پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
04 آبان 1399     12:39
مروری بر حواشی افزایش قیمت بلیت هواپیما

یک بام و دو هوایی که دودش در چشم مردم رفت!

افزایش ناگهانی قیمت بلیت هواپیما در پروازهای مختلف حسابی در روزهای اخیر جنجال به پا کرد و دردی بر درد مردم افزود.

روزگار_ارشیا بدیع: در چند هفته اخیر فارغ از تمامی مسایل و اتفاقات ناشی از شیوع کرونا در کشور که حسابی روح و روان مردم را درگیر خود کرده است، افزایش ناگهانی و شدید قیمت بلیت هواپیما در پروازهای مختلف حسابی جنجال به پا کرد و دردی بر درد مردم افزود.

این اتفاق که به جهت افت فروش و شرایط اقتصادی نه چندان خوب ایرلاین‌ها به واسطه پاندومی کرونا رقم خورده است، با واکنش‌های متعدد و متنوعی نیز همراه بود اما آنچه مشخص است هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است.

حال در این گزارش بنا داریم تا به مرور اتفاقاتی که چند وقت اخیر پیرامون این موضوع رخ داده است، بپردازیم.

داستان از کجا شروع شد؟

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران در نرخ‌نامه‌ای جدید که براساس دلار ۲۷ هزارتومانی تعیین شده بود، حداکثر قیمت بلیت هواپیما را در بیش از ۶۰ مسیر به بیش از یک میلیون تومان افزایش داد.

این در حالی بود که آخرین نرخ‌نامه بلیت پروازهای داخلی به شهریور ۹۸ مربوط می‌شد که قیمت‌ها با نرخ ارز ۱۱ هزار تومانی محاسبه شده و نرخ پروازهای داخلی از کف قیمتی ۲۰۰ هزار تومان شروع و در گران‌ترین مسیرها به زیر یک میلیون تومان به فروش می‌رفت. این نرخ‌نامه که مصوب شهریور سال گذشته بود، تا همین چند هفته پیش اجرا می‌شد تا اینکه شیوع ویروس کرونا و بهانه پرواز ایرلاین‌ها با ظرفیت ۶۰ درصدی، منجر به تصمیم جدید انجمن شرکت‌های هواپیمایی برای افزایش قیمت‌ها شد.

در این میان، وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام‌کرده بود که بر اثر اجرای طرح نشستن یک در میان مسافران در هواپیما، قیمت بلیت به اجبار افزایش خواهد یافت.

بلیت با چه قیمت‌هایی عرضه شد

بر اساس نرخ‌های جدید که قیمت آن از ۴۹۱ هزار تومان شروع می‌شد و سقف قیمت‌ها دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود، مسافران مسیر تبریز به بندرعباس باید برای سفر هوایی در این مسیر تا سقف ۲میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه می‌کردند.

شهرهای از مبدا تهران به مقصد ارومیه، اهواز، ایرانشهر، آبادان، بجنورد، بوشهر، تبریز، زاهدان، زابل، رفسنجان، دزفول، چابهار، جیرفت، خارک و … از جمله مسیرهایی بودند که قیمت بلیت آن بیش از یک میلیون تومان به فروش می‌رسید.

در واقع در نرخ‌نامه جدید، قیمت بلیت هواپیما در بیش از ۶۰ مسیر میلیونی شده و برای مثال پرواز ماهشهر- مشهد هم ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان به مشتریان فروخته می‌شد.

هزینه ایرلاین‌ها چرا بالا رفته است؟

پیش از این، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته بود: افزایش قیمت بلیت هواپیما با احتساب ۲ عامل انجام می‌شود. نرخنامه جدید بلیت پروازهای داخلی بر اساس ارز ۲۸ هزار تومانی و با توجه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و تکمیل فقط ۶۰ درصد ظرفیت پروازها از ابتدای آبان ماه تعیین شده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته بود که همزمان با این موضوع، شرکت‌های هواپیمایی به تازگی با مشکل نوسان شدید ارزی و افزایش قیمت ارز هم مواجه شده‌اند، حدود ۶۰ درصد هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی، ارزی است، قطعات هواپیما و موتور از خارج کشور تهیه می‌شود که باید شرکت‌ها برای تامین آن ارز پرداخت کنند، بنابراین این دو موضوع (فروش ظرفیت ۶۰ درصد و نوسانات ارزی) تاثیر مستقیم روی هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی دارد و شرکت‌ها ناگزیر هستند با توجه به این دو مورد، قیمت‌های جدید برای پروازها تعیین کنند.

