دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
22 شهریور 1399     14:33
وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با روزگار:

مدعیان پولشویی باید ادعای خود را ثابت کنند

یکی از وکلای پایه یک دادگستری می‌گوید افرادی که مدعی پولشویی در عرصه ­ای را دارند باید ثابت کنند که منشا اولیه تهیه پول مجرمانه و غیر قانونی است.

روزگار_مینا جعفری: مدتی است که افراد شناخته شده­ای در حوزه سینما و فرهنگ مدعی پولشویی در فرآیند تولید یک اثر سینمایی یا شبکه خانگی شده‌­اند، این تنها ادعایی است که هنوز در مراجع قانونی به اثبات نرسیده است.

وحید جلایی، وکیل پایه یک دادگستری به این موضوع پرداخته است که آیا اعداد و ارقامی که از تولید یک محصول سینمایی یا شبکه خانگی به دست می‌­آید امکان پولشویی را در این عرصه می­دهد یا خیر؟ واینکه مطرح کردن مسئله پولشویی در حوزه­ای آن هم به صورت گسترده و بدون داشتن اسناد و مدارک مکفی برای اثبات آن چه لطمه‌­ای به روان جامعه و عرصه هنر وارد می­‌کند؟ که در ادامه به صورت مشروح می­خوانیم:

تعریف شما از پولشویی چیست؟

پولشویی 2 تعریف دارد. یک تعریف به صورت کامل و مفصل در قانون وجود دارد ولی به طور کلی پولشویی استفاده ازپولهایی است که از راه­های غیر قانونی و مجرمانه در وضعیت­های قانونی به دست می­آید به این معنا که ما پولی را به دست می­آوریم که منشا غیر مجازی دارد اما آن را در جایی استفاده می­کنیم که دارای وضعیت قانونی است در واقع به پول­های آلوده ظاهر قانونی می­دهیم، در قانون نگهداری، استفاده و سرمایه گذاری این پولها هم پولشویی محسوب می­شود.

کسی که ادعا می­کند پولشویی اتفاق افتاده است برای اثبات آن چه مستنداتی باید داشته باشد؟

اولین شرط این است که منشا غیرقانونی و مجرمانه بودن پول باید اثبات شود چون ما حالت تمیز پول را می­بینیم برای مثال در عرصه فرهنگ ما نمی­دانیم فلان سریال از کجا سرمایه آورده است ما ظاهر کار را می­بینیم که یک سریال شیک و تمیزی با ستاره­‌های بزرگ شاخته می­شود و در ظاهر همه چیز قانونی است، جایی باید اثبات کنیم که بگوییم منشا پولی که به دست آمده غیر قانونی است، ما باید نحوه کسب آن پول را کشف کنیم، این سرمایه دریک جایی متولد می­شود، افرادی که مدعی پولشویی در عرصه ­ای را دارند باید ثابت کنند که منشا اولیه تهیه پول مجرمانه و غیر قانونی است، به طور کلی در علم حقوق بر اساس قانون مجازات هر عملی که جرم تلقی شود و از این راه بخواهیم کسب درآمد کنیم، در حقیقت پول کثیف تولید کرده­ ایم. کلاهبرداری، اختلاس، رشوه دادن و گرفتن، تحصیل مال از طریق نا مشروع و غیره از مواردی است که در قانون مجازات پیش بینی شده است و اگر فردی از طرق مذکور پول به دست بیاورد و ما بخواهیم آن را ثابت کنیم باید عدل ه­ای محکم ارایه دهیم که اثبات شود این پول غیر قانونی است.

اگر یقین داشته باشیم که پولشویی صورت گرفته اما مستندات لازم را برای اثبات آن نداشته باشیم تکلیف چیست؟

