یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
30 شهریور 1399     10:54

امواج موبایل، قاتل حشرات؟

تا حالا گفته می‌شد که امواج موبایل برای سلامتی انسان خطرناک است. حالا نتایج چندین تحقیق مشخص کرده که این امواج می‌توانند یکی از عوامل مرگ حشرات باشند.

به گزارش روزگار، بر اساس نتایج یک مجموعه تحقیق، امواج منتشرشده از گوشی‌های موبایل می‌تواند دلیل مرگ حشرات در اروپا باشد. این نتیجه از بررسی ۱۹۰ پژوهش علمی از سراسر دنیا به دست آمده که انجمن حفاظت از محیط زیست آلمان با همکاری دو موسسه محیطزیستی دیگر گردآوری کرده است.


این تحقیقات نشان می‌دهد که جدا از آفت‌کش‌ها و از بین رفتن زیستگاه‌ها، افزایش پرتوهای الکترومگنتیک نیز “احتمالا تاثیر منفی بر زندگی حشرات” دارند.
از میان ۱۰۰ تحقیق انجام‌شده در آزمایشگاه و نیز آزمایش‌های میدانی، ۶۰ پژوهش تاثیرات منفی سیگنال‌های تلفن‌های موبایل بر زنبورها، زنبورهای عسل و حشرات را نشان می‌دهند.
این صدمات شامل از بین رفتن توانایی جهت‌یابی از طریق میدان‌های مغناطیسی تا آسیب‌زدن به ژن‌ها و لاروهای این حشرات می‌شود.
به گزارش مجله تخصصی “جامعه پزشکی محیط زیستی” که نتایج این تحقیق در آن منتشر شده، دلیل این امر این است که امواج گوشی‌های موبایل و نیز تشعشات اینترنت و وای‌فای، مجاری کلسیم سلول‌های دخل بدن حشرات را منبسط می‌کنند تا کلسیم بیشتری جریان پیدا کند. کلسیم یک ماده معدنی مهم است که باعث یک سری واکنش‌های زنجیره‌ای بیوشیمی در حشرات می‌شود.
رییس انجمن حفاظت از محیطزیست ایالت بادن وورتمبرگ آلمان درباره این تحقیق می‌گوید: «این پژوهش نشان می‌دهد که ما باید در مقابل فاجعه از بین رفتن حشرات چشمانمان را در همه جهات باز نگه داریم.»
تاثیر تشعشعات گوشی‌های موبایل بر محیط زیست تا کنون دست کم گرفته می‌شد.
رییس یکی از دو موسسه‌ای که در این تحقیقات با انجمن حفاظت از محیط زیست آلمان همکاری داشته خواهان آن شده تا در بازسازی شبکه‌های دیجیتال به اثرات منفی احتمالی آنها بر حیوانات و انسان‌ها توجه شود.
با توجه به ورود تکنولوژی نسل پنجم (5G) به عرصه اینترنت و تلفن موبایل، انجام یک پژوهش دیگر درباره اثرات پرتوهای موبایل از سوی دولت‌ها نیز ضروری است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

مسیر جدید زندگی و موانع همیشگی

حرکت مهاجم ایرانی که توسط پرتغالی‌ها ممنوع شد

کلاه گیس آری ولی برای از ما بهتران

پادتن‌ تجویزشده برای درمان ترامپ چیست؟

بررسی رویکرد قضات، ایجاد فساد را کنترل می‌کند

ایران و روسیه برای تولید واکسن روسی کرونا همکاری می‌کنند

دلار به کانال ۲۵ هزار تومان بازگشت/ سکه ۱۲ میلیون و ۵۰۰ تومان شد

دلار به کانال ۲۶ هزار تومان صعود کرد/ سکه در یک قدمی ۱۲ میلیون

این ۴ فرآورده گیاهی موثر بر بهبود کرونا مجوز گرفتند

جزییات برگزاری آنلاین جشنواره فیلم کودک