جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
13 مهر 1399     15:34
یک حقوقدان در گفت‌وگو با روزگار مطرح کرد

اثر قانون نسبت به آینده است نه گذشته

وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با روزگار با تاکید بر اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین گفت: مطابق ماده ۴ قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است.

روزگار- نفیسه صباغی: محاکم ویژه اقتصادی که با کسب استجازه از رهبری سال 97 کار خود را آغاز کردند قراراست با اعمال اصلاحات مد نظر استجازه دوم به کار خود ادامه دهند. اما مساله این است که آیا اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین شامل استجازه که در حال حاضر در حکم قانون است هم رعایت خواهد شد یا خیر؟! رعایت حقوق متهم یک اصل پذیرفته شده در قانون اساسی و قوانین عادی است و قوانین جدید در صورت مفید بودن به حال متهم امکان عطف به ما سبق شدند دارند و در غیر این صورت چنین امری خلاف قانون خواهد بود.

احمدرضا اسعدی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با روزگار با تاکید بر اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین گفت: مطابق ماده ۴ قانون مدنی اثر قانون نسبت به آتیه است. به موجب بند الف ماده ۱۱ قانون مجازات اسلامی نیز قوانین مربوط به تشکیلات قضایی و صلاحیت فورا اجرا می‌شود.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: بنابراین استجازه که در این موارد جایگزین قانون است، از همین حکم کلی تبعیت می‌کند. از این‌رو تغییراتی که به موجب استجازه دوم حاصل شده است، از همین تاریخ نسبت به همه پرونده‌ها جاری می‌شود.

وی با اشاره به اصلاحات انجام شده در استجازه دوم نیز تصریح کرد: با اصلاح موارد مورد ایراد استجازه اول، همه وکلا می‌توانند در تمامی پرونده‌های سابق که مربوط به استجازه اول بوده است نیز اعلام وکالت کنند. محدودیت‌های دیگری هم که به موجب استجازه اول درنظر گرفته شده بود و به موجب استجازه دوم رفع شد، همگی از تاریخ استجازه دوم نسبت به پرونده‌های قبل نیز مرتفع می‌گردد.

اسعدی نژاد همچنین  توضیح داد: قاعده «اثر قانون نسبت به آتیه» نباید با قاعده «عطف به ماسبق نشدن قوانین» خلط شود. اولی ناظر به اثر قانون از تاریخ اجرا نسبت به تمامی موارد و پرونده‌هاست و دومی ناظر بر این است که به موجب قانون جدید نمی‌توان حقوق افراد که سابقا برای افراد به وجود آمده را سلب یا جرم و مجازاتی برای اعمال گذشته مقرر کرد.

به اعتقاد این حقوقدان قاعده فقهی «قبح عقاب بلا بيان» و آیه ۱۵ اسراء «وما كنا معذبين حتی نبعث رسول» که در اصل ۱۶۹ قانون اساسی نیز منعکس شده ناظر بر همین مورد است که جنبه ماهوی دارد و ناظر بر تعیین جرم و مجازات و تسری آن به گذشته است.

 وی در پایان تاکید کرد: اما اساسا بحث استجازه عموما ناظر به شرایط شکلی بوده و این قوانین ناظر به تمامی موارد است. بنابراین موضوعات ماهوی مطرح نبوده که اثری نسبت به گذشته بار نماید.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

پادتن‌ تجویزشده برای درمان ترامپ چیست؟

صرف فعل «گفتن» در تئاتر روزگار «نشنیدن»

حسن کیا: در باب استجازه تامل کنید

ترامپ ممکن است دوباره به یک پیروزی غیرمعمول دست یابد

توالت ۲۳ میلیون دلاری

کرونا علیه کوکاکولا!

کاشت 50 هزار پرچم به یاد کشته شدگان کرونا در مادرید

پری، نخستین بانوی جراح ایرانی

10 نکته در باره شکلات

این مشاغل از فردا تعطیل هستند