جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
24 مهر 1399     10:51
هوشنگ پوربابایی در گفت‌وگو با روزگار:

دستور رئیس قوه قضاییه در ماجرای اوباش گردانی «مر» قانون است

یک حقوقدان گفت: دستور رئیس محترم قوه قضاییه مبنی بر برخورد با با بازپرس و ماموران اوباش گردانی، عین و مر قانون است.

روزگار_نفیسه صباغی: طی روزهای گذشته در فضای مجازی فیلم‌هایی مبنی بر کتک زدن و گرداندن اراذل و اوباش در شهر توسط پلیس منتشر شد که برخی عنوان کردند که چرخاندن این افراد در محله و شهر می‌تواند از تکرار این گونه جرائم بکاهد، اما در مقابل نیز بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران این اقدام پلیس را خلاف قوانین دانستند.

اما انتشار فیلم موسوم به اوباش گردانی سبب واکنش رئیس قوه قضاییه به این موضوع شد و دستور داد تا در خصوص ماجرای اوباش‌گردانی اخیر، با متخلفان اعم از بازپرس یا ماموران برخورد شود. حال این سوال مطرح است که آیا پلیس به عنوان ضابط قضایی می‌تواند متهمان را مجازات کند؟

هوشنگ پوربابایی حقوقدان و وکیل دادگستری با بیان اینکه هیچ فردی در هیچ مقامی حق تعرض به حقوق افراد را ندارد به «روزگار» گفت: تکریم وحفظ حقوق افراد یکی از موارد مهم در قوانین است که قانونگذار همواره در قوانین زیادی به آن تاکید داشته است، از جمله اصول متعدد قانون اساسی، میثاق حقوق مدنی و سیاسی (که در سال 1975 ایران به آن ملحق شده و به موجب ماده 9 قانون مدنی این میثاقین در حکم قوانین داخلی محسوب میشوند)، توافق نامه‌های بین‌المللی یا اعلامیه جهانی حقوق بشر، آیین دادرسی کیفری و قوانین مجازات اسلامی و همچنین منابع فقهی و روایات و احادیث اسلامی. به عبارت دیگردر تمامی این قوانین آنچه مورد توجه و دقت شارع و قانونگذار بوده، احترام به حیثیت انسان‌ها و حرمت افراد به خصوص افراد مسلمان است. بنابراین هیچ کس در هیچ مقامی حق تعرض به حقوق افراد را ندارد.

این حقوقدان ادامه داد: نکته بعد اینکه قانونگذار در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون احترام به حفظ حقوق شهروندی (که همین قانون نیز در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 به تصریح از آن یاد شده است) به صراحت اعلام کرده است که اعلام اسامی افرادی که در مظان اتهام هستند، مادامی که اتهام آنها در محاکم صالح قضایی رسیدگی نشده و حکم قطعی صادر نشده باشد، ممنوع است و هر کس در حین رسیدگی به پرونده تا زمانی که اتهام فرد قطعی نشده اسامی آنها را اعلام کند، مستند به ماده 697 قانون مجازات اسلامی در حکم مفتری است و با وی برخورد خواهد شد. به عبارت دیگر باید گفت در همین ماده نیز قانوگذار به حیثیت افراد توجه کرده است زیرا ممکن است فردی در مرحله دادسرا مورد تعقیب و تحقیق قرار گیرد و حتی در دادرسی بعدی یعنی دادگاه بدوی نیز محکوم شود، اما در دادگاه تجدیدنظریا دیوان عالی کشور، فرد از اتهام وارده تبرئه شود. بنابراین هیچکس حق ندارد تا زمانی که حکم قطعی برای افراد صادر نشده اسامی آنها را منتشر کند.

وی خاطرنشان کرد: قانونگذار حتی با ذکر اسامی متهمان مخالف است و اتفاق اخیرا مبنی برگرداندن افراد موسوم به اراذل و اوباش، خلاف نص صریح قانون است، زیرا این افراد در زمان دستگیری توسط ضابط قضایی بدون مجوز قانونی در شهر گرداننده و تشهیر شدند و این امر نه تنها سبب از بین رفتن حرمت و حیثیت این متهمان شده بلکه براساس تصاویر و فیلمهایی منتشر شده در فضای مجازی، آنها مورد آزار و اذیت نیز قرار گرفته‌اند که این اقدام باعث تحمیل نوعی مجازات به این افراد بوده است.

پوربابایی در خاتمه تصریح کرد: هیچ مقام قضایی تحقیق و ضابط دادگستری حق ندارد بدون اینکه حکم قطعی صادر شود افراد را مجازات کند. زمانی که قانونگذار اجازه نداده حتی نام متهمان منتشر شود به طریق اولی حق مجازات متهمان را هم در مرحله تحقیق نداده است. بنابراین این اقدام خلاف قانون است. قانونگذار در ماده 579د قانون مجازات اسلامی بیان کرده است که اگر ظابط دادگستری یا مقام قضایی سخت‌تر و بیشتر از آنچه قانونگذار تعیین کرده، فردی را محکوم یا مجازات کند به 6 تا دو ماه حبس محکوم خواهد شد. بنابرین دستور رئیس محترم قوه قضاییه مبنی بر برخورد با با بازپرس و ماموران اوباش گردانی، عین و مر قانون  است. افرادی که به قول خودشان اوباش را هم در شهر تشهیر کرده و هم آنها را مورد مجازات قراردادند اگر ظابط دادگستری هستند باید فورا دردادگاه نظامی به جرمشان رسیدگی شود و اگر بازپرس یا مقام قضایی تحقیق یا تعقیب چنین دستوری را صادر کرده باشد بدوا در دادگاه انتظامی قضات و دادسرای انتظامی قضات حکم تعلیقشان صادر و سپس در دادسرای عمومی به جرمشان رسیدگی خواهد شد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

جنجال جدایی جانی دپ و امبر هرد ادامه دارد

سرنوشتی که به تلخی برای آنیتا ایران‌نژاد رقم خورد

آهنگساز ناشنوا

پیوند زدن سینما با امور خیریه به این هنر اعتبار می‌بخشد

قوانین ناظر بر شیوه دادرسی عطف به ماسبق می‌شود

عباس معیری درگذشت

سالروز جمهوری فرانسه

بررسی چالش‌های انتخاب رئیس جمهور از نگاه عبدالصمد خرمشاهی

مانی رهنما مهاجرت کرد

وعده بزرگ یک نماینده برای بازگشت فردوسی پور به تلویزیون