یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
13 مهر 1399     16:22

پادتن‌ تجویزشده برای درمان ترامپ چیست؟

به محض انتقال دونالد ترامپ به بیمارستان نظامی تیم پزشکان معالج او استفاده از پادتن ریجنرون پلیکلونال را تجویز کردند؛ دارویی آزمایشی که هنوز مجوز آن رسما از سوی اداره نظارت بر مواد خوراکی و دارو در آمریکا صادر نشده است.

به گزارش روزگار، پس از انتشار خبر تجویز داروی پادتن ریجنرون پلیکلونال این پرسش در رسانه‌ها مطرح شد که این دارو چیست و چرا برای درمان ترامپ تجویز شده است.

شان کانلی، پزشک معالج دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا غروب جمعه ۱۱ مهرماه (۲ اکتبر) اعلام کرد که در مشورت با سایر پزشکان تصمیم گرفته‌اند یک دوره درمان پنج روزه با استفاده از پادتن یادشده را در مورد ترامپ به کار بندند. روزانه دوزی معادل هشت گرم تجویز شده است.

شان کانلی اعلام کرده است که انتقال ترامپ به بیمارستان نظامی والتر رید و تجویز داروی ریجنرون پلیکلونال صرفا جنبه احتیاطی دارد. این در حالی است که داروی پادتن ریجنرون هنوز یک داروی آزمایشی است و حتی مجوز آن از سوی اداره نظارت بر مواد خوراکی و دارو در آمریکا صادر نشده است.

شرکت ریجنرون در ارتباط با استفاده از داروی پادتن خود که تحت نام “ریجن-کوو۲” عرضه شده، اعلام کرده که این امر با درخواست مستقیم تیم پزشکی دونالد ترامپ صورت گرفته است. گفته می‌شود که استفاده از داوری “ریجن-کوو۲” تنها “در موارد نادر و تحت شرایط استثنایی و تصمیم مورد به مورد” مجاز اعلام شده است.

اطلاعات گردآوری‌شده پیرامون تاثیرات این دارو نشان می‌دهد که “ریجن-کوو۲” می‌تواند از عفونت ریوی بکاهد و دیگر عوارض ناشی از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد.

شدت بیماری ترامپ

صرف‌نظر از تجویز داروی پادتن “رجن-کوو۲” برای مداوای دونالد ترامپ، سایت شبکه خبری “فاکس‌نیوز” آمریکا با انتشار گزارشی اعلام کرده است که تجویز هشت‌گرمی این دارو دوز بسیار بالایی است. از این منظر می‌توان به شدت بیماری دونالد ترامپ پی برد.

داروی پادتن “ریجن-کوو۲” در مورد آن دسته از بیمارانی کاربرد دارد که بدن‌شان فاقد توانایی تولید پادتن لازم در برابر ویروس کرونا است.

پادتن‌ها عملا برای مقابله با ویروس‌ها توسط بدن انسان‌ها و حیوانات تولید می‌شوند. برخی از پادتن‌ها قوی‌تر از دیگر انواع آن محسوب می‌شوند.

داروی تولیدی شرکت ریجنرون حاوی دو پادتن مکمل است. این پادتن‌ها از پیکر بیمارانی به دست آمده که پس از ابتلا به کووید-۱۹ مداوا شده‌اند.

این پادتن‌ها عملا به پروتئین‌هایی حمله می‌کنند که زمینه رشد و تکثیر ویروس کرونا را فراهم می‌سازند. شرکت ریجنرون چند سال پیش از یکی از این پادتن‌ها در درمان ابولا نیز استفاده کرده بود.

نتایج به دست آمده از آزمایش‌های صورت گرفته بر روی ۲۷۵ بیمار مبتلا به کرونا حکایت از تاثیر مثبت این دارو داشته است. این در حالی است که افرادی که در این آزمایش‌ها شرکت داشته‌اند، عموما جوان‌تر از دونالد ترامپ بوده و در بیمارستان بستری نشده بودند. به سخن دیگر، از ابتلای خفیف‌تری به بیماری کووید-۱۹ رنج می‌بردند.

اکنون آزمایش‌هایی در مورد کسانی که به علت ابتلا به این بیماری در بیمارستان‌ها بستری هستند نیز صورت گرفته است. اما هنوز نتایج این آزمایش‌ها منتشر نشده است.

پزشکان معالج ترامپ، علاوه بر دوز هشت گرمی داروی “ریجن-کوو۲” ترکیبی از چند داروی دیگر نیز برای درمان او استفاده می‌کنند.

به عنوان نمونه، صرف‌نظر از تجویز یک عدد آسپرین در روز، ترامپ روزانه داروی فاموتیدین (برای کاهش اسید معده) و ملاتونین (داروی تنظیم‌کننده چرخه خواب) نیز دریافت می‌کند.

افزون بر آن، ویتامین دی و همچنین روی در مجموع موادی است که برای درمان بیماری ترامپ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویتامین دی و روی می‌توانند در کاهش دوره بیماری و شدت عوارض آن موثر واقع شوند. این در حالی است که هنوز تحقیق دقیقی پیرامون تاثیرات احتمالی این دو ماده بر بیماری کووید-۱۹ هنوز صورت نگرفته است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

انتقاد معصومه ابتکار از تلاش مجلس در راستای کودک همسری

پورشه جدید منصوری

صدای کارکنان دانشگاه آزاد هم درآمد

تذکر تند همسر نادر ابراهیمی به یک وزارتخانه

«اسپینجر» روایت ایران ۱۵۰۰

گام‌های اصلاح را سریع‌تر برداریم

پایان کار فلش پلیر

کشف مومیایی با زبان طلایی

اشکال‌تراشی کارفرمایان و‌ تأمین اجتماعی برای مشاغل سخت و زیان‌آور

ارزانترین خودروی جهان ساخت غنا