دولت خود را کنار کشید

به دنبال انتشار نرخ‌نامه جدید، معاون وزیر راه اعلام کرد که دولت و سازمان هواپیمایی کشوری هیچ دخالتی در نرخ‌گذاری بلیت هواپیما ندارند.

ورود مجلس به مسئله افزایش قیمت‌ها

چندی نگذشت که یک عضو کمیسیون عمران مجلس از ورود به پرونده افزایش قیمت بلیت هواپیما خبر داده و نرخ‌نامه جدید را غیرواقعی اعلام کرد.

اقبال شاکری در واکنش به افزایش ۱۵۵درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی، افزود: قطعا این اقدام به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، چراکه مردم توان پرداخت چنین هزینه‌هایی برای خرید بلیط هواپیما را ندارند.

شاکری با بیان این‌که نرخ‌نامه جدید حمل‌ونقل هوایی متناسب با هزینه‌های مصرفی ایرلاین‌ها نیست، افزود: بعد از اعلام نرخ‌نامه جدید، دلایل افزایش قیمت‌ها و تناسب این مسائل با میزان هزینه‌ها را بررسی کردم، حتی با چندین کارشناس و مسئول مرتبط نیز در این رابطه صحبت کردم، از این رو به نظر می‌رسد نرخ‌های اعلامی به هیچ وجه واقعی نیست.

وزیر راه: افزایش قیمت بلیت هواپیما را نمی‌پذیریم

محمد اسلامی پس از حواشی گسترده این اقدام، در حاشیه مراسمی در جمع خبرنگاران درباره قیمت‌گذاری بلیت هواپیما، گفت: هر کدام از ما، هر سازمانی برای قطع زنجیره ویروس کرونا باید نقش‌آفرینی داشته باشد. قبلا در ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوب شد تا دو ردیف آخر هواپیما با احتمال وجود بیمار کرونایی خالی بماند تا اگر بیماری در حال پرواز سوار هواپیما بود، به ردیف آخر هدایت شود.

اسلامی تصریح کرد: در پی این مصوبه، ایرلاین‌ها نرخ‌ها را افزایش دادند که به هیچ وجه مورد قبول نیست و ما هیچ‌گونه افزایش قیمتی را به بهانه تشخیص فردی قبول نخواهیم کرد.

افزایش بی سروصدای نرخ بلیت‌ها

اما ماجرا در همین نقطه به پایان نرسید و انتشار جدول قیمتی در روز 28 مهر از برخی مسیرهای هوایی، مشخص کرد که افزایش نرخ، بی‌سر و صدا اعمال شده است.

برخی شرکت‌های گردشگری به ایسنا گفته‌اند این افزایش نتیجه توافق داخلی و یا به عبارتی پنهانی شرکت‌های هواپیمایی با یکدیگر بوده است. مدیران تعدادی از این شرکت‌ها همچنین می‌گویند شرکت‌های هواپیمایی این نرخ‌ها را به آژانس‌ها ابلاغ کرده و حتی مکتوب گفته‌اند اگر نرخ‌های جدید را اعمال نکنند، سیستم فروش آن‌ها را قطع خواهند کرد و در همین چند روز اخیر سیستم تعدادی از آژانس‌ها نیز قطع شده است.

در همین رابطه امیرپویان رفیعی شاد، رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران نیز گفت: پروازها کلاس‌های قیمتی متفاوتی با نرخ‌های مختلف دارند، در حال حاضر کلاس‌های قیمتی گران برای فروش باز شده و کلاس‌های قیمتی ارزان را بسته‌اند و مردم مجبورند صندلی گران را بخرند. این کار را معمولا در فصل شلوغی سفر و تقاضای زیاد انجام می‌دهند، نه حالا که تقاضا برای سفر کم است و فصل سفر نیست.

