یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
روزگار قریبی‌ست نازنین!
با گردش روزگار
07 مرداد 1399     17:12

تماشای تلویزیون بیش از ۲ساعت در روز مرگبار است

کسانی که بیشتر از ۲‌ ساعت تلویزیون در روز تماشا می‌کنند، به میزان بیشتری دچار بیماری‌های قلبی و عروقی مانند حملات قلبی و مغزی می‌شوند.

به گزارش روزگار، پژوهشگران می‌گویند، تماشای بیش‌ از اندازه تلویزیون خطر مرگ در اثر حمله قلبی یا مغزی را افزایش می‌دهد. داده‌های آنها نشان می‌دهد نشستن در مقابل صفحه نمایش تلویزیون در خانه به مراتب از تماشای تلویزیون در محل کار یا در هنگام رانندگی مرگبارتر است، زیرا افراد در خانه در حین تماشای تلویزیون تنقلات بیشتری مصرف می‌کنند.

فرادید در گزارشی در این باره نوشت: افرادی که مدت زمان طولانی روی کاناپه جلوی تلویزیون لم می‌دهند و تلویزیون تماشا می‌کنند، نسبت به سایرین تحرک بدنی کمتری دارند و نور آبی‌ای که از تلویویزون ساطع می‌شود می‌تواند خواب آنها را مختل کند. محققان عادت تلویزیون دیدنِ ۴۹۰۹۶۶ نفر را در بین سنین ۳۷ تا ۷۳ سالگی بررسی کردند. مشارکت‌کنندگان در این پژوهش میزان تلویزیون دیدن خود را گزارش دادند و سپس داده‌ها بر اساس آن تحلیل شد.

کسانی که بیشتر از ۲‌ساعت تلویزیون در روز تماشا کرده بودند به طرز عجیبی به میزان بیشتری دچار بیماری‌های قلبی و عروقی مانند حملات قلبی و مغزی شده بودند یا از این بیماری‌ها جان خود را از دست داده بودند.

این افراد همچنین بیشتر احتمال داشت که دچار سرطان، به‌خصوص سرطان ریه شده، یا به دلیل آن جان خود را از دست بدهند. محققان نتیجه‌گیری کردند اگر افرادی که در این تحقیق مشارکت کرده بودند کمتر از ۲‌ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کردند، تقریباً از ۸‌درصدِ مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌شد؛ و در کل ۵‌درصد از مرگ‌ها اصلاً رخ نمی‌داد.

محققان کشف کردند اگر افراد نیم‌ساعت در روز از تماشای تلویزیون کم می‌کردند و به جای آن نیم‌ساعت در روز قدم می‌زدند، می‌توانستند احتمال مرگ خود را تا ۱۰‌درصد کاهش دهند. این تحقیق همچنین نشان داد کسانی که کمتر از ۶ ساعت خواب شبانه دارند، برایشان سالم‌تر است که به جای تماشای تلویزیون چشم‌های خود را روی هم بگذارند.

دیلی میل در این گزارش نوشت: این تحقیق در مؤسسه بهداشت و سلامت دانشگاه گلاسکو به هدایت دکتر همیش فاستر انجام شد. فاستر گفت: «مطالعه ما دریافت که زمانی که افراد برای تماشای تلویزیون صرف می‌کنند بر سلامتی آنها اثرات منفی دارد. این تحقیق از این ایده که می‌گوید افرادی که بیشتر از ۲‌ساعت در روز تلویزیون تماشا می‌کنند سالم‌تر خواهند بود اگر بخشی از این وقت را به قدم زدن یا خوابیدن اختصاص دهند، حمایت می‌کند.»

دکتر جوی لیهای، از انجمن آمار سلطنتی انگلستان، درباره نتایج این پژوهش گفته است که یک تحقیق واحد نمی‌تواند نشان دهد که صرف کاستن از زمان تماشای تلویزیون می‌تواند به سلامت افراد کمک کند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

اپل و هیوندای اتومبیل برقی مشترک می‌سازند

شاعر بامداد

صدور قرار کارشناسی جزو ضروری‌ترین تکالیف قاضی است

متلک‎‌پرانی‌های مکرر ترامپ به شرکت‌های داروسازی

پژمردن«گل آقا»

بلیت پرتغال برای چه تیم‌هایی رزرو خواهد شد؟

سقوط شاخص بورس در آغاز معاملات امروز

راوی خطّه‌ی جنوب

توضیح وزیر راه درباره قیمت بلیت هواپیما

روز خبرنگار مبارک