دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار

تندروها از مواضع رهبری استقبال نکردند!

افراطیونی هستند که تا دیروز شمشیر را برای رئیس جمهوری از رو بسته بودند و رهبری در تذکری به آنها گفتند که «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد».

جلال میرزایی- رئيس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس دهم- افراطیونی هستند که تا دیروز شمشیر را برای رئیس جمهوری از رو بسته بودند و رهبری در تذکری به آنها گفتند که «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد».
قصد دارم درباره چگونگی واکنش تندروها نسبت به تذکر رهبری مواردی را متذکر شوم و باید بدانیم که این افراد چند گروه هستند. یکی گروه مخالف دولت و دیگری گروه منتقد دولت هستند که من منتقدان را کنار گذاشته و درباره گروه مخالفان دولت که انتقاد را نادیده گرفته و به تخریب روی آورده اند صحبت می کنم.
این دسته خودشان هم دو طیف هستند که البته هنوز مشخص نیست آیا ارتباط و هماهنگی بین خودشان دارند یا ندارد. برخی از آنها در فضای مجازی فعالیت می کنند و از نمایندگان ادوار هستند. فعالان سیاسی اند و در برخی روزنامه و سایت ها می نویسند. البته آنها یکی دو روز بعد از بیانات رهبری در صدد توجیه رفتارشان برآمدند و درراستای دغدغه رهبری مبنی بر «همکاری و اتحاد و انسجام» چیزی نگفتند!
از بیانات رهبری حمایت نکردند تا ما بگوییم آنها در راستای خواست رهبری موضع گرفتند، نامه نوشتند و بیانیه صادر کردند. آنها در این باره هیچ کاری نکردند. بجز آقای ذوالنوری که بیانیه داد و از مواضع رهبری حمایت کرد، هیچ یک از آنها از جمله رحیم پورازغدی، حسین شریعتمداری و .. چنین حرکتی انجام ندادند!
آنها بیانیه ای تحت عنوان «لبیک به بیانات رهبری» و با این ادبیات که مثلا ما اختلافات را کنار می گذاریم و در عین حال که با دولت اختلاف نظر داریم، ولی در این شرایط سخت و دشوار از دولت حمایت می کنیم چرا که اتحاد و انسجام لازمه شرایط فعلی است.
متاسفانه طیفی که در قدرت هستند و در مجلس اکثریت را دارند هم چنین کاری نکردند. از آنها انتظار می رفت به نحو دیگری عمل کنند. حتی اقای قالیباف هم در نطق پیش از دستور روز دوشنبه خود باید به این نکته اشاره می کرد که نمایندگان محترم الان وقت اتحاد و انسجام است. اگر چه با دولت اختلاف نظر داریم، ولی الان وقت تخریب نیست و نباید به اختلافات دامن بزنید. منابع دولت کم است و باید به دولت کمک کنید.
اینکه آقای قالیباف به نحوی صحبت کند که رئیس جمهوری دیگر مسئولیتی در کشور ندارد و هیچ کاره است و دوره اش تمام شده و او خودش را درجایگاه رئیس جمهوری قرار بدهد و وزرا را ترغیب کند که فعال شوند، خود این رویکرد آقای قالیباف مخالف اتحاد و انسجام و وحدت است. این رویکرد اشتباه است.
آقای قالیباف در نطق پیش از دستور خود اشاره کرد که «نمایندگان گلایه‌ها از دولت را در سینه محفوظ می‌دارند» و تاکید کرد که دولت را فعال می کنیم، این حرف خودش اختلاف برانگیز است. آقای قالیباف خیلی بهتر از این می توانست صحبت کند، نمایندگان هم جا داشت در حمایت و لبیک به سخنان رهبری بیانیه بدهند که مثلا در این شرایط سخت و دشوار که دولت منابعش بسیار کم شده و دسترسی آن به منابعش محدود است و به خاطر شیوع کرونا درآمدهای مالیاتی هم تحت تاثیر قرار گرفته است، در راستای اتحاد و انسجام از دولت حمایت می کنیم.
انتظار نداریم مخالفان دولت از موضعشان پایین بیایند، ولی حداقل می توانند در این شرایط دولت را کمک کنند. بر طبل ناکارامدی دولت نکوبند و رفتار و حرف های ضد وحدت و انسجام انجام ندهند. سخنان و رفتار اقای قالیباف هم خلاف مواضعی است که رهبری در سخنان اخیرشان بر ان تاکید کردند. بنابراین ضروری است که رویکردها دراین باره اصلاح شوند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

کشف بقایای یک ابرنواختر در اعماق اقیانوس هند!

نباید انصاریان از مرگ میناوند باخبر شود

وقتی مرد مکزیکی پستان‌دار شد

روزگار جوانی بعد از سال‌ها از سر گرفته می‌شود

برترین فیلم‌ها و بازیگران سال ۲۰۲۰

عبور دلار از مرز ۲۸ هزار تومان/ عقب‌نشینی قیمت طلا

«شیرعلی مردون» که بود؟

وقتی مردن آسان می‌شود

ویتامین B6 احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد

حسین علیزاده برای «خورشید آن ماه» موسیقی می‌سازد