هیچ. مانند باقی پرونده ­های کیفری دستمان به جایی نمی­رسد، اگر به دادگاه برویم و با یقین بگوییم فلان شخص از من کلاهبرداری کرده است یا یقین داریم الف ب را کشته است وقتی مستندات نداشته باشیم عملا در فرآیندهای حقوقی دستمان به جایی بند نیست، تشخیص و کشف این موارد نیازمند نظارت­ها و تحقیقات سیستماتیک است و برعهده ضابطین قضایی است، نظام حقوقی ما ایراد بزرگی دارد و آن عدم وجود شفافیت است، کسب اطلاعات و دسترسی به محتوای پرونده ­ها مسائلی است که در بسیاری از کشورهایی که نظام حقوقی پیشرفته دارند جا افتاده است. شفافیت در معاملات، اینکه اسناد فلان شخصی که از بانک وام گرفته مشخص باشد و قابلیت دسترسی به آن فراهم باشد، در چنین شرایطی ما می­توانیم برویم و اعلام کنیم که پولشویی اتفاق افتاده است اما به علت نبود شفافیت به نظر می­رسد که دستگاه ­های نظارتی و ضابطین قضایی آن هم به دستور مراجع قضایی می­توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

اگر اثبات نشود که پولشویی اتفاق افتاده شخصی که اتهام پولشویی به فرد یا افرادی وارد کرده مشمول چه مجازاتی می­شود؟

بر اساس قانون مجازات ارگ امر مجرمانه ­ای را به یک فردی نسبت دهیم و نتوانیم آن را اثبات کنیم فرد مورد اتهام می­تواند به جرم افتراه از ما شکایت کند اگر هم در رسانه­‌ها منتشر شود که خود به صورت جداگانه شامل جرایم مطبوعاتی هم خواهد شد.

مطرح کردن مسئله پولشویی و کلی گویی درباره آن چه صدماتی را می­تواند به عرصه هنر و روان جامعه وارد کند؟

من این را در عدم وجود شفافیت می­بینم، ما به اطلاعاتی را درباره موضوعی به دست می­آوریم و چون شفافیتی وجود ندارد نمی­توانیم آن را اثبات کنیم، بیم داریم که اگر این موضوع را مطرح کنیم برای ما تبعات حقوقی به بار می­آورد، اولین آسیب این است که مجرمی که پولشویی می­کند جری تر می­شود و اگر دقت کرده باشیم افرادی که به تعبیر رسمی مفسد اقتصادی محسوب می­شوند در بسیاری از موارد ادعاهای بزرگتری دارند، قطعا این می­تواند در ادامه فعالیت‌­های فضای هنری تاثیر گذار باشد. وقتی مسئله­‌ای را مطرح می­کنیم بدون اینکه پیگیری­های لازم صورت گرفته باشد، رسانه­‌ها و افکار عمومی هم توانایی به اثبات رساندن آن را ندارند بسیاری از کشورها هستند که در کنار شفافیت مفهومی به نام آزادی بیان را نیز دارند و حق دارند که مسئله‌­ای را مطرح کنند و دستگاه­‌های نظارتی و قضایی هم بر اساس اطلاعاتی که می­­گیرند اقدامات لازم را سریعا انجام می­دهند اما زمانی که چنین فرآیندی در کشور ما وجود ندارد طبیعتا فضا برای مجرمین فراهم تر و برای کسانی که قصد دارند سالم فعالیت کنند سخت تر است، در چنین فضای غبارآلودی که سره از ناسره قابل تشخیص نیست فرد مجرم جری، مدعی و طلبکار می­شود و در مقابل فرد سالم آسیب می­بیند چون نمی­تواند در فضایی سالم کار کند. از طرفی دیدگاه عموم به این عرصه ممکن است تیره و تار شود و مردم اعتماد خود را نسبت به سیاستگذاران فرهنگی و فرهنگ پیشگان از دست بدهند بنابراین برای اثبات هر گونه اتهامی به شخص یا اشخاصی علی الخصوص اتهامات بزرگی مانند پولشویی،  داشتن مدارک و اسناد کافی الزامی است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

نقشی که از وودی آلن به تام کروز رسید

موکوکو، ستاره آینده فوتبال اروپا

سه ناصرالدین شاه در یک اقلیم

جدول خاموشی‌های احتمالی اعلام می‌شود

دروازه پردیس به فرمان کوروش ساخته شد

تاثیر حرکات کششی بر فشار خون

محمدرضا نوایی درگذشت

مسئول ستاد انتخاباتی ترامپ همسرش را کشت

«گودزیلا در برابر کونگ»، در شرایط کرونایی، رکورد زد

تیزر فیلم سینمایی «بی سرزمین» به کارگردانی تورج اصلانی رونمایی شد