توقف افزایش قیمت‌ها

در پی افزایش نرخ پروازهای داخلی که قرار بود از ابتدای آبان ماه اعمال شود و توسط وزیر راه‌ و شهرسازی لغو شد، جلسات متعددی بین ایرلاین‌ها و وزیر راه و اعضای کمیسیون عمران مجلس از شب گذشته تا امروز برگزار شد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن خبر دادن از توقف افزایش قیمت‌ها درباره نتیجه این جلسات اظهارکرد: بر اساس جلسات برگزار شده، قرار است افزایش قیمت بلیت هواپیما تا هفته آینده متوقف شود و در طول این روزها بررسی‌های بیشتری داشته باشیم.

گرانی که متوقف نشد!

با وجود تمامی اظهارات انجام شده و همچنین دستور وزیر راه و شهرسازی برای توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما، این امر محقق نشد. حرمت‌الله رفیعی ـ رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این باره گفت: شرکت‌های هواپیمایی گفته بودند نرخ‌ها را پلکانی افزاش می‌دهند اما در نخستن مرحله، قیمت‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش را تجربه کرده است.

پیگیری‌های از آژانس‌های خدمات مسافرتی و هوایی نیز نشان می‌دهد با وجود دستور رییس سازمان هواپیمایی برای توقف افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی به مدت یک هفته، اما گرانی اعمال‌شده بدون توقف ادامه دارد.

وعده وزیر برای تعیین قیمت نهایی

در نخستین روز از آبان ماه وزیر راه و شهرسازی خبر از تعیین قیمت نهایی در یک جلسه خبر داد.

اسلامی در این باره بیان کرد: پس از بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های هواپیمایی و با توجه به هزینه‌های اضافی تحمیل شده به آن‌ها تصمیم می‌گیریم که بلیت پروازهای داخلی تا چه اندازه اجازه افزایش دارد و پس از نهایی شدن، نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

ایرلاین‌ها چه می‌گویند؟

در سمت دیگر ماجرا که ایرلاین ها قرار دارند، نیز اظهارات جالبی مطرح شده است، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه ایرلاین‌ها اصراری بر افزایش قیمت بلیت ندارند، اظهار کرد: مقرر شده شرکت‌های هواپیمایی صورت‌های مالی سال‌های اخیرشان را در جلسات بعدی به وزیر راه و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس ارائه کنند تا تصمیم‌های لازم در این زمینه گرفته شود. اگر دولت بتواند برنامه‌ای برای جبران هزینه‌های ما ارائه دهد و به ایرلاین‌ها کمک کند، ما نیز اصراری بر افزایش نرخ بلیت هواپیما نداریم.

اعتراض وزیر گردشگری به افزایش نرخ‌ها

پس از هفته‌ها بحث بر سر افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی، این موضوع که مستقیم سفرهای مردمی را نشانه گرفته است با واکنش علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همراه شد.

او در اعتراض به افزایش نرخ بلیت پرواز در مسیرهای داخلی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی نوشت و توقف رویه ناصحیح شرکت‌های هواپیمایی را درخواست کرد.

دودی که در چشم مردم می‌رود

آنچه مشخص است این مسئله هم به مانند دیگر تصمیم گیری‌های صورت گرفته توسط مسئولان مربوطه تا به امروز ره به جای درستی نبرده است و این تنها مردم هستند که از این ناهماهنگی و نبود تصمیم گیری همچون گذشته متضرر خواهند شد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

راز جمجمه زن دلفانی

اینستاگرام لایک‌های کاربران را مخفی کرد

پردازنده‌ی جدید اپل، انقلابی طوفانی

مریخ رنگارنگ است

مرگ به خاطر پنج میلیون تومان!

ماهنامه «فیلم امروز» به زودی منتشر می‌شود

اورست یک متر دیگر قد کشید

تاریخ دوران طلایی شما را فراموش نخواهد کرد

ریزش سنگین شاخص بورس در ۱۵ دقیقه

شب درخشان «سرزمین آواره‌ها» در مراسم متفاوت اسکار93