شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
18 مرداد 1399     16:41

چراغ‌های آبی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده

همان‌طور که شهرهای سراسر جهان به طور فزاینده‌ای به سمت چراغ‌های خیابانی آبی روی آورده‌اند، یک مطالعه جدید نشان داده که قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور طیف آبی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

به گزارش روزگار، تیمی از محققان اسپانیایی با مطالعه روی بیش از ۲ هزار بزرگسال ساکن بارسلونا و مادرید اعلام کردند کسانی که بیشترین تماس را با نورهای آبی از جمله ال‌ای‌دی‌های سفید، نور لپ‌تاپ، موبایل و… دارند، ۶۰ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

تلگراف در گزارشی در این باره توضیح داد: مطالعات قلبی ثابت کرده بود که این نورها باعث بروز بیماری‌هایی نظیر اختلالات خواب و چاقی به ویژه در میان کسانی که شیفت شب کار می‌کنند شده و خطر ابتلا به سرطان پروستات و پستان را نیز بالا می‌برد. نور آبی در شب به عنوان یک ماده سرطان زا توسط سازمان بهداشت جهانی معرفی شده است و شواهد علمی قوی وجود دارد که نشان می‌دهد تومورها در افرادی که در معرض نور شب هستند، راحت‌تر متاستاز می‌شوند.

به گفته محققان، قرار گرفتن شبانه در معرض نور به ویژه نور طیف آبی، بسته به شدت و طول موج نور، می‌تواند تولید و ترشح ملاتونین را کاهش دهد. ملاتونین هورمونی است که توسط غده پینه‌آل در مغز ترشح می‌شود و ترشح آن در تنظیم چرخه خواب و بیداری بسیار مهم است. تولید ملاتونین در حدود ساعت ۸ عصر آغاز می‌شود و حدود ۳ صبح به اوج می‌رسد. مقادیر کم ملاتونین طبیعی می‌تواند منجر به سرکوب سیستم ایمنی و تغییر در غلبه بر سیتوکین‌های تحریک‌کننده سرطان شود.

ملاتونین نوعی آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند کاندید خوبی برای پیشگیری و درمان سرطان‌های مختلف از جمله سرطان معده و سرطان روده بزرگ باشد و حساسیت به شیمی درمانی را نیز بهبود بخشد.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

با همه جزییات مراحل ساخت واکسن کرونا

قرارداد رویتر

بازگشایی سالن‌های کنسرت در آمریکا پس از یک‌سال

افزایش درخواست تغییر کاربری سینماها

تعیین تکلیف اموال دپو شده و تملیکی نباید طولانی شود

همکاری با شرکت اسپیس ایکس به جای سیاست مقابله

چرا غم ایرانی مرغوب‌تر است؟

امیدی به موفقیت «خورشید» ندارم

پخش آهک در لایه‌ای از اتمسفر برای جلوگیری از گرمایش

ستاره‌هایی که در «دراکولا» و«مردم معمولی» سوختند!