پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
تو از روزگاران مشو نا امید
با گردش روزگار
01 مرداد 1399     13:27

سندرم «خستگی پس از ویروس» چیست؟

همه‌گیری کرونا تبعات گسترده‌ای خواهد داشت و احتمالا پس از فروکش کردن بیماری با مجموعه‌ای از عوارض فراگیر شده مواجه خواهیم بود، یکی از آنها سندروم «خستگی پس از ویروس» است.

به گزارش روزگار، بسیاری از افرادی که عفونت کوید ۱۹ را از سر می‌گذرانند، با عارضه بهداشتی طولانی‌مدتی به نام سندرم “خستگی پس از ویروس” مواجه خواهند شد. این را دکتر آنتونی فاوچی، مدیر موسسه آلرژی و بیماری‌‌های عفونی آمریکا و از مقامات ارشد ستاد مبارزه با کرونای کاخ سفید می‌گوید.

این سندرم که علائم آن شامل خستگی و مه‌مغزی است، ممکن است مربوط به سایتوکین‌هایی باشد که از سد خونی مغزی عبور کرده و منجر به ناهنجاری‌های چرخه خواب و بیداری، ناهنجاری‌های شناختی و خستگی شدید می‌شود. سایتوکین‌ها، ترکیبات پروتئینی یا گلیکوپروتئینی هستند که در ایجاد التهاب و تنظیم آن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

سندرم خستگی پس از ویروس که به نام “آنسفالومیلیت میالژیک” نیز شناخته می‌شود، می تواند در هر سنی روی افراد تأثیر بگذارد، اما روی زنان، افراد بزرگسال و کسانی که مشکلات سلامت دیگری دارند، ماندگارتر است. این نوع خستگی ارتباطی با کار زیاد، اضطراب یا بی‌خوابی ندارد، بلکه از نوع شدید و خطرناک بوده و حتی با استراحت از بین نمی‌‌رود. هیچ درمان تأیید شده‌ای برای سندرم خستگی پس از ویروس وجود ندارد، اما متخصصان می‌گویند بیماران مبتلا با گذشت زمان، به تدریج بهبود می‌یابند. برای بهبودی هرچه سریعتر این سندرم، متخصصان بر اهمیت بهداشت خواب تاکید می‌کنند. بعضی اوقات مصرف داروهای خواب‌آور یا حتی ضد‌افسردگی با دوز کم برای بهبود کیفیت خواب توصیه می‌شود. مراقبه و یوگا، درمان‌های رفتارشناختی و ورزش درمانی نیز برای بهبود این سندرم ضروری است.

گفتنی است پس از شیوع عفونت سارس در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳، برخی افراد بهبودیافته از این بیماری، تا سه سال بعد، خستگی، ضعف عضلانی و مشکلات خواب را تجربه می‌کردند.

  1. نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین اخبار


خبر های مرتبط

قوانین ناظر بر شیوه دادرسی عطف به ماسبق می‌شود

کرونا ساخت تازه‌ترین فیلم میرکریمی را هم متوقف کرد

ارائه لایحه احضار سفیر وقت ایران در رومانی به قاضی پرونده

۵ نشانه هشداردهنده مصرف بیش از حد چربی

عرضه اولیه‌ها هم دیگر خریداری ندارند

یک کرونایی بهبودیافته تا چه زمانی ناقل است؟

بسیاری حق را باطل و باطل را حق جلوه می‌دهند

امیدواری جامعه حقوقی برای عدم‌تمدید استجازه

خودروی چهار دست و پای هیوندای برای راه‌های نرفته

وصول مطالبات بانکی نیازمند تجدیدنظر قوه قضاییه است