جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
08 مهر 1399     16:07

توالت ۲۳ میلیون دلاری

ناسا با هزینه ۲۳ میلیون دلاری یک توالت جدید فضایی برای فضانوردان ساخته است.

به گزارش روزگار، ناسا برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی یک توالت جدید ساخته است. این توالت در واقع یک سیستم مدیریت پسماند است که حدود شش سال تکمیل آن طول کشیده است.

قرار است این توالت در ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمایش شود و پس از اصلاح، از آن در فضاپیماهایی که قرار است به ماه بروند استفاده شود.

با توسعه این توالت فضایی از آن حتی می‌توان در سفر به مریخ استفاده کرد. این محصول دارای قیفی برای مکش ادرار است و نسبت به نمونه قبلی کوچکتر شده است. این توالت جدید ادرار را قبل از ارسال به بخش‌های دیگر جهت تبدیل دوباره به آب آشامیدنی فضانوردان، تصفیه می‌کند.

توالت فضایی جدید دارای سیستم مدرنی برای فشرده‌سازی مدفوع فضانوردان است. ناسا می‌گوید این سامانه را برای استفاده بهتر فضانوردان زن توسعه داده است. این توالت فضایی برای قرار دادن قیف ادرار برای استفاده راحت‌تر خدمه زن در زمان دفع ادرار و مدفوع طراحی شده است.

این سامانه جدید، سفر آینده به ماه را برای فضانوردان راحت‌تر می‌کند. در سفر قبلی انسان به ماه ادرار توسط ساختاری شبیه کاندوم گرفته و در کیسه‌ای در لباس فضانوردان قرار می‌گرفت مدفوع آنها هم در داخل کیسه‌ای ریخته می‌شد.

تجربه استفاده از دستشویی در فضا همیشه برای فضانوردان به دلیل شرایط گرانشی از سخت‌ترین تجربه‌ها بوده‌است و ناسا سعی دارد برای سفرهای آینده انسان به فضا این تجربه را خوشایند‌تر کند. سفرهای جدید مدت بیشتر و مسیر طولانی‌تری به خصوص در سفر به مریخ خواهند داشت.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

فرامرز قریبیان: کیمیایی نقش اعتراضی بدهد؛ بازی می‌کنم

روند افزایشی ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در کشور

جای خالی نفر هشتم در «هفت و نیم»

بیرانوند سرانجام راهی بلژیک شد/ عکس

مزرعه خشم

شاخص بورس از ۱.۸ میلیون واحد هم گذر کرد

قوه قضائیه دیگر به شکایات بانک‌ها ناشی از سود و جریمه نامتعارف وام‌ها ورود نمی‌کند

هما روستا، در جستجوی شهر شکلاتی

اصلاح محاکم ویژه به شرط اصلاح

برگزیدگان المپیاد فیلمسازی نوجوانان مشخص شدند