شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
10 مرداد 1399     11:28

فریدون جیرانی: هیچ کس پشت در نمانده است!

فریدون جیرانی در واکنش به صدور پروانه ساخت برای محمدامین کریم پور تاکید کرد هیچ کس پشت در نمانده است.

به گزارش روزگار، «حکم تجدید نظر» عنوان فیلمنامه‌ای است که صدور پروانه ساخت برای آن به تهیه‌کنندگی و نویسندگی رضا کریمی و کارگردانی محمدامین کریم‌پور، اینفلوئنسر در هفته گذشته واکنش‌ها و حواشی بسیاری را به‌دنبال داشت.

فریدون جیرانی، عضو شورای پروانه ساخت در برنامه «شهر فرنگ»، در پاسخ به این سوال که چرا باید برای یک چهره اینستاگرامی پروانه کارگردانی صادر شود گفت: واقعیت این است که ما با تهیه‌کننده‌ای به نام رضا کریمی مواجه بودیم که از چهره‌های شناخته شده سینما بود و تقاضای پروانه ساخت برای فیلمنامه‌ای تحت عنوان «حکم تجدید نظر» داشت. او برای این فیلم کارگردان جوانی را هم معرفی کرده بود که طبق قانون یک فیلم‌کوتاه به‌عنوان نمونه کار این کارگردان به شورا ارائه کردند. اکثریت شورا از جمله خود بنده این نمونه کار را دیدیم و یک هفته پیش از صدور پروانه ساخت برای این فیلمنامه، مجوز کارگردانی برای این فیلمساز جوان را صادر کردیم.

وی افوزد: محمدامین کریم‌پور را تا زمان صدور مجوز برای این فیلم نه من و نه دیگر اعضای شورا اساساً نمی‌شناختیم. بعد از آن بود که این نکته مطرح شد و وقتی به من اطلاع دادند، تماسی با رضا کریمی به عنوان تهیه‌کننده گرفتم که اعلام کردند او پیش از این کارگردان فیلم‌های تبلیغاتی در فضای مجازی بوده است.

جیرانی همچنین گفت: معیار ما اولاً همان نمونه کار بود و دیگر اینکه متن فیلمنامه ارائه‌شده از سوی رضا کریمی هم فیلمنامه جدی و بسیاری خوبی بود. اصلاً هم آنگونه که برخی تصور کرده‌اند این سناریو کمدی نیست و یک اثر جدی اجتماعی است.

وی سپس به اعتراضات صورت گرفته نسبت به این پروانه ساخت اشاره کرد و گفت: عده‌ای معترض هستند که اگر این فرد توانسته مجوز بگیرد، ما چرا پشت در مانده‌ایم. واقعیت اما این است از زمانی که من در این شورا هستم، هیچ دستیار کارگردانی پشت سد صدور مجوز کارگردانی نمانده است. تلاش ما در شورا و تلاش شخص آقای طباطبایی‌نژاد این بوده است که جوان‌ها مشکلی برای ورود به عرصه کارگردانی نداشته باشند. اما اینکه این فرد خاص می‌تواند وارد شود و فرد دیگری نمی‌تواند، این دیگر مربوط به مناسبات بازار است.

این کارگردان در توضیح این نکته گفت: وقتی ما در مناسبات بازار، بخش خصوصی را حاکم می‌کنید، یکی از تبعاتش همین است. شما نمی‌توانید بخش خصوصی را مجبور کنید که با جیرانی نوعی کار کند. بخش خصوصی خودش کارگردان و سرمایه‌گذارش را پیدا می‌کند. من نمی‌توانم بخش خصوصی را مجبور کنم برود سراغ فلان دستیار کارگردانی که برای ورود به این عرصه محق‌تر است.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

آیورودا چیست و چه ویژگی‌هایی برای ما دارد؟

تولید واکسن کرونا در کدام مرحله است؟

قرارداد رویتر

سیستم بانکی ایران، آشفته و سودطلب است

نقدی بر تاسیس اداره کل نظارت بر وکلا در معاونت حقوقی قوه قضاییه

ضرورت بازگشت کوپن به اقتصاد ایران

مردی که با معلمی فرمانروای عالم شد

میزان افزایش قیمت مسکن و اجاره در تهران در سال ۹۸

ترامپ دوباره با اظهاراتش دردسرساز شد

خرید و فروش ملک به دلار در تهران؛ از شایعه تا واقعیت