پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
05 مهر 1399     12:57

ترامپ احتمال می‌دهد انتخابات آمریکا به دیوان عالی بکشد

دونالد ترامپ از تائید واگذاری مسالمت‌آمیز قدرت در صورت شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودداری کرد، او بار دیگر ادعا کرد با رای دادن از طریق پست به خاطر شیوع کرونا امکان تقلب انتخاباتی افزایش می‌یابد.

به گزارش روزگار، چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده برای چندمین بار در ماه‌های اخیر سلامت انتخابات در صورت رای دادن از طریق پست را زیر سوال برد و مدعی شد با این کار امکان دستکاری و تقلب در نتیجه انتخابات افزایش می‌یابد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد دونالد ترامپ روز گذشته در پاسخ به پرسش خبرنگاری از تائید صریح ترک کاخ سفید در صورت شکست در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر خودداری کرد.

بنابر این گزارش ترامپ در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت شکست در برابر رقیب خود از حزب دموکرات، جو بایدن، قدرت را به صورت مسالمت‌آمیز واگذار می‌کند گفته است: «خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد.»

از ماه‌ها پیش میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکا بر سر رای دادن از طریق پست، که به دلیل شیوع شدید کرونا در ایالات متحده بیش از پیش در دستور کار قرار گرفته اختلاف نظر شدیدی وجود دارد.

کارشناسان احتمال افزایش تقلب در رای دادن پستی را بسیار اندک ارزیابی می‌کنند. با این همه جمهوری‌خواهان بسیاری از ایالت‌ها تلاش می‌کنند از طریق قضائی جلوی این کار را بگیرند.

شکست حقوقی تیم ترامپ در مورد رای دادن پستی

تا کنون دست‌کم در سه ایالت دادگاه درخواست جمهوری‌خواهان و تیم انتخاباتی ترامپ برای جلوگیری از رای دادن از طریق پست را رد کرده است.

به گزارش رویترز ترامپ روز چهارشنبه در برابر خبرنگاران در کاخ سفید گفته انتظار دارد که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دیوان عالی کشور، بالاترین نهاد قضائی ایالات متحده کشیده شود.

ناظران این اظهارات را نشانه مصمم بودن ترامپ برای عدم پذیرش انتقال قدرت درصورت پیروزی جو بایدن می‌دانند؛ کاری که در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است.

عجله ترامپ برای معرفی قاضی جدید

بر این اساس دونالد ترامپ قصد دارد هرچه سریع‌تر برای روث بیدر گینزبرگ، قاضی لیبرال دیوان عالی ایالات متحده که هفته پیش درگذشت جانشینی معرفی کند و ظاهرا این کار قرار است روز شنبه انجام شود.

او می‌گوید به دلیل احتمال کشیده شدن نتیجه انتخابات به دیوان عالی اهمیت زیادی دارد که این نهاد بتواند کار خود را با حضور تمام قاضیان که تعداد آنها ۹ نفر است ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جو بایدن با ابراز حیرت از سخنان ترامپ در مورد احتمال ارجاع نتیجه انتخابات به دیوان عالی گفته است درباره این اظهارات چیزی برای گفتن ندارد. بایدن از هفته پیش در نظرسنجی‌ها از ترامپ پیشی گرفته است.

دموکرات‌ها و برخی از جمهوری‌خواهان با تعیین جانشینی برای گینزبرگ پیش از انتخابات مخالفت می‌کنند و خواستار سپردن این کار به رئیس جمهوری جدید هستند.

آمادگی سنا برای رای‌گیری درباره قاضی جدید

مطابق قانون اساسی آمریکا قاضیان دیوان عالی به پیشنهاد رئیس جمهوری و پس از تائید مجلس سنا انتخاب می‌شود. این سمت مادام‌العمر است مگر قاضی خود کناره‌گیری کند یا اکثریت کنگره او را استیضاح و برکنار کند.

در حال حاضر از هشت قاضی دیوان عالی پنج نفر نزدیک به محافظه‌کاران محسوب می‌شوند. در صورتی که ترامپ جانشینی برای گینزبرگ پیشنهاد کند و اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا به او رای دهند ترکیب این نهاد بیش از گذشته به سود جناح محافظه‌کار سنگین‌تر خواهد شد.

به طور معمول سنای آمریکا از به بحث گذاشتن و تصمیم‌گیری در مورد چنین مسائل مهمی در فاصله اندک پیش از انتخابات ریاست جمهوری پرهیز می‌کند.

به رغم این، سناتور میچ مک کانل، رهبر فراکسیون اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا گفته است اگر ترامپ جانشینی برای گینزبرگ معرفی کند از رای‌گیری درباره او پیش از انتخابات خودداری نمی‌کنند.

دونالد ترامپ از سال ۲۰۱۷ تا کنون در انتخاب دو قاضی جدید دیوان عالی دخیل بوده که هر دو از محافظه‌کاران بوده‌اند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

حضورت روی آنتن زنده گاف رسانه‌ای بود

مهرداد میناوند در بیمارستان بستری شد

حسین راغفر: برخورد با متهم باید درست و عادلانه باشد

کشته شدن برادر فوتبالیست معروف به ضرب گلوله

استعفای اجباری از فیلم «هیولاهای شگفت‌انگیز»

افزایش ۱۰ برابری نه به نفع حراج بود، نه آغداشلو

روزگار انحطاط یا عصری جدید؟

عطف به‌ما سبق؛ یا بخت و یا اقبال!

فرامرز قریبیان: کیمیایی نقش اعتراضی بدهد؛ بازی می‌کنم

نمایش همزمان «ماتریکس ۴» و 16 فیلم در سینما و اچ‌بی‌او