جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
16 شهریور 1399     11:31
بررسی ابعاد جدید در پرونده قاضی متواری

رد پای یک سفیر در مرگ مشکوک قاضی منصوری؟

به تازگی برادر قاضی منصوری از رد پای مشکوک یک سفیر در ماجرای قتل او سخن به میان آورده است که باید دید جزییات ماجرا از چه قرار است.

روزگار_وحیده کریمی: مرگ یک قاضی متهم به فساد و متواری هرگز یک خبر عادی نیست که بتوان با یک توضیح کوتاه «خودکشی بوده است» پرونده را بست و ماجرا را به فراموشی سپرد. به خصوص آنکه قاضی متهم به دریافت رشوه های میلیاردی برای اعمال نفوذ در پرونده های مهم اقتصادی بوده و حضور واعترافاتش در دادگاه میتوانست برای همدستانش خطری بزرگ به حساب بیاید. حال یا این متهمان بالقوه خوش شانس بوده اند یا منصوری خودکشی نکرده است.

دادستانی رومانی گزارش نهایی خود را منتشر کرده و توضیح داده است که قاضی منصوری در ماه ژوئن با پرشی از طبقه پنجم یک هتل در بخارست دست به خودکشی زده است. دفتر دادستانی بخارست که این هفته پرونده را مختومه اعلام کرد، در بیانیه‌ای نوشت که قاضی منصوری تنها مشتری هتل بوده است. در بیانیه‌ آمده که غلامرضا منصوری از طبقه پنجم و از ارتفاع بیست متری به پایین پریده و پس از برخورد با زمین، در لحظه جان باخته است.

توضیحی که غیر منتظره نبود و از نحوه عملکرد پلیس رومانی و دادستانی از زمان وقوع حادثه تاکنون قابل پیش بینی بود همانطور که در همان لحظه ابتدایی وقوع حادثه علت مرگ را خودکشی اعلام کردند. البته تحقیقات روزنامه نگاران رومانیایی خبر از یک مرگ مشکوک میداد که خودکشی کمترین احتمال آن بود. منصوری قبل از مرگ با مردی جوان با چهره ای آسیایی دیدارداشته، به اداره پلیس رفته تا اعلام حضور کند. بخشی از هزینه هتل سه ستاره دوک را پرداخت کرده و تصمیم داشته به هتل بهتری نقل مکان کند اما بعد از همه این رفتارهای عادی یک مرتبه به لابی هتل پرتاب شده و مرده است.

آیا این رفتارهای یک مرد مصمم به خودکشی است؟! به هرحال خبری از انتشار فیلم‌های روز حادثه از هتل دوک نیست همانطور که گزارشی از انگیزه خودکشی و دلیل ارتکاب این عمل وجود ندارد.هنوز دلیل عدم همکاری پلیس رومانی و دادستانی آن با قوه قضاییه ایران برای بررسی و تحقیقات مشخص نیست.

بنابراین پرده آخر این پرونده هنوز به نمایش در نیامده که مختومه شود. حرف های برادر قاضی منصوری از ابتدای حادثه تا به امروز ابعاد پیچیده ای به این پرونده بخشیده است. او بارها تاکید داشته برادرش انگیزه و تصمیمی برای خودکشی نداشته است. از تهدیدها به جان برادر گفته واراده او برای بازگشت به کشور برای دفاع از خود و حرف زدن.

اما چرا منصوری در حالی که میتوانست درخواست پناهندگی به رومانی بدهد و نجات یابد تصمیم گرفت به ایران بازگردد؟ خود را تسلیم سفارت ایران کرد و وعده سخن گفتن در محکمه را به وکیل خود داد. آیا این فرد به دنبال خودکشی بود؟ اگر به ایران میآمد و دهان می‌گشود و از روابط ناسالم چندین ساله اش در میگفت چند پرونده دیگر ممکن بود تشکیل شود؟

احتمال کارشکنی در زمان حضور در سفارت

حال که رومانی بدون ازایه توضیحاتی مستدل مرگ را خودشکی عنوان کرده برادر منصوری پای یک سفیر را میان کشیده است تا ماجرا همچنان پیچیده بماند. به گزارش مدارا، برادر غلامرضا منصوری از احتمال کارشکنی درزمان حضور برادرش در سفارت خبر داد و گفت: مرحوم منصوری به سفارت ایران در رومانی رفت و ۲ روز در سفارت بود و عنوان می کرد که سفارت ایران کارشکنی کرده است. او می گفت ورودش به سفارت و اعلام آمادگی جهت بازگشت به کشور را سفیر به مسئولان اطلاع نداده و عنوان کرده بود که آخر هفته است و ما روز شنبه اطلاع می دهیم.

