داده شده است. اما این سوال مطرح است آیا تمامی جلسات دادرسی قابلیت برگزاری به صورت انلاین یا مجای را دارند؟

محاکمه آنلاین متهمان کیفری با سند امنیت قضایی در تعارض است

پیمان حاج محمود عطار حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه بازجویی و محاکمه متهمان کیفری به صورت آنلاین با آیین دادرسی کیفری و سند امنیت قضایی مصوب ریاست محترم قوه قضاییه مغایرت دارد، به «روزگار» گفت: یکی از اصول دادرسی منصفانه لزوم رویت متهم و نحوه برخورد درست ضابطان دادگستری با وی در مراحل تحقیقات مقدماتی و تحت نظر است. این در حالی است که در بازجویی و محاکمه به صورت مجازی ممکن است اخذ اقرار از متهم با تهدید یا ارعاب توسط ماموران صورت گیرد که در این صورت لازم است متهم به صورت حضوری توسط بازپرس یا رئیس دادگاه مورد بازجویی و محاکمه قرار گیرد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در مواردی که به تازگی به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، موضوع محاکمه یا بازجویی به صورت آنلاین و مجازی مطرح شده است به نظر می‌رسد این اصل ضروری یعنی رویت متهم توسط قاضی و نحوه اخذ اقاریر و اظهارات وی در بازداشتگاه یا مراحل تحقیقات مقدماتی، توسط ضابطان که لازم است مورد بازرسی قاضی قرار گیرد مورد غفلت قرار خواهد گرفت. لذا تاکید می‌شود در پرونده های کیفری به ویژه پرونده های بسیار مهم که با جان، مال یا آبروی متهم بستگی دارد تحقیقات مقدماتی و محاکمه متهم به صورت حضوری و فیزیکی توسط قاضی رسیدگی کننده انجام گیرد، تا اصل دادرسی منصفانه بیشتر رعایت شود.

محاکم دعاوی حقوقی می توانند به صورت آنلاین برگزار شوند

عطار در پاسخ به این سوال که با توجه به شیوع بیماری کرونا و الزام به خلوت بودن محاکم و مجتمع‌ های قضایی، رسیدگی به کدام پرونده¬ها می‌تواند به صورت غیرحضوری و آنلاین برگزارشود خاطرنشان کرد: به غیر از پرونده های کیفری سایر دعاوی مانند دعاوی حقوقی از قیبل مطالبه چک یا مطالبه وجه، دعاوی موجر و مستاجر، دعاوی ملکیت یا الزام به تنظیم سند، دعاوی خانواده و طلاق و.. که صرفا به مستندات، مدارک و اسناد طرفین توجه می‌شود و لزوم حضور طرفین در دادگاه وجود ندارد محاکمات می توانند به صورت آنلاین و مجازی برگزار شوند.اما در مورد پرونده های کیفری که باید اظهارات متهم، شاکی و شهود توسط قاضی به صورت حضوری احراز و صحت و سقم انها بررسی شود محاکمه آنلاین به هیچ وجه با عدالت و دادرسی منصفانه مطابقت ندارد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

محاکم استجازه تغییر رویه نخواهند داد!

سندرم «خستگی پس از ویروس» چیست؟

انتشار شعری منتشر نشده از هوشنگ ابتهاج

هیولای بوگاتی با ۱۸۲۵ اسب بخار!

فردوسی‌پور با برنامه «نود نو» باز می‌گردد

افزایش ۷.۸ میلیارد دلاری ثروت ایلان ماسک

کرونا از طریق غذای منجمد قابل انتقال نیست

۵ دلیل جدی احساس تشنگی مداوم

سلامت مهمترین اصل در تحقق عدالت قضایی است

دلار ارزان می‌شود؟