وی گفت: از ساعتی که حاج آقا به سفارت ایران در رومانی مراجعه کرده بود سردرد داشت و ساعت ۴ و نیم صبح به وقت تهران که ساعت ۳ و نیم به وقت رومانی بود ماشین سفارت همراه راننده برای بردن حاج آقا به مرکز درمانی آمده بود اما از قبل با پلیس محلی هماهنگ کرده بودند و با یک کارشکنی سفیر ایران در رومانی ایشان تحویل پلیس محلی شده که البته اگر به همین نحو باشد و سفیر خواسته یا ناخواسته زمینه قتل مرحوم غلامرضا منصوری را به وجود آورده باشد ما از دادگاه جمهوری اسلامی خواهیم خواست که سفیر ایران در رومانی تحت تعقیب قرار بگیرد.

اراده دادگاه قتل برای کشف مجهولات

وی گفت: دادگاه قتل ایران همکاری خوبی داشت و اراده لازم را برای کشف مجهولات دارد. اگر به این نتیجه برسیم که عملکرد سفیر مبنی بر این است که مرحوم منصوری را از سفارت بیرون آورده و تحویل پلیس داده است از ایشان شکایت خواهیم کرد.

برادر قاضی منصوری همچنین با اشاره به گزارش دادستانی رومانی مبنی بر خودکشی قاضی منصوری در هتل دوک بخارست گفت: رومانی تا به امروز ۳ نظر در خصوص مرحوم منصوری اعلام کرده است. در همان روزی که این حادثه صورت گرفت عنوان کردند که خودکشی است اما دو روز بعد گفتند که کالبد شکافی کردیم و نظر خودکشی را رد کردند و گفتند که قتلی شتاب زده همراه با خشونت بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به شخصیت آقای منصوری که یک روحانی و فرد ولایتی بود که در روزهای آخر مرتب از خانواده می خواستند که به حرم بروند و برای ایشان دعا کنند و زمانی هم که خانواده به حرم می رفتند به خانواده می گفتند که گوشی را سمت حرم بگیرید و زیارت نامه و روضه خوانی می کرد به همین دلیل روحیه خودکشی را ما صد درصد و قویاً منتفی می دانیم و احساسمان این است که با توجه به این که جسد در اختیار رومانی بوده آنها کم هزینه ترین راه را اعلام کردند تا این موضوع را خودکشی جلوه دهند.

قاضی منصوری به دنبال بازگشت به ایران بود

برادر غلامرضا منصوری با اشاره به پرونده اکبر طبری که نام مرحوم غلامرضا منصوری در آن مطرح شده است هم گفت: تا کنون در خصوص این موضوع از دادگاه چیزی به ما اعلام نشده است اما با توجه به گفته های خود حاج آقا این موضوع ادعای یکی از متهمین این پرونده است که ایشان بلافاصله با شرایط کسالت باری که داشتند اعلام آمادگی کرد تا به کشور بازگردد و از این اتهام ادعایی دفاع کند اما متاسفانه به دلیل کرونا نتوانست به کشور بازگردد.

زمان در حال گذر است و به زودی پزشکی قانونی ایران و قوه قضاییه گزارش دقیق خود را منتشر خواهد کرد هرچند ایران جز جنازه منصوری دسترسی گسترده به مدارک و شواهد در رومانی نداشته است و همین امر شرایط را سخت کرده است اما تحقیقات ادامه دارد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

چراغ‌های آبی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده

جزییات برگزاری آنلاین جشنواره فیلم کودک

ابرشرکت جدید صنعت خودرو وارد می‌شود!

سند آخرین یال دماوند هم به نام دولت صادر شد

فیلم جدید نولان سرانجام از فهرست اکران کنار رفت

ریزش ۲۰ هزار واحدی شاخص بورس

اینترنت با نوکیا در ماه

زمان‌بندی واریز مابه‌التفاوت ‌حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

ایتر چیست؟

ائتلاف «ازون» و کرونا برای شکست